EFT işleminin doğru sağlanması için öncelikle Eft nedir sorusunu yanıtlamak gerekir. EFT yani bankalar arası transfer işlemi x bankasında bulunan bir hesaptan y bankasında bulunan bir hesaba para...

EFT işleminin doğru sağlanması için öncelikle Eft nedir sorusunu yanıtlamak gerekir. EFT yani bankalar arası transfer işlemi x bankasında bulunan bir hesaptan y bankasında bulunan bir hesaba para aktarma olarak açıklanabilir. EFT işleminin havaleden farkı iki ayrı banka arasında gerçekleşiyor olmasıdır. Eğer aynı bankanın farklı şubeleri ve farklı hesapları arasında bir transfer yapıyorsanız bu işlem havale olacaktır.Havale işlemi bankanın kendi hesapları arasında yapılan bir işlem olduğu için günün herhangi bir saati yapıldığında her hangi bir bekleme süresi olmadan transfer alıcı hesaba geçecektir. Ancak EFT işleminde bu durum bazı onay işlemlerine tabi tutulur.

EFT İşleminin Gerçekleşmesi İçin Hangi Onayları Almam Gerekir?

EFT İşleminin Gerçekleşmesi İçin Hangi Onayları Almam Gerekir?

EFT işleminin gerçekleşmesi için öncelikle eğer hesaba aktarım yapacaksanız bazı bilgilere ihtiyacınız vardır.

    Alıcının ad soyad bilgisi , eğer kurumsal bir hesaba aktarım yapacaksanız bankada kayıtlı olan tam hesap ismi

    Şube kodu

    Banka hesap numarası

 

Havale işleminde para transferinin sağlanması için hesap bilgilerini girmeniz yada şubede ki görevliye bildirmeniz yeterlidir. Ancak EFT işleminin sağlanması için yukarda belirttiğimiz tüm bilgilerin sisteme girilmesi yada şubede ki görevliye bildirilmesi gerekir.

Bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi ile başlayan EFT işleminde öncelikle işlemin EFT’nin yapıldığı banka tarafından merkez bankasına aktarılması gereklidir. EFT saatleri bu aşamada önem taşır. Çünkü merkez bankasının onay işlem saatleri 08:30 ve 17:30 arasında yapılmaktadır. EFT saatiniz onayın verildiği bu saatler arasında değilse ödemenin alıcı hesaba geçişi bir sonraki iş günü gerçekleşecektir.

EFT İşlem Saatleri Bankadan Bankaya Değişir mi?

Merkez bankasının işlem saat limitleri haricinde bankanın işlemi merkez bankasına aktarımı ile ilgili olarak değişik EFT saatleri bulunalım. Diyelim ki çalıştığınız bankadan evlilik kredisi kullandığınız bir başka bankaya EFT yolu ile ödeme aktarımı sağlayarak kredi taksitinizi ödeyeceksiniz. Bu bağlamda çalıştığınız bankanın değişik bir işlem saati varsa EFT’nizin alıcı hesaba geçişi gecikebilir. Bankaların EFT saatleri merkez bankasının son işlem saatine göre 1 saate öncesine kadar olacak şekilde değişiklik gösterebilir. Örnek vermemiz gerekirse Yapı kredi bankasının EFT saati 08:00-16:30’ken HCBS bankası ve İş bankasının EFT saatleri 09:00-17:00 arasındadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları