Medal of Honor, II. Dünya Savaşı ve günümüz savaşlarını konu alan birinci şahıs nişancı tarzında bir video oyunu serisidir.

Savaş oyunlarının en gözdelerinden olan Medal of Honor, İkinci Dünya Savaşı ve günümüz savaşlarını konu alan bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Birinci şahıs nişancı oyunları, oyunun içine bilgisayar başındaki kullanıcıyı da katan, kullanıcıya savaşan kişinin kendisi olduğunu hissettiren oyunlardır. Medal of Honor da bunu en iyi yapan oyunlardan biridir.

İlk oyunu sadece Play Station konsolu için yapılan Medal of Honor, beklenen ilgiyi görünce yeni sürümler çıkarmış ve bu sürümleri Windows için de uyarlamıştır.

Serinin son oyunu Medal of Honor Warfighter konusunu, terörist gruplara karşı savaşan Tier 1 askerlerinden alıyor. Oyunculara senaryo seçimi olanağı veren oyunda gerçek hayatta yapılmış operasyon seçenekleri verilmesi, Medal of Honor Warfighter’ı son derece çekici kılan özelliklerin başında geliyor. Ayrıca seçeceğiniz timler arasında çeşitli ülkelerin gerçekte var olan timlerinin olması da oyunun bir başka ilginç tarafı. 

İlk oyunda Afganistan’da görev yapan Dusty, Vodo ve Mother gibi ana karakterler, ikinci oyunda da Pakistan’da çeşitli operasyonlara giriyorlar. Oyuncuların kontrol ettiği Preacher’a yine onlar eşlik ediyorlar. Dusty artık operasyonların masa başı işlerini hallediyor. 

Medal of Honor Warfighter’ın kimileri tarafından çok beğenilen, kimileri tarafındansa eleştirilen yanı ise oyun karakterlerini, sadece birer savaşçı olarak değil aynı zamanda bir insan olarak almasıdır. Oyunda sık sık devreye giren ara videolarda karakterlerin aileleri ile görüşmeleri kimi oyunculara sıkıcı gelirken kimilerine ise oldukça duygusal geliyor. 


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!