Türkiye’nin ilk spor kulübü olan Beşiktaş hikayesi, 1903 yılının Mart ayında Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kurulmuştur. Beşiktaş’ın ...

Türkiye’nin ilk spor kulübü olan Beşiktaş hikayesi, 1903 yılının Mart ayında Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kurulmuştur. Beşiktaş’ın kuruluşu 22 gencin 1902 yılında Şhaplı Osman Ferit Paşa konağının bahçesinde belli günlerde toplanıp güreş, boks, halter ve jimnastik gibi spor faaliyetlerinde bulunmalarıyla başladı. 1903 yılına gelindiğinde ise özel bir izin almak suretiyle Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla Türkiye’nin ilk spor kulübü kurulmuş oldu. Bu kulübün başkanlığına Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın oğlu Mehmet Şamil Şhaplı seçildi. Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü ismi ise Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın dedesi Mirzaiko Bereket Bey’den gelmektedir. Kulübün adı daha sonra Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebi olarak değiştirildi.

Meşrutiyet’in ilanından sonra 1909 yılında iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan, sporla uğraşan bu gençlere evinin altındaki yeri açarak, burayı kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübünün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Ardından kulüp 13 ocak 1910 tarihinde resmen tescil edildi. Zamanla gençlerin bu spor kulübüne ilgisi arttı, kulübün merkezi Akaretler’de bir binaya taşındı ve bu binanın arkasına spor sahası yapıldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları