Pattaya, Bangkok’tan 1,5-2 saat uzaklıkta yer alır. Dünya’nın en ünlü tatil yerlerinden biridir. Dünya’nın her yerinden turist tatil için Pattaya’yı seçmektedir. Tayland hakkında bir çok yazı yazdım...

Pattaya, Bangkok’tan 1,5-2 saat uzaklıkta yer alır. Dünya’nın en ünlü tatil yerlerinden biridir. Dünya’nın her yerinden turist tatil için Pattaya’yı seçmektedir. Tayland hakkında bir çok yazı yazdım ve pek zorlanmadım ama açıkçası en iyi bildiğim yer olan Pattaya hakkında yazı yazmak gerçekten zor çünkü anlatılması gerçekten zor, yaşanması gereken bir yer. Eğer unutulmaz bir tatil yaşamak istiyorsanız Pattaya tam size göre.

Pattaya diyince akla ilk gelen şey Sex’dir. Birbirinden farklı mekanların yer aldığı Pattaya’da zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayacaksınız. Hayat çok hızlı ve dolu dolu geçer. Gün siz bitmedikçe asla bitmez.

Pattaya’ya ulaşım için öncelikle hava yolu ile Bangkok’a gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra havaalanından Pattaya’ya taksi veya otobüs ile gelebilirsiniz. Taksilerin 1000-1500 baht civarı bir ücreti vardır. Otobüsler ise 150 baht civarıdır. Eğer birkaç gününüzü Bangkok’ta geçirdiyseniz Otobüs terminalinden 15 dakikada bir Pattaya’ya otobüsler kalkmaktadır. Havaalanından direk Pattaya’ya geçecekseniz Havalanı 1. Kat 8 nolu kapıda otobüse binebilirsiniz

Pattaya şehir mimarisi olarak dairesel bir mimariye sahiptir. Ulaşım oldukça rahattır. Ulaşım arkası açık pikaplar, motor taksiler ve normal taksiler ile sağlanmaktadır. Ayrıca motor kiralama seçeneği de mevcuttur. Eğer motor kiralayacaksanız otelinizden yardım isteyebilirsiniz. Motor taksilerde şöforler genelde kızlardır. Kızla muhabbete girip kızı ayarlama şansınızda vardır .Taksilere binmeden önce pazarlık yapmayı unutmayın. Ama genelde arkası açık pikaplarla ulaşımınızı sağlarsınız. Bunlarda ücret sabittir ve 10 Bahttır. Bu araçlara bindiğiniz zaman kesinlikle ücret sormayın yoksa sizi acemi sanıp daha yüksek ücret talep ederler. Elinizi kaldırıp araca binin ineceğiniz yerde araçta zil vardır zile basıp ineceksiniz ve şoföre 10 bahtı vereceksiniz. Ancak gece Walking Street’ten çıktığınız zaman gece tarifesi vardır. Burada pazarlık yapabilirsiniz.

Pattaya’da bir çok konaklama seçeneği mevcuttur. Her bütçeye uygun otel, pansiyon bulunmaktadır. Pansiyonlar gecelik 500 bahttan başlamaktadır. Otellerde kalitesine göre 700 bahttan başlar 5000 bahta kadar çıkar. Temiz kaliteli 3 veya 4 yıldızlık bir otelde gecelik 1000-2000 baht arası kalabilirsiniz. Oteller genelde misafir için ücret almazlar ama yine de ilk gün bunu sorabilirsiniz. Genelde otellerde her odada bir kasa bulunur değerli eşyalarınızı, paranızı ve pasaportunuzu kasanıza bırakınız. Ayrıca gece misafir geldiği zaman gene değerli eşyalarınızı kasaya koymanız iyi olacaktır. Pattaya’da hırsızlık olayları yok denecek kadar azdır ama tedbir her zaman iyidir. Pasaportunuzu pattaya ve Tayland’ın diğer yerlerindeyken yanınızda bulundurmanıza asla gerek yoktur. Kimse sizden pasaportunuzu sormaz ancak otel kartınız her zaman yanınızda olsun. Kaybolsanız dahi bu kartla otelinize ulaşabilirsiniz. Pasapotunuzu sadece kredi kartı ile alışveriş yapacaksanız yanınıza almanız gerekir. Pattaya turistik bir yer olduğu için çok fazla otel vardır. Ve oteller gerçekten kalitelidir. Fiyat olarak da Türkiye’ye göre çok uygundur. Pattaya’da her yerde eğlence mevcuttur ancak eğlencenin kalbi Walking Street’te atar. Bu yüzden otel seçim yaparken Walking Street’e yakın bir otel seçmeniz sizin için iyi olacaktır. Pattaya’da oteller genelde oda+kahvaltı olarak hizmet vermektedir. Tayland’da peynir ve zeytin yoktur. Bunları yanınızda götürmenizi öneririm.

