Madımak olayı nasıl oldu

1993 yılında Abdal Kültür Derneği tarafından Pir Abdal Şenlikleri organize edildi. Bu organizasyonun kutlanması için de bir çok yazar, ozan ve düşünür bizzat valinin özel isteği ile davet edilmiştir. Güzel bir kutlama olması planlanan o gün de Madımak olayları diğer adıyla Sivas Katliamı meydana gelmiştir. İlk başta iki karşıt grup birbiriyle taşlı sopalı bir çatışma içerisine girmiştir, fakat bu olaylar polis tarafından kısa bir süre içerisinde yatıştırılmış ve kontrol altına alınmıştır. Bu olayın hemen ardından da binlerce kişilik bir grup Kültür Merkezi’nden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet konağı taşlandı ve slogan atılmaya başlandı. Bu sırada grup Madımak Otelinin bulunduğu sokağa doğru ilerledi ve burada sloganlar atarak, camları taşlamaya başladı. Bu sırada otelin önünde yer alan araçların hepsi de ateşe verildi. 

Bununla da yetinmeyen grup Madımak Oteli’ni ateşe vermeyi başardı. Bu sırada içeriye sığınmış olan Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ve iki otel çalışanı hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin bir kısmı yanarak bir kısmı da duman yüzünden boğularak hayatını kaybetmiştir. Gelen itfaiye görevlisinin ve halkın linç girişimden Aziz Nesin son anda kurtulmuş ve polisin müdahalesi sonucunda hastaneye kaldırılabilmiş, ağır yaralar ile olayı böylece atlatmıştır. Olayın hemen ardından şehirde iki günlük sokağa çıkma yasağı alındı. Olaydan bir gün sonra yani ilk aşama da 35 kişi gözaltına alınmıştır. Sonra bu gözaltı sayısı 190’a ardından da 124’e çıkmıştır. 

Davalar sonucunda ise 22 sanık 15 yıl, 3 sanık 10 yıl, 54 sanık 3 yıl, 6 sanık 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Olayla ilgisi bulunmadığına ya da suçsuz olduğuna kanaat getirilen 37 tanık hakkında da serbest bırakılma kararı alındı. Fakat olayların sonrasında geniş olarak araştırma yapan ekip, olaylar sonu ölenlerin bazılarının üzerinde kurşun izi olduğunu rapor etmiştir. Ölmeden önce kan kaybından dolayı hayata gözlerini yumdukları tespit edildi.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!