Estonya, Dünyanın ilk resmi kripto para birimi Estcoin’i meydana getirmek amacıyla çalışmalara başladı. Estcoin’in halka arzından gelen paranın yeni teknoloji yatırımlarında kullanılması planlanıyor.

Herhangi bir merkez bankası ya da otoriteye bağlı olmamaları Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini cazip kılan en mühim etkenlerden birisi. Fakat dijital paralar sunmuş olduğu teknoloji ve kazançla banka ve hükümetlerin radarına girmiş durumda. Haziran ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin ile görüşmüş ve kendine Rus teknoloji firmalarıyla ortak proje ilerletmesi tarafında tavsiyede bulunmuştu. Akşam'da yer alan habere göre Putin düşünce olarak dijital paralara desteğini sunmasına karşın Rusya bu hususta resmi bir çalışma başlatmadı.

YENİLİKÇİ OLARAK TANINIYOR

Kripto para geliştirme hususu ile alakalı ilk resmi aşaması atan ise Estonya oldu. Estonya ufak bir ülke olmasına karşın teknoloji alanındaki girişkenliğiyle tanınıyor. Estonya hükümetinin kurduğu e-Vatandaşlık(e-Residency) sistemi sık sık numune bir program olarak gösteriliyor. Söz hususu sisteme üye olduğunuzda Estonya hükümetinin sunmuş olduğu elektronik hizmetlerden vatandaşı olmadan yararlanabiliyorsunuz. Bunun yanısıra sistem Estonya’ya ayak bile basmadan AB odaklı bir şirket kurmanıza imkan sağlıyor.

BUTERIN DANIŞMAN OLDU

Estonya e-Residency Direktörü Kaspar Korjus bir kripto para halka arzı (ICO) yapmak istediklerini açıkladı. Bu arzın ne vakit gerçekleşeceğine yönelik bir bildirimde bulunmayan Korjus, paranın değerinin belirlenmesi amacıyla çalışmaların başladığını belirtti. Estonya hükümeti ‘Estcoin’ ismi verilebilecek dijital paranın arzıyla alakalı teknoloji firmalarıyla görüş alışverişinde yer alır iken Buterin de projeye danışman oldu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları