Yalan söylemek iş hayatında varolan bir olgu. Çoğumuz farklı gerekçeler ile bazı zamanlarda yalana başvuruyoruz veya yalana maruz kalıyoruz. İş hayatında zor bir durumdan kaçmak için, vereceğimiz daha iyi bir cevap olmadığı için, şirket içi olayların gizliliği için veya günü kurtarmak için yalan söylüyoruz.

Yapılan araştırmalar göre yöneticilerin en sık yalan söyledikleri konular; şirketin içinde bulunduğu finansal krizler, küçülme kararları, organizasyonel değişiklikler, yönetim değişiklikleri ve ücret konuları. Peki yöneticinizin size yalan söylediğini nasıl anlarsınız? İşte size yöneticilerin kurduğu cümleler ve aslında bu cümlelerin gerçekten neyi ifade ettikleri:

Bu Geçici Bir Durum

Bu Geçici Bir Durum

Bu cümle genelde şirketlerin değişim süreçlerinde telaffuz edilir. Yapılan radikal değişiklikler öncelikle geçici olarak adlandırılır. Bu durumun gerçekten geçici olup olmadığı ise maalesef belli değildir veya bu durum daha çalışanlar ile paylaşılmıyordur.

Bilmiyorum

Bilmiyorum

Bilmiyorum aslında biliyorum demektir. Sadece o an bu konuyu size söylemek istememişlerdir. Bunun nedeni henüz duyuru yapılmamış olması veya oluşacak olan motivasyon kaybı olabilir.

Bu Konuda Elim Kolum Bağlı

Bu Konuda Elim Kolum Bağlı

Yöneticiler, çalışanlarına söz verdiklerinde ve tutamadıklarında suçu başka bir yere atarlar. Ellerinden geleni yapmalarına rağmen sonucun istedikleri gibi olmamasını başkalarına bağlarlar. Örneğin vaad edilen maaş zammınız gerçekleşmediğinde, bu durumun kendilerinden kaynaklanmadığını söyleme eğiliminde olurlar.

Üzerinde Çalışıyoruz

Üzerinde Çalışıyoruz

Yöneticinize bir iş/proje hakkında soru sorduğunuzda ‘üzerinde çalışıyoruz’ şeklinde bir cevap alırsanız aslında ‘haberim var, bir şeyler yapmamız lazım evet ama zamanım yok, daha bir aksiyon almadım demek istiyordur.

Şirket Politikası Bu Şekilde

Şirket Politikası Bu Şekilde

Bu cevap da aslında aşina olduğumuz bir cevap. Her şirketin kendi kuralları vardır. Kurumlar çalışanlarını her ne kadar yaratıcı olma konusunda teşvik etse de konu mali durumlara gelince şirket politikası devreye girer.

Tatilinizin tadını çıkarın

Tatilinizin tadını çıkarın

Tatile çıkmadan önce olmayacağınız süre için ekstra çalışmanız gerekir. Döndükten sonra da birikmiş işler mutlaka olur. Yani hem tatil öncesi hem de sonrasında sizi yoğun birkaç hafta bekliyor. Ayrıca tatil sırasında patronu veya iş arkadaşları tarafından aranan insanların sayısı hiç de az değil. Teknolojinin imkanları sayesinde tatilin tadını çıkarmak da yalan oldu. Buna rağmen yöneticileriniz tatile çıkarken size iyi dileklerini her zaman iletirler.

Sizin aklınıza yönetici yalanları olarak neler geliyor? Mutlaka yorumlar kısmından paylaşın!

Başarılar.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!