Elm Sokağında Kabus 3 : Rüya Savaşçıları Film İncelemesi

Elm sokağının son çocukları bir akıl hastanesindedir ve burada da kabuslarında Freddy peşlerini bırakmaz. Tek umutları bir rüya araştırmacısı olan ve Freddy’nin elinden kurtulan Nancy Thompson’dır,Nancy onlara bu doğa üstü psikopatı kendi topraklarında alt edebilmeleri için yardım etmektedir.

A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge izleyicileri çıkmaz sokağa sürükleyen ilginç bir yapımdı ancak A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors sadece seriyi olması gereken akışına geri döndürmemiş aynı zamanda orijinal filmin etkileyici, güçlü yönlerini temel almış ve bunları geliştirmiştir. Hikaye güçlüdür, Freddy’i korkunç ölümünden sorumlu Elm sokağı sakinlerinin kalan çocuklarının kabuslarına, yani olması gereken yere oturtmuştur. Heather Langenkamp’ın, Nancy Thompson rolüne geri dönmesi orijinal film ve gerçek bir devam filmi olan bu film arasında önemli bir bağ kurmaktadır; Freddy’nin karakteri sadece tarihçe anlamında genişletilmemiş aynı zamanda karakter ve cazip bir kişilik anlamında da zenginleştirilmiştir. Hepimizin bildiği aksi ve nüktedan Freddy ilk kez ön plana çıkmıştır ve bu kez işinden gerçekten çok zevk alarak kurbanlarıyla daha fazla vakit geçirmektedir. Elbette daha büyük bir bütçenin de katkılarıyla Freddy’nin küçük hobisi daha eğlenceli bir seyirliğe dönüşmüştür. Ufak tefek taraf değişiklikleri olsa da Freddy oyunun liderliğini kimseye kaptırmamıştır.

Nancy Thompson (Heather Langenkamp) artık üniversiteden mezun olmuştur ve kabus terapisini araştırmaktadır bunun için yerel bir akıl hastanesinde çalışmak üzere Springwood’a geri döner. Elm Sokağı’ndan gelen yarım düzine kadar genç burada tedavi edilmektedir ve hepsi de Nancy’e çok tanıdık gelen kabuslardan şikayetçidirler. Bunlardan özellikle bir tanesinin (Patricia Arquette’in canlandırdığı Kristen’in) başkalarını da rüyalarına çekebilmek gibi özel bir yeteneği vardır ve Nancy’nin gençleri Freddy’nin elinden kurtarma planı da bu özel yeteneğe dayanmaktadır. Tabii yöneticileri bu kabusların gerçek olduğuna inandırmak Freddy ile savaşmak kadar zordur bu yüzden de harekete geçilene kadar (gerçekten çok eğlenceli şekillerde) birkaç kişinin ölmesi gerekir. Hepsinden öte bu filmde Freddy’nin doğumuyla ilgili trajik hikayeyi öğreniriz ve muhteşem gücünün kaynağına yakından bakarız.

Freddy’nin bu filmde birkaç harika sahnesi ve repliği yer almaktadır. Benim favori sahnem büyük uyurgezer ölüm sahnesidir. Freddy tüm zamanların en iyi cinayetlerini işler; kendi kendinin “iplerini” çekmek gibi çok etkileyici bir şey yapmadan önce bir kukla şekline bürünür. Ayrıca kurbanlarından bir tanesini tek lokmada yutan dev Freddy yılanına dönüşür, bazı etkileyici bıçaklı eldiven sahneleri de vardır, özel bir tane kurban için gerçekten çok havalı bir “on parmak” veda sahnesi ve daha nice unutulmaz Freddy anları mevcuttur. Filmdeki bazı çocuklar gerçekten çok “sinir bozucudur” ve kendilerinde keşfettikleri “rüya güçleri” de çok aptalca olabilmektedir (özellikle şu “wizard master”ınki) ama özellikle bir tane sert karakter vardır ki tüm Nightmare serisindeki en iyi anti-Freddy repliklerini sıralamıştır. Freddy’i bir iskelet olarak gösteren ve filmin sonuna doğru yaşanan büyük kürek kavgasını da izlemek keyiflidir. Özel efektler modern izleyiciye pek inandırıcı gelmeyebilir ancak bu fantastik sahne kendi zamanında oldukça ilginçti.

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors kesinlikle serinin en iyi filmidir ve benzersiz, eğlenceli Bay Krueger’ın sinematik geleceğini de belirlemiştir. Öldürmek Freddy’nin kariyerinde bir hobi ya da iş değildir gerçekten zevk aldığı bir şeydir ve onu öldürürken izlemek gerçekten eğlencelidir.

Bunları biliyor muydunuz?

- Kilden yapılma kukla Freddy’e dönüşürken özel efekt uzmanı Doug Beswick stop-motion animasyon tekniğini kullanmıştır. Filmin çekimi yapılırken kilden Freddy suratı giderek daha düz hale getirilmiştir. Daha sonra animasyon geriye doğru oynatılarak film son haline getirilmiştir.

- Freddy Krueger’ın ünlü repliği, “Prime time’a hoş geldin, sürtük!” aslında Robert Englund tarafından doğaçlama olarak söylenmiştir. Orijinal replik şöyledir, “Artık TV’desin kızıml!”

- Neil Gordon’un (Craig Wasson) mezara fırlatılarak iskelet Freddy tarafından kısmen gömüldüğü sahne Wasson’ın karakterinin aynı şekilde canlı olarak gömüldüğü Body Double’a bir atıftır.

- Patricia Arquette’in ilk filmidir.

- Nancy ve Dr. Gordon’un Nancy’nin babasıyla buluştuğu barın adı “Little Nemo’s”dur. “Little Nemo in Slumberland” rüyalar ülkesindeki bir çocuğun maceralarını anlatan Winsor McCay’in yarattığı bir çizgi romanın adıdır.

- Jennifer’ın ölmeden önce TV’de izlediği film Critters’dır.

- Dick Cavett’in hayran sayısı Dream Warriors’da gözüktükten sonra hayli artmıştır. Tek repliği, “Ne düşündüğün s…imde değil!”dir. Hayran sayısı üçe katlanmıştır.

- Taryn ilk kez koridorda gözüktüğünde bir Dokken tişörtü giymektedir. Dokken bu film için “Dream Warriors” şarkısını yazıp söylemiştir.

- Yemek masasının üzerinde havlayan domuz sahnesinde gerçekten ölü bir domuz kullanılmıştır. New Line bütçe nedeniyle bu sahneyi kesmekle tehdit edince mecburen ölü bir domuz satın almışlar, başını ayırmışlar ve kukla olarak kullanmışlardır.

- Freddy yılanı aslında büyük bir penis şekline benziyordu. Ancak film setine getirildiğinde yapımcılar bunun  görünümünden hoşlanmadılar. Bu yüzden çekimden önce daha çok bir solucana benzemesine neden olan yapışkan yeşil bir maddeyle kaplanmıştır.

Kategoriler: 1980-1990 Arası, A.B.D., Film Arşivi, KORKU SİNEMA, N, Slasher

Yönetmen: Chuck Russell

Senaryo: Wes Craven, Bruce Wagner

Imdb Puanı: 6.3/10

Yapım: 1987, ABD, 96 Dakika

Oyuncular: Heather Langenkamp, Craig Wasson, Patricia Arquette, Ken Sagoes, Rodney Eastman, Laurence Fishburne, John Saxon, Robert Englund

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları