Öğrenciler için ileriki dönemlerde büyük önem arz eden kariyer, oldukça önem ifade eden kavramı temsil etmektedir. Kariyer sahibi olmak isteyen öğrenciler kariyer planlamalarını

Öğrenciler için ileriki dönemlerde büyük önem arz eden kariyer, oldukça önem ifade eden kavramı temsil etmektedir. Kariyer sahibi olmak isteyen öğrenciler kariyer planlamalarını doğru bir şekilde yapması gerekir. İlgi alanları, becerileri, değerleri, yetkinlikleri, kişilik özellikleri hakkında farkındalık sahibi olmaları kariyer basamaklarını daha kolay bir şekilde çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Kısa zaman içerisinde kariyer sahibi olmak isteyen öğrenciler ilk olarak hedeflerini belirlemelidir. Nereye ve ne zaman ulaşmak istediğiniz konusunda kendinizden emin tavırlar sergilemeli vekararlı olmanız gerekmektedir. Bunun için her zaman kötü anlardabile bir B planını bulundurmalı ve kariyer planlarınızda hemolumlu hem de olumsuz etkilere karşı gereken önlemlerinizi almanız gerekiyor.

Sektör belirleme: Hangi sektörlerin ve firmaların geleceği olduğunu ve bunlardan hangilerinin size ihtiyacı olabileceğini en iyi şekilde analiz edip araştırarak yapabileceğiniz sektör dallarını seçmeniz ve hedeflerinizi oda dal üzerinde ilerletmeniz gerekmektedir. Mezun olduğunuz andan itibaren kendinize fazlası ile güvenmiş olduğunuz mesleği ve dalları tercih etmeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra güçlü ve zayıf yanlarınızı da belirlemeli ve kariyer planı içerisine dâhil etmeniz gerekmektedir. Önemli olan güçlü taraflarınızı arttırmak vezayıf taraflarınızı en aza indirgemek olduğu için sizlerde buplan üzerinde hareket etmeniz gerekecektir.

Önünüze iki seçenek varsa bile ne yapmak konusunda kesin kararlar verdikten sonra seçimlerinizi doğru bir şekilde çevrenize de danışarak yapabilirsiniz. Kısa dönemli maddi ihtiyaçlarınızı ve uzundönem hayat/kariyer hedeflerinizi birleştiren öğrenciler kariyer planlarında fazlası ile hata yapmış oluyor. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına her zaman kariyerinizi ön planda tutmanız ve birçok kişi ile iletişim halinde olmanız kariyerinizi ertelemenize mani olacaktır. Fazla endişelenmeden sadece ilgi vebecerilerinize odaklı bir kariyer planı hazırlamalısınız. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları