Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük dertlerinden birisi telefonun şarjının çok hızlı tükenmesi. Teknolojinin şuan için akıllı telefon bataryaları için çözüm bulamaması girişimci üreticilerin alternatif şarj...

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük dertlerinden birisi telefonun şarjının çok hızlı tükenmesi. Teknolojinin şuan için akıllı telefon bataryaları için çözüm bulamaması girişimci  üreticilerin alternatif şarj üniteleri geliştirmesini tetikliyor. Bu amaçla tasarlanan ürünlerden birisi de, Boa Oh ve Kyuho Song adlı girişimcilerin geliştirdiği güneş enerjisiyle çalışan Pencere Prizi ingilizce adıyla "Window Socket" .

Bu ilgi çekici ürünün çalışma mantığı oldukça basit. Cihazın ön tarafında fotovoltaik hücreler bulunmakta, diğer tarafta ise standart şebeke prizi bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken şarj cihazını pencerenize yapıştırmak ve sanki şebeke elektriği var gibi şarj aletinizi cihazın üzerindeki şebeki prizine takmak. Pencere prizinin içerisinde küçük bir batarya(1000mAh) bulunmakta ve  bu batarya güneş ışığının şiddetine göre 5 ile 8 saat gibi bir sürede şarj olmaktadır. Bu miktardaki enerji ile cep telefonunuzu 10 saate kadar kullanabilirsiniz.

Pencere Prizi’ne benzer bir diğer ürün ise Ray Solar şarj ünitesidir. Ray Solar şarj ünitesi Pencere Prizi ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Aralarındaki tek fark Ray Solar’ın çıkışı USB iken Pencere Prizi’nin çıkışının direk şebeke prizi olmasıdır.

İki üründe kullanıcılarına ihtiyaç duydukları anda enerji sağlamayı amaçlamakta. Uçakta, arabada ya da bir cafede kahvenizi yudumlarken tek yapmanız gereken güneş alan cam bir yüzeye solar şarj ünitesini monte etmek.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!