Kova Burcu Kadını

Sevgili Kovalar, sizler Uranüs’ün kızlarısınız ve bu “Ben bana benzerim” demektir.

Neredeyse hiçbir kova bir diğerine benzemez. Tek bir ortak nokta dışında: Özgürlük ihtiyacı ve özgünlük arayışı.

Kişiliğiniz yaşamınızdaki en büyük eserinizdir. Onu düşüne taşına, severek, sorgulayarak siz inşa edersiniz. Keskin zekanız ve bir başkası için çok da kolay anlaşılamayacak, çetrefilli sağduyunuzla. Kimseye değil, sadece kendinize inanıp güvenerek.

Zekanız takdire şayandır. Çevrenizdekiler ilk önce bu yönünüzden etkilenir. Sizin nineleriniz en ataerkil dönemlerde bile mutfağa tıkılıp kalmadı. Erkeklere ait bir dünyada bile zekanızla göz kamaştırdınız, yeri geldi meydan okudunuz.

Sadece zeka değil, o zekayı besleyecek bilgi de sizin için çok önemlidir. Okursunuz, düşünürsünüz, araştırır ve sorgularsınız. Bilgi birikiminizle de bir yıldız gibi parlarsınız. Fakat ne yazık ki, bazen entelelektüel tartışmaların dozunu kaçırdığınız oluyor, itiraf edin. Tamam, zeki, bilgili ve kültürlüsünüz ama bunu insanların gözüne sokmakla itici olabilirsiniz unutmayın. Ara sıra dilinizi tutmak size belki bir galibiyet değil ama epeyce dost kazandıracaktır. (Biz söyleyelim de siz yine bildiğiniz gibi yapın tabii. Bırakın, her zaman da her tartışmayı siz kazanmayıverin canım, ne olacak? İnsanlar yalan da olsa kendilerinin de bir şeyler bildiğini düşünmeyi severler. Neyse, anladınız zaten siz ne demek istediğimizi, uzatmayalım)

Dostluklar sizin için önemlidir. Öyle sosyal ortamlarda parlamakla, lider olmakla filan ilgilenmezsiniz. Siz daha çok herkesin “biraz egzantrik bir tip” diye tanımlayıp uzaktan ilgi duyduğu insanlardansınız. Ama aslında ne kadar sıcak ve cana yakın olduğunuzu da kısa zamanda anlarlar. Anlamazlarsa da siz anlatmanın bir yolunu bulursunuz zaten.

İnsanların zor zamanlarında, çetrefilli bir problemle karşılaştıkları dönemlerde en yakın dostlarına değil size koştuklarını zaten kendiniz de biliyorsunuz. Size anlatılan bir dertle kendinizin derdiymiş gibi candan ilgilenir, çözüm önerir, çözümün uygulanmasına katkıda bulunursunuz.

İdealleriniz vardır ve bu ideallere ulaşmak konusunda sabırlı, çalışkan ve inatçısınız. İdealleriniz başkaları tarafından gerçekçi bulunmasa bile bunu kafanıza takmazsınız. Ancak kendiniz yaşayıp, deneyip olmayacağına kanaat getirirseniz vazgeçersiniz.

Bu noktada size imrenmemek elde değildir sevgili kova. Siz yenilgi duygusu nedir bilmeyenlerdensiniz. Belki bir ömür harcadığınız bir projeniz, işiniz, emeğiniz bir anda çöpe gitti diyelim.  Öyle “Olmadı, dünyam karardı” deyip kenara çekilmek mi? Daha neler?  Yeni bir fikir bulur ve onun peşinden gidersiniz. Ayağa kalkmaktan filan bahsetmiyoruz bakın, çünkü siz zaten asla yere düşmezsiniz. Bu anlamda iyimser olduğunuz kesindir. Hayatın toz pembe olduğunu düşünmezsiniz ama o hayatın sizi umutsuzluğa ve vazgeçmeye zorlaması çok nadir gürünen bir şeydir.

Bütün bunlar sonucunda sizi güçlü, kendine güvenen bir kadın olarak tanımlamak hiç zor değil.

Sadece kendinize değil, insanlara da güvenirsiniz. Kuşkucu olduğunuz söylenemez, belki biraz temkinli… o kadar.  Ama aşık olduğunuzda temkini filan bir tarafa bırakıp coşkuyla koşarsınız sevdiğiniz erkeğe.  Tutkulu bir kadın, eğlenceli bir partnersinizdir. Bir erkek sizde hem kafa dengi bir dost hem de sımsıcak bir kadın bulabilir. Üstelik diğer kadınlardan çok farklı bir yönünüzle kafasını da karıştırabilirsiniz: Sıfır kapris, sıfır kıskançlık. Kova kadınları kıskançlık duygusuna kapılmazlar kolaylıkla. Eşinize ya da sevgilinize sonuna kadar güvenirsiniz, bu da sizi gereksiz kaprislerden uzak tutar. Bir kötü tarafınız varsa eğer –ki, biz buna da kötü demiyoruz, bizce iyidir- erkeğinizin her dediğini onaylamazsınız. Ne kadar aşık olursanız olun size yanlış gelen fikirleri, davranışları konusunda gerekirse sonuna kadar iddianızı götürür, buyun eğmezsiniz. Eh, bu kadarı da olsun artık.

Altıncı hissiniz gelişkindir. Size külyutturmak kolay değildir. Dürüstlük sizin temelinizde var. Yalan söylemezsiniz. Karşı taraftan da aynısını beklersiniz ama bazen bilip de bilmezden geldiğiniz yalanlar olabilir ilişkinizde. Fakat gerçekten aldatıldığınızı anladığınız anda ilişkiyi bitirirsiniz. Sonrasında üzülseniz bile kolayca toparlanırsınız.

Diğer yandan aşk sizin için birlikte olmanın tek koşuludur. Yani, diyelim ki aşkınız bitti. Meseleyi uzatmadan ayrılan taraf olmayı terih edersiniz.

Çocuk doğurmak genellikle bir kova kadınının pek öyle ayılıp bayıldığı, özlemle beklediği bir şey değildir. Yine de çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra onu her şeyden çok sever, gelişimi için elinizden gelen her türlü fedakarlığı yaparsınız. Şefkat duygunuz gelişmiştir. Bunu sadece kendi çocuğunuz için değil, dünyada yardıma ve ilgiye ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz her canlıya karşı hissedersiniz.

Yenilikçi, meraklı, maceraseversiniz. Yeni yerler, icatlar, yolculuk ilginizi çeker. Zaten yerinde duramayan tiplerdensiniz, hani cıvıl cıvıl derler ya, öyle.

Giyim kuşamınız kendinize özgüdür. Bakımlı ve şık olmaktan ziyade “Vay be, çok iyi bir kombin yapmış” denilir genelde sizin için.  Neyin neye yakıştığını en iyi siz bilirsiniz. Üzerinizde taşıdığınız her parça bir diğeriyle uyum içinde yeni bir görünüm yaratır.

Genellikle sevdiğiniz bir işte ve iyi çalışırsınız. Sevmediğiniz bir işte uzun zaman çalışmak size göre değildir zaten. Hem çalışma arkadaşlarınız hem de yöneticileriniz tarafında n sevilirsiniz. Kariyer yapmış pek çok kadın kova burcundan çıkar. Üstelik kimse de onu kıskanmaz. Çünkü bir başkasının ayağını kaydırmaya çalışmakla, kibirle, ucuz hesapçılıkla vs. işiniz olmaz. Siz kendi işinize odaklanır, onu en iyi şekilde yapmakla ilgilenirsiniz. Ayrıca işyerinizdeki herkes gerektiğinde sizden kendi işleri için yardım alabileceğini de bilir.

Diğer yandan ya en üst düzeyde yönetici  ya da kendi işinizin patronu olmak daha çok ilginizi çeker. Bir başkasının projesi üzerinde çalışmaktansa kendi fikirlerinizi hayata geçirmek size daha uygundur.

Velhasıl, hayatla barışık, hep planları olan, iyimser, inatçı, zeki bir kadınsınız sevgili kova. Biz kadın milleti olarak sizi çok seviyor, dünyadaki sayınızın artmasını ümit ediyoruz.

İyi ki varsınız. Siz olmasanız dünyamız sahiden eksik kalırdı.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!