Bambaşka bir hayat tarzı hippiler....

Çiçek çocukları veya freaks (uyuşturucu müptelaları) olarak da bilinen hippiler kendine özgü düşünce ve yaşam tarzlarıyla 60’lı yıllara damga vurdular. Kişilere koyulan sınırları ve mevcut yetkilileri reddeden bu hareket komünizme de, faşizme de karşıydı; hippi felsefesi günümüz retçiliğinin temellerini atmakla beraber uygulamalarıyla anarşist düşünce tarzından da farklıydı. Apolitik, özgür aşk ve barış yanlısı bir tutum içinde olan hippiler komün hayatı sürdürmüşlerdi. Hippi tarzı giyim de kendine özgü unsurlar içerir; hippiler renkli ve desenli uzun ve salaş kıyafetler giymiş, bol paça pantolonlar, çiçekli elbiseler ve saç bantları kullanmışlardır.

Yuvarlak gözlükler de hippi giyim tarzını belirleyen aksesuarlardan biridir. Süetten yapılmış saçaklı kıyafetler, bol pantolonlar, salaş deri yelekler ve rengarenk fularlar da bu giyim tarzının unsurları arasındadır. Hippi tarzı giyimde hemen her şeyde saçak olabilir; yeleklerde, gömleklerde, pantolonlarda ve diğer parçalarda. Ayrıca kıyafetin bir yerinde, dövmede veya aksesuarlarda mutlaka barış işareti bulunur. Günümüzde birçok tasarımcının koleksiyonlarda hippi tarzını yansıtan kıyafet ve aksesuarlar bulmak mümkündür. Alın hizasına takılmış renkli ve tercihen çiçekli saç bantları, salaş botlar, boncuk kolyeler, tüy küpeler, etnik takılar, salaş çanta modelleri, bol jean pantolonlar ve deri bilekliklerle bu tarzı yansıtabilirsiniz.

Hippi tarzı giyimin her zaman için bir alıcı kitlesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu rahat, özgür, barışçı ve apolitik felsefenin temsilcileri giyim tarzlarıyla da bir döneme damgasını vurmuştur. Hippi giyim eşyaları ve aksesuarları Kızılderililere özgü aksesuarları da hatırlatır. Uzun salaş bir eteğin üstüne giydiğiniz düz bir bluzu etnik desenli bir yelekle tamamlayarak veya bol paçalı ve desenli bir pantolonun beline kalın ve gösterişli bir kemer takarak bu tarz bir duruş sergileyebilirsiniz.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!