1970'lerin Modası...

1970'ler de yine Soğuk savaş gerginliği devam ediyordu. Vietnam savaşı şiddetlenmişti. 1973'de Yom Kippur savaşında İsrail'e destek veren ABD ye tepki olarak Arap devletlerinin batıya uyguladığı petrol ambargosu damgasını vurmuştu, Batılı ülke toplumları petrol kuyruklarıyla tanışmıştı. 1979'da yine Arap Ülkeleri(Opec) Petrolün fiyatını %150 arttırmış ve enerji krizine neden olmuştu. 1979'da Sovyet Rusya Afganistan'a askeri müdahalede bulunmuştu yine 1979'de İran'da şahlık düzeni yıkılmış ve islam devrimi yaşanmıştı Ama Kadınlar için 1970'ler şanslı bir dönemdi 1960'larda başlayan feminizm hareketi güçlenmiş kadınları koruyan bir çok yasa çıkmıştı. dünyanın bir çok tarafında kadın başbakanlar seçiliyordu. Isabel Martinez Peron Arjantinin, Magarette Teacher ingilterenin, Maria de Lourdes Pintasillgo'de Portekizin ilk kadın başbakanları olarak seçildiği dönemlerdi bizim daha Tansu Çiller'i beklememiz gerekiyordu.

Dünya'da daha önce tabu olarak bilinen gay yaşam biçimi Freddie Mercury gibi gay starlarla kabul görmesede en azından gözler önüne serildi. 1969'larda icat edilen televizyon tam anlamıyla popülerleşmişti. 1970'lerde Dünya Rolling Stone James Taylor ve Elton Jonh'u dinliyordu. Bu dönemin popüler müziği Punk müzikti . Sinemada Star Wars, Superman, God Father ve Rocky fırtınası esiyordu. Teknolojide ise tam bir elektronik dönemi yaşanıyordu IBM ilk flopy diski üretmiş, el hesap makinaları , Video kaset recorderlar icat edilmişti. Çocuklar artık sokaklarda oyun oynamayı bırakmış yeni icat edilen video oyunlarla tanışmışlardı.

1970'LERİN MODASI:

1970'LERİN MODASI:

1970'ler de Hipi kültüründen miras kalan Bell Bottom adı verilen geniş paçalı pantolonlar ve Tie Dye adı verilen parlak desenli tişörtlerle başlar. Yine 1960'ların ortalarında cinselliğe ön planda tutan mini etek modadır. 1971'de kadınların ve erkeklerin sıkça kullandığı dar ve kısa bir şort çeşiti olan hot pants'lar oldukça modaydı. 1960'larda başlayan cinsellik akımı yine 1970'lerin modasında devam ediyordu

1972'de Diane von Fürstenberg tasarladığı wrap dress ismi verilen bir elbise çeşitli kadınlarca diskoda gece kulübü ve ofis ortamında sıkça kullanıyordu. Göğüsleri kapayan ve göbeği açıkta bırakan bir tür tişört olan Crop Top Genç kızlar arasında popülerdi. 1977'den itibaren John Travolta'nın Oynadığı Saturday Night Filmi ile moda Disko kültürüne kayıyor daha bir serseri hal alıyordu. Bu dönemde geniş bacaklı ve parıltılı kot pantolonlar ve 2-4 cm arasındaki kalınlığı olan platform ayakkabılar popülerleşmeye başlamıştı. Disko modasından ilk önce etkilenen erkeklerdi üç renkten oluşan takım elbiseler ve geniş yakalı gömlekler oldukça revaçtaydı  Transparan özelliği olan plastik pantolonların kullanılmasıyla palstikte bir moda malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştı. Özelikle dans için tasarlanmış fermuarlı tulumlar bu dönemde modaydı. Bu döneme erkeklerin ve kadınlarında vücut hatlarını ortaya çıkaran slevees shirtler yayagınlaşmaya başlamıştı. Kadınlar özelikle Tank Top adı veren askılı ve göğüsleri belli eden sleeve shirt tarzını kullanıyordu. 1970'ler de Sağlıklı bir yaşam ve güzel bir vücut için egzersizin önemini öğrenmilye başlanmıştı ve o dönemin en gözde egzersiz metodu aerobikti kadınların aerobik yaparken giydikleri değişik renklerdeki Leotards adı verilen aerobik elbiseleride popüler olmaya başlamıştı. 1970'lerde önemli bir moda unsuruda üzerinde slogan veya mesajlar yazan tişörtlerdi.  Yine bu dönemde tek parça kadın mayosu popüler olmaya başlamıştı . 70'lerin sonuna doğru güneş gözlükl kullanılmasıda yaygınlaşmaya başlamıştı. özelikle Malcom X gibi politik idollerin kullandığı Browline tipi ve Aviator tipi metal çerçeveli güneş gözlükleri popülerdi kullanımda amaç genelde sağlıklı gözler değil sadece imaj yaratmaktı. 1970'lerde diğer bir önemli akımda pank kültürüydü; Yırtık kot pantolon , yıpranmış deri ceket ve değişik saç kesimleriyle 70'lerin modasına değişik bir renk vermişti

1970'lerin modasına baktığımızda aslında ilk gördüğümüz unisex ürünlerin sıkça kullanıldığını görüyoruz buda bize kadın ve erkek eştliğinin sadece sözde değil modada geliştiğini gösteriyor. 1960larda özellikle kadın giyiminde başlayan cinsellik 70'de devam ediyor fakat 70'lerin modasına cinsellikle beraber disko ve punk kültürde ekleniyor ve moda biraz daha serseri bir hal alıyordu.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!