Pattaya’da çok aşırıya kaçmazsanız günlük yemek, masaj, eğlenme ve partner için ortalama 100-150 dolarınız gider. Para olarak yanınızda günlük 200 dolar bulundurmanız size fazlasıyla yetecektir. Her 100 metrede bir Exchange (Döviz Bürosu) bulabilirsiniz. Yanınızda götürdüğünüz dövizlerin 100 lük banknot olmasına özen gösterin çünkü 50lik ve 20lik gibi banknotlar değerinin biraz altında bozdurulur. Ayrıca havaalanında sadece 100 dolar veya Euro bozdurmanızı öneririm çünkü havaalanında değerinin daha altında bozuyorlar.

Tayland masajlarıyla ünlü bir yerdir. Pattaya’da her 50 metrede bir masaj salonları bulabilirsiniz. Çeşitli masajlar vardır. Balıklarla yapılan ayak masajı, yağlı masaj, body masajı, ayak masajı, sulu masaj gibi çeşitli masajlar ve masaj salonları mevcuttur. Sonu mutlu biten masajlar için özel masaj salonları vardır. Sulu masaj salonları sonu mutlu biten masaj salonlarıdır. Pattaya’da masaj salonları Bangkok’taki masaj salonlarına göre daha ucuzdur. Sulu masaj salonlarında fiyatlar 1500-2500 baht arası değişmektedir. Normal masajlar ise 200-350 baht arasında masaj salonun kalitesine ve masajın çeşitine göre değişmektedir. Normal masajı şiddetle öneririm. Günün yorgunluğunu her gün burada giderebilirsiniz. Türkiye’de en son gittiğim bir otelde Tayland masajı için 100 euro istemişlerdi bunu hesaba katarsanız 8 euro gibi bir ücrete her gün masaj yaptırmak gerçekten iyi gelecektir. Ve bu masaj salonlarında çalışan tüm kızlar sertifika sahibi işi bilen kişilerdir.

Pattaya’da play vardır. Buraya güneşlenmek için gidebilirsiniz. Ancak suyunun çok temiz olduğunu söyleyemem ayrıca su biraz dalgalıdır. Ancak Pattaya’da birçok güzel ada bulunmaktadır. Bunlardan Mercan Ada’sını size şiddetle öneririm. Bu adalara tur ile gittiyseniz sürat tekneleriyle gidebilirsiniz. Ayrıca sahilden teknelerle bu adalara gidebilirsiniz. Adalar çok güzel bir plaja, doğal güzellikler ve tertemiz bir suya sahiptir.

Pattaya’ya gidipte Botanik Bahçesine gitmemek olmaz. Botanik Bahçesi, bir birinden güzel ağaç ve çiçeklerle kaplı büyük bir park. Burada ayrıca Fil gösterileri yapılmakta dilerseniz fillerin üzerinde botanik bahçesini gezebilirsizi. Ayrıca Tayland Geleneksel Halk Dansları gösterileri yapılmaktadır.

Alcazar Show, dünyaca ünlü bir sahne showudur. Bu showu Tayland’lı Ladyboylar yapmaktadır. Ladyboy erkekten dönmelere denmektedir. Bu showdaki Ladyboylar profesyoneldir ve kızlardan daha güzeldir diyebilirim. Bu showu kesinlikle izlemelisiniz.

Ayrıca Pattaya’da Timsah çiftlikleri bulunmaktadır burada çeşitli Showları izleyebilir timsahları besleyebilirsiniz. Fillerle yapılan safariler vardır. Bu safariler Filler üzerinde gezilerdir yaklaşık 1 saat sürmektedir güzel eğlenceli bir aktivite olabilir.

Pattaya’da alışveriş yapmak istiyorsanız, Royal Garden, Mike Shopping Mall, D-Com gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Mike Shopping Mall’da genellikle çakma ürünler, hediyelik eşyalar, Tayland ipeğinden yapılan ürünleri bulabilirsiniz. Burada pazarlık yapmalısınız. Rogal Garden ise Türkiye’deki alışveriş merkezleri gibidir fiyatlar genelde Türkiye’yle aynıdır diyebilirim. D-Com’da ise her türlü elektronik eşya bulabilirsiniz. Ben açıkçası Tayland’da alışveriş edeceklere elektronik eşya ve hediyelik eşya almalarını öneririm çünkü diğer ürünlerde fazla bir fiyat varkı yoktur. Ayrıca paketler halinde satılan tropikal meyvelerden alabilirsiniz. Mangosten benim favori meyvemdi. Dışı kabuklu içi sarmısağa benzeyen çok güzel bir tadı olan bir meyveydi. Pattaya’da Pazar şeklinde yerlerde vardır buralardan çakma saatler alabilirsiniz. Fiyat olarak size 1500 baht falan derler ama pazarlıkla 500 bahta indirebilirsiniz. Saatler gerçekten kaliteli.

Pattaya sınırsız eğlencenin olduğu, dünyaca ünlü Showların yapıldığı, birbirinden kaliteli disco ve gogo barların olduğu bir yerdir. Eğlenin kalbi Walking Street’te atmaktadır. Ayrıca Sahil yolunda ve Soi 8’de bir çok mekan bulunmaktadır. Bu mekanları Pattaya Gece Hayatı yazımızda anlatacağım.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!