Raylardan Elektrik Enerjisi Üretimi: Modern dünyamızda gün geçmiyor ki elektrik enerjisi üretimine dair yeni bir yöntem daha keşfedilmemiş olsun. Bu yöntemlerden bazıları...

Modern dünyamızda gün geçmiyor ki elektrik enerjisi üretimine dair yeni bir yöntem daha keşfedilmemiş olsun. Bu yöntemlerden bazıları kömür, doğal gaz, fuel-oil gibi yakıtlardan yararlanarak enerji üretmek. Bunlar çevreye karşı duyarsız yenilenebilir özellikte olmayan tesislerdir. Bazı yöntemlerle ise güneş ve rüzgâr enerjisinden yararlanarak enerji üretimini gerçekleştirilir. Bunlar ise çevreye karşı duyarlı yenilenebilir özellikte olan tesislerdir. Bazı yöntemler ise bu bilindik yöntemlerin aksine hayli enteresan özelliklere sahip olabiliyor. Bunlardan biride raylara yerleştirilen bir modül sayesinde raylardan elektrik enerjisi üretimi yapabilen bir sistem.

Kendisi gibi keşfediliş süreci de bir hayli enteresan bu enerji kaynağının. Stony Brook Üniversite Makine Mühendisliği Departmanında öğretim üyesi olan Lei Zuo,  bir gün trende seyahat ederken rayların üzerinde oluşan titreşimleri mekanik enerjiye, oluşan mekanik enerjiyi ise elektik enerjisine dönüştürebileceğini düşünür. 

Ardından Zuo, titreşimlerin dönüşümü ile elektrik enerjisi elde edebilmeyi mümkün kılan bir cihaz yapar. Bu cihaz dişli sistemleri, generatör ve çift yönlü hareketi tek yönlü olarak dönüştürmeyi sağlayan mekanik bir doğrultmaçtan oluşmaktadır.

Aşağıdaki videoda da görüldüğü üzere enerji çevrimi başarı ile tamamlanarak bir fanın döndürülmesi sağlanmıştır. Ayrıca Lei Zou konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “ Demir yolu boyunca pek çok generatör kullanılarak oluşturulacak bir sistem ile %70’e yakın bir enerji verimliliği sağlanabilecektir. Ayrıca titreşim düzeyine bağlı olarak her bir modülden 250 W enerji elde etmeniz mümkündür” dedi.

Sadece New York’ ta yapılan araştırmalar sonucunda, kullanılacak olan bu sistem sayesinde devletin yaklaşık 10 milyon dolar kazanç sağlayabileceği belirlenmiştir. Daha büyük ölçekte düşünecek olursak Amerika Birleşik Devletleri’nde 150.000 milden yani yaklaşık olarak 240.000 kilometreden uzun bir demir yolu hattı var. Bu da demek oluyor ki sistem hayata geçirildiği takdirde yüz milyonlarca dolar tasarruf sağlanacaktır. Maddi kazancın yanı sıra oluşan karbon emisyon miktarı azalacak böylece doğaya da doğrudan bir katkı sağlamış olacaktır.

 


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!