Donald Trump'ın ABD Başkanlık seçiminden zaferle çıkmasıyla dolardaki yükseliş devam ediyor. Kur 3.27 lirayı aşarak 3.30'a doğru ilerliyor! Donald Trump'ın ABD Başkanlık seçiminden zaferle çıkmasıyla piyasalardaki oynaklık devam ediyor. Türk Lirası dolar karşısında diğer gelişen ülke para birimlerine paralel olarak kayıplarını yeni günde de sürdürüyor.

Trump'ın uygulayacağı politikalarla daha fazla bütçe açığı ve daha fazla enflasyona yol açacağı beklentileri tahvil faizlerinin de yükselmesine neden oluyor.

Güne 3.25 seviyesinden başlayan kur bekletinin altında kalan cari açık verisinin ardından da yükselişini sürdürdü. Dolar/TL saat 11:34 itibariyle 3.2734'ü gördü.

"3.30 KRİTİK SEVİYE"

Meksa FX Araştırma Müdürü Eren Can Ümüt, kurda hem iç hem dış faktörlerle ciddi yükseliş yaşandığını söyledi. Ümüt "Yurt içinde milletvekillerinin tutuklanmasından, Musul başta olmak üzere jeopolitik riskler TL'yi negatif etkiliyor. Yurtdışında Trump altyapı yatırımlarını artırıp vergi düşürerek para politikasından ziyade maliye politikasını genişleterek ekonomiyi destekleyecekse bu enflasyon beklentilerini yukarı itecektir. Enflasyonda yükseliş beklentisi oluşursa Fed'in faiz artış beklentisi de güçlenecekir." dedi.

Ümüt "Kurda 3.25'in üzerinde kalıcılık 3.30 bandını çıkma ihtimalini tetikliyor. 3.30 seviyesi onemli. Ama bu seviyeden yeniden gevşeyebilir. 3.30'un üzerinde fiyatlamalar ise 3.40'ı tetikler, bu da gözlerin Merkez Bankası'na çevrilmesine neden olur" dedi.

MERKEZ BANKASI NE YAPACAK

Morgan Stanley analisti Ercan Ergüzel, "Türk lirasında sürmekte olan değer kaybı ve finansal istikrara yönelik endişelere rağmen TCMB'nin 24 Kasım'da değişiklik yapmamasını bekliyoruz" dedi.

Ergüzel, "TCMB'nin, politika faizini artırmayı (açık veya gizli biçimde) değerlendirmeden önce, zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyonu katsayısı (ROK) gibi bazı araçları kullanmasının veya günlük döviz ihalelerini yeniden başlatmasının daha olası olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları