Takvimler 1911 yılını işaret ederken; Osmanlıca kondüktör, Türkçe tekniker anlamına gelen meslek gurubunu yetiştirmek amacı ile kurulmuştur. 1911 yılının 22 Ağustos’unda,...

Takvimler 1911 yılını işaret ederken; Osmanlıca kondüktör, Türkçe tekniker anlamına gelen meslek gurubunu yetiştirmek amacı ile kurulmuştur. 1911 yılının 22 Ağustos’unda,  “Kondüktör Mekteb-i Alisi” adı ile ilk öğrencilerini kabul eden kurum; 1922 senesine kadar bu görevi icra etmiştir. Öğrenim gören öğrenciler, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan “Ecol de Conducteur” isimli okulun müfredatına göre yetiştirilmişlerdir. Dönemin Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde denetlenmiş ve bütçe ayrılmıştır.

Tarih 1922 senesine geldiğinde ise, “Kondüktör Mekteb-i Alisi” adı ile hizmet veren kurum artık “Nafia Fen Mektebi” olarak anılmaktadır. 1937 senesine kadar bu isimle öğrenim imkanı veren kurum; söz konusu dönemde üç yıllık bir eğitim sonunda mezun vermektedir.

1936 yılında çıkarılan bir yasa ile “Nafia Fen Mektebi” kapatılmış ve 1937 senesinde yerine “İstanbul Teknik Okulu” isimli okul kurulmuştur. Yine tekniker yetiştirmeye devam eden kuruma, dört yıl eğitim veren mühendislik bölümleri de eklenmiştir. Yıldız Sarayı’nın müştemilat bölümünden tahsis edilen binalarda eğitim – öğretim faaliyetleri sürdürülmüştür. Bu dönem içinde birçok bölüm kapatılmış ve yerine çağın gereksinimlerine uygun müfredat ile eğitim veren bölümler açılmıştır. 1950’li yıllarda ise mühendislik bölümünü bitiren kişiler, bir yıl daha okuyup “yüksek mühendis” olmaya hak kazanmıştır.

Takvimler 1969 senesini işaret ederken, yüksek yetkilere sahip öğretim ve araştırma müessesesi kimliğine bürünen kurum; 1971 yılında kapatılmış ve mühendislik eğitimi veren birimleri “İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi” isimli okula aktarılmıştır.

1982 ve 1992 yılları arasındaki on senelik dönemde “Yıldız Üniversitesi” olarak tekrar eğitim – öğretim veren kurum, 1992 yılında “Yıldız Teknik Üniversitesi” adı ile hizmet vermeye başlamıştır.

Hali hazırda dokuz fakülte, birçok ön lisans programı ve enstitü ile on yedi binden fazla öğrenci yetiştirmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları