1960'ın modası...

Dünyada soğuk savaşın yaşandığı dönemlerdi dünyada iki güç vardı Sovyet Rusya ve ABD dünya ikiye ayrılmıştı Komünist ve Emperyalist olarak, Dünya Küba Krizi ile nükleer savaşa yaklaşmıştı. ABD Vietnam savaşına girmişti. Sovyet Rusya'nın 12 nisan 1961'de Vostok'1 isimli uzay aracını uzaya yollaması ile uzay yarışı başlamıştı. 1960'larda Toplumun yaşayışını etkileyen iki büyük buluş vardı bunlardan biri Dr. Gregory Pincus tarafından bulunan ve 1960'da ABD'de satışa sunulan doğum kontrol hapıydı. Doğum kontrol hapının icatı ile kadın erkek ilişkileri tarihte hiç olmadığı gibi yakın olmuştu, diğeride ise Albert Hoffman'nın 1943'te bulduğu Halüsojen olan LSD idi. LSD 1960'ların en önemli topluluğu olan çiçek çocukları namı değer Hipilerin ilham kaynağı olmuştu. 1960'lar da Radyolarda Beatles ve Elvis Presley çaldığı yılladı. 1923'te geliştirilen Televizyon popürleşmişti. Star Trek ve Bonanza gibi diziler izleniyordu. Sinema ise büyüleyci bir çok yıldız ile tanışmıştı Ve Tanrı Kadını Yarattı ile Brigitte Bardot, Psycho ile Alfred Hitcock, James Bond serisinin ilk filmi olan Dr NO ile Sean Connery. Peki bu gelişmleler modaya nasıl yansımıştı.

1960'LARIN MODASI:

1960'LARIN MODASI:

1960'ların başı moda anlamıyla oldukça sakin başlamıştı 1960'ların başında moda oldukça sadeydi . O zamanlar Modanın yönünü genelde başkan eşleri olan First Lady'ler belirliyordu. 1960'ların başında Jacquelline Kennedy'nin giydiği pilbox ismi verilen şapka oldukça popülerdi. Ne olduysa 1960'ların ortasında oldu Marry Quant isimli bir modacının etek boylarını 10-15 cm kısaltmasıyla modada bir devrim yaratmıştı. Avrupa'nın caddelerini güzel bacaklı bayanlar doldurmaya başlamıştı. Marry Quant mini eteği yaratmasında sebebi şöyle açıklamıştı'' Öğleden sonra seksi daha kolay ulaşılabilir kılmak için icat ettim'' doğum kontrol hapı nede olsa icat edilmişti, Cinselliğin sokağa taşınmasında pekte mahsur yoktu. Mini etek kısa sürede sokak modasının en can alıcı giysileri arasında yerini almıştı. 1960'larda plajlar daha sıcaktı çünkü Bikinili güzel bayanlar plajları daha da ısıtmıştı Plaj modasının en büyük atılımını yaptığı senelerdi. 1946'te bir Fransız modacının tasarladığı bikini 1960'ların Brigitte Bardot, Ursula Andress gibi yıldızlar tarafından kullanılmasıyla iyice popülerleşmişti. Vatikan kadınların bikini ve mini etek giymesinden pekte memnun olmadığını belirtsede pek bir işe yaramamıştı çünkü 1960'ların havasına cinsellik karşmıştı. 1960'larda kadınlar erkek gibi kısa saçlar kestiriyor ve sosyal hayatın her alanında yer alıyorlardı. Kadınlar 1800'lü yıllardaki gibi ikinci planda değildi artık, dünyada feminizm rüzgarları esiyordu.

1960'larda Özgürlüğün bireyin kendine ait olduğuna inanan, apolitik bir kitle doğmuştu yırtık ve bol kot pantalonlarla uzun saçlarıyla dolaşıp düşüncelerini giyimlerinede yansıtmıştı. Onlar hipilerdi.

1960' larda Andre Courreges isimli bir modacı o dönemdeki uzay çalışmalarından o kadar etkilenmişti ki Space Look adını verdiği parlak ve yaldızlı kumaşlardan hazırladığı kutu şekilli, etek ve şapkaların yer aldığı futuristik çizgide bir kreasyon hazırlamıştı.

1960'lar cinsel özgürlüğün yeni keşfedildiği , kadınların erkeklerle eşitlik mücadelesinde büyük bir savaş kazandığı dönemlerdi. bu yüzden 1960'lar modasını tanımlayan iki önemli giysi vardı mini etek ve bikini, 1960'ları özetleyen en güzel sloganı yine o dönemin en en önemli figürü olan Hipiler söylemişti "Savaşma Seviş''...


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!