Şehirlerarası yolculuklarımız da ağırlıklı olarak kullanılan otobüslerde bu yolculukları kabusa çevirmeye and içmiş tipler mutlaