Kişisel imaj nedir? İnsanların sizin hakkınızda düşündükleri nelerdir? Peki, insanların akıllarında karşısındaki insanın hangi özellikleri kalıcıdır? İlk 5 dakika önemli midir?

Kişisel imaj nedir? İnsanların sizin hakkınızda düşündükleri nelerdir? Peki, insanların akıllarında karşısındaki insanın hangi özellikleri kalıcıdır? İlk 5 dakika önemli midir? Bütün bu konular hakkında sizleri elimden geldiğince bilgilendireceğim ancak ilk önce genel olarak kişisel imaj nedir? Genel olarak öğrenelim, daha sonra insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini nasıl yönetebilirsiniz bunlara adım adım yaklaşalım.

İş hayatındaki başarı için gerekli olan anahtarlardan en önemlisi iletişim kabiliyetinizdir. Bu konuda asıl ilginç olan ise iletişiminizin, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünün sadece kelimelerinizle ilgili olmamasıdır. Nasıl göründüğünüz, nasıl giyindiğiniz, bakımınıza ne kadar özen gösterdiğiniz, nasıl hareket ettiğiniz gibi görsel faktörler de önemlidir. Pek az insan sizin özgeçmişinizi, diplomanızı ya da kimliğinizi görürken dış görünüşünüz pek çok kişiye sizinle ilgili mesajlar verir.

Tanımadığınız kişilerin bulunduğu bir odaya girdiğiniz ilk 30 saniye içinde sizin cinsiyetinizle başlamak üzere, yaşınız, eğitiminiz, sosyal statünüz, o anki ruh haliniz, hatta işiniz, değerleriniz ve becerileriniz hakkında fikirler oluşmaya başlar zihinlerde. Henüz siz ağzınızı bile açmadan dinleyicileriniz hakkınızda bir takım tahminler yapmış olur ve çoktan artı veya eksi puanlar vermiş olurlar. Bunun adil olmadığını düşünüyorsanız vapurda, havaalanının bekleme salonunda ya da iş görüşmesine gittiğiniz yerde bekleme koltuğunda otururken içinizden yaptığınız konuşmaya kulak verin; siz de her gördüğünüz insanı değerlendirip eleştirmiyor musunuz?

Araştırmalar da bu konuda bizi destekliyor. İnsanların “gördüklerine inanmaları”, tamamen insan beyninin biyolojik yapısıyla ilgili. California Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırma, insanların kararlarında görme duyusunun ağırlığının %85 olduğunu kanıtladı. Söylediklerimiz değil insanların aklında kalan, söylerken kullandığımız ses tonu, nasıl göründüğümüz, giysilerimiz, beden dilimiz önemli olan. Yani bizimle ilgili ilk izlenimler… İlk izlenimler sizin başkalarının zihnindeki görüntünüz, yani imajınızdır. O görüntü başka insanların kafasının içinde sizi temsil eder. İnsanlar yanınızda değilken, sizin hakkınızdaki kararlarını, kafalarının içindeki o “vekiliniz”, yani imajınız üzerinden verirler. Olumlu bir imaj bırakmanın yolu nedir? Siz de dış görünüşünüzün yarattığı etkileri ve doğurduğu sonuçları kontrol ederek hazırlıklı olabilirsiniz. Bunu adı imaj yönetimidir.

İmaj yönetimi yapay olmak demek değildir, başkalarını kandırmak değildir. Kişisel imaj insanın niteliklerini, değerlerini, kapasitesini, karakterini yansıtmalı. Bundan fazlasını denemek, kendinde olmayan nitelikleri varmış gibi göstermeye çalışmak kimi zaman o kimseyi gülünç durumlara bile düşürebilir. İmaj yönetimi iletişimin tüm imkânlarını doğru bir şekilde kullanarak kendini etkileyici bir şekilde ifade edebilmektir.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!