Kekikli sos içinde bir hamur işi, zeytinyağına batırılmış çıtır çıtır bir köy ekmeği, yabani mantarlı risotto, fındıklı esmer pirinç pilavı, kuskus… zengin tahıllar.

Kekikli sos içinde bir hamur işi, zeytinyağına batırılmış çıtır çıtır bir köy ekmeği, yabani mantarlı risotto, fındıklı esmer pirinç pilavı, kuskus… zengin tahıllar.

Bunlar birer rüya mı? Hayır! Bu yemekler Akdeniz mutfağının temelidir. Eğer zamanımızın Akdeniz tanrıçası Sophia Loren’in pratik bilgeliğini temsil eden bir cümlesine değim mezsem ihmalkâr davranmış olurum. Kendisi bedenini işaret eden gösterişli bir hareketle şöyle demiştir: “Burada ne görüyorsanız, spagettiye borçluyum.”

Ancak siz karbonhidrat yememeniz gerektiğine inanıyor olabilirsiniz. Eğer beslenmenizde tahıllar yer almıyorsa, günlük beslenmenizin yansını oluşturması gereken önemli ve çeşitli bir besin grubunu göz ardı ediyorsunuz demektir. Bu kocaman bir tabak hamur işi veya bir bütün ekmek somununu yemeniz gerekiyor anlamına gelmez. Kesinlikle hayır! Sophia Loren’in de bir oturuşta büyük miktarlarda hamur işi yemediğine bahse girebilirim.

Hamur işi ve ekmek Akdeniz hayatının en güzel örnekle rindendir ama porsiyonlar kısıtlanmıştır. Servis edilen hamur işi veya pirinçlerin porsiyonu aslında 8 yemek kaşığı kadardır. Ekmek porsiyonu? Sadece ince bir dilim ekmek, iki dahi değil. Sabahlan yemeye alıştığınız o çöreklerle veya poğaçalarla karşılaştmrsak, bir ekmek dilimi onlann dörtte birine karşılık gelir.

Tahıllar yemeye alıştığınız türden karbonhidratlar değil lerdir. Bu bitkilerden gelen yiyecekler zengin ve besleyicidir. Eski zamanlarda yiyecek diye tanımlanan sadece onlardı. Tahıllar sizin için iyidir, sizi doyururlar, ince ve sağlıklı olmanıza yardımcı olurlar.

Tahıllar yolu ile kilo kaybetmenin anahtan porsiyonlara dikkat etmektir. Bizler 8 kaşıktan çok daha fazla miktarda ha mur işi yemeye alışmışız. Bedeninizin ihtiyaç duyduğu miktara uygun şekilde yediğiniz miktarı ayarlayarak ve özellikle esmer pirinç, kepekli makama, tahıllı ekmek, bulgur, karabuğday ve dan gibi tahıllan tercih ederek karbonhidratlarla tekrar dost olabilirsiniz. Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA) revize ettiği son beslenme piramidinde/ tahıllann beslenmenizde en büyük payı alması gereken besin grubu olduğunu açıklamıştır. Açıklamalannda yediğiniz karbonhidratlarının en azından yansının tahıllardan gelmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Noodle sadece eğlendirici değil aynı zamanda lezzetlidir de.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları