Eski çağlarda yaşıyor olsaydık mağaramızdan çıkıp yemek aramamız gerekecekti. Beynimiz de yaşamaya devam edebilmek için avladığımız ne varsa silip süpürmemiz için bizi sıkıştıracaktı. Dönüşü olmayan kilolara yol açan şey, işte bu hayatta kalma mekanizması… Çünkü beynimiz yüzyıllardır aynı şekilde çalışıyor. Markette veya restoranda, size hâlâ elinize ne geçerse yiyebileceğinizi söylüyor.

1. Tuzak 1: Çevrenizde sıkıcı biri görünmekten nefret ettiğiniz için yiyorsunuz.

Tuzak 1: Çevrenizde sıkıcı biri görünmekten nefret ettiğiniz için yiyorsunuz.

Sürekli diyet halinde görünmek sizi sıkıcı biri gibi gösterebilir ve bu yüzden üstünüzde bir baskı hissedebilirsiniz. ‘Duke Diet and Fitness Center’ Direktörü Dr. Martin Binks hastalarının çoğunun, kendilerini yemeye zorlayan kişiler yüzünden diyetlerini bozduklarını vurguluyor. Ayrıca, unutmamalıyız ki toplumda iştah erkeklikle eşleştiriyor ve erkeklerden devamlı en büyük porsiyonları yemeleri bekleniyor.

Nasıl kurtulabilirsiniz?

Böyle durumlara karşı hazır cevap olmalısınız. Kullanacağınız cümleler oldukça basit: “Hayır yiyemem, çünkü buraya gelmeden önce kocaman bir kebabı mideye indirdim.” ya da “Çıkışta muhteşem bir kadınla randevum var ve burada doymak istemiyorum.” Unutmayın, eğlenceye dâhil olmak için 1.000 kalorilik bir yemeği mideye indirmek zorunda değilsiniz.

Bonus çözüm:

Hazır cevap davranamıyorum diyorsanız, size başka bir yol daha… İçkinizi yudumlarken, mezelerden de azar azar yiyin. Elleriniz sürekli dolu görüneceği için kimse size neden yemek yemediğinizi soramayacaktır.

2. Tuzak 2: Eşiniz veya kız arkadaşınız tarafından sabote edilmek.

Tuzak 2: Eşiniz veya kız arkadaşınız tarafından sabote edilmek.

Siz zayıflayıp istediğiniz şekle kavuştukça, onun da bir seçim yapması gerekecek; ya kendisi de sizin gibi değişecek ya da sizinkini sabote edecek. Çoğu zaman ne yazık ki ‘istemeyerek’ de olsa, ikinci şıkkı seçecektir. Sabotaj her ne kadar ağır bir kelime olsa da sizi gerçekten de sürekli yiyecek alışverişine yolladığını fark edeceksiniz. Aslında kötü bir niyeti yok. Sadece beraber sürekli yemek yediğiniz ve eğlendiğiniz günleri özlüyor.

Nasıl kurtulabilirsiniz?

Uzlaşın. Eğer pizza yemeye gitmek için ısrar ediyorsa, tüm pizzayı mideye indirmek yerine birkaç dilim tatmakla yetinin.

Bonus çözüm:

Beraber vakit geçirecek ve eğlenecek aktiviteler bulmalısınız.

3. Tuzak 3 : Gerçekte olduğunuzdan daha zayıf olduğunuzu düşünmek.

Tuzak 3 : Gerçekte olduğunuzdan daha zayıf olduğunuzu düşünmek.

Kadınlar ve erkekler zayıflamaya karşı farklı hareket ediyorlar. Kadınlar kaygı ve korkuyu amaçlarına ulaşmak için kullanıyor. O yüzden kalorilerini hesaplar ve fitness salonundaki programlarını asla ihmal etmezler. Öte taraftan erkekler, daha çok düş kurarlar ve bu da diyetlerine sıkı sıkıya bağlı kalmalarına engel olur. Arzuladıkları geleceği düşlerken zihinsel olarak mutlu olurlar ve ona ulaşmak için bugün bir şey yapmazlar.

Nasıl kurtulabilirsiniz?

Fotoğraf çektirin. ABD’de yetişkinlerin 3’te 2’si aşırı kilolu ve bunların sadece yüzde 40’ı böyle olduklarının farkında… Çünkü insanlar obezite deyince ancak 180 kilo gibi aşırı kiloları düşünüyorlar. O yüzden, aynadaki görüntünüz sizin kilolarınızın farkında olmanıza yardımcı olmayabilir ancak bir fotoğraf bunu yapacak ve sizi sürekli uyaracak.

Bonus çözüm:

ABD’de 14 kilo kaybeden ve bu kilosunu 1 sene boyunca korumayı başaranların kurduğu özel bir dernek var; ‘National Weight Control Registry’. Bu dernekte yer alan kişilerin 4’te 3’ü sağlıklı olmak için onları motive eden duygusal veya fiziksel bir olaydan bahsediyorlar. Siz de kendinizinkini bulun ve hep aklınızda tutun.

4. Tuzak 4: Stresle baş etmeyi öğrenin.

Tuzak 4: Stresle baş etmeyi öğrenin.

Stresli erkekler daha fazla yemek yiyor. Buna beyindeki corticotrophin-releasing (CRF) adlı hormon sebep oluyor. Georgetown Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, stresli insanlarla aynı CRF hormon seviyesine sahip fareler, şekere ve diğer yemek ödüllerine karşı 3 kat daha fazla arzu duyuyorlar. Böylece, normalde direnç gösterebileceğiniz halde, stres yüzünden yemek yemeye daha fazla istek duyuyorsunuz.

Nasıl kurtulabilirsiniz?

Stresli anlarınızda daha yavaş ve sakin soluk alıp vermeye başlayın. Nefes almayı, henüz gerçekleşmemiş sağlıksız düşünceleri kafanızdan atmak için kullanın, Böylece kendinize karar verebilecek zamanı sağlayabilirsiniz. Yemek krizine gireceğinizi mi hissediyorsunuz? Hemen göğsünüze odaklanın ve 1 dakika boyunca her biri 5 saniye sürecek şekilde derin derin nefes alıp verin. Çok basitmiş gibi görünebilir ama gerçekten işe yarıyor.

Bonus çözüm:

Yanınızda çok hoş bir kadının oturduğunu hayal edin. Böylece yemek yeme şeklinize daha dikkat edeceksiniz ve ‘boxer’ınızla koltuğunuza yayılıp yemekten çok daha düzgün ve dolayısıyla daha yavaş yiyeceksiniz.

5. Tuzak 5: Mükemmeliyetçi olmak.

Tuzak 5: Mükemmeliyetçi olmak.

Zayıflamaya karşı ‘ya hep ya hiç yaklaşımı’ felaket için davetiye çıkarmaktan başka bir işe yaramıyor. Plandaki en ufak bir sapma, kişinin kendini tamamen yenilmiş ve kaybetmiş hissetmesine yol açıyor.

Nasıl kurtulabilirsiniz?

Rejim yapmayı, daha az zahmetli görmeye çalışın ve arada sırada kendinize kuralları ihlal etme izni verin. ‘Manhattan Center for Balanced Health’ Beslenme Uzmanı Valerie Berkowitz’e göre; tüketeceğiniz yemeğin 5’te 1’inin diyet dışı besinler olmasına izin verebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki ya her 5 yemekten sonra 1 yemek için ya da her 5 gün sonunda tüm 1 gün için rejiminize ihanet edebilirsiniz. Hangisi sizin hayat şekliniz için daha uygunsa…

Bonus çözüm:

5 yıllık bir süreç boyunca ne yapmak istediğinizi, nasıl hissedeceğinizi ve bunun ailenizi nasıl etkileyeceğini kendi kendinize sorun. Sonra cevaplarınızı yazın.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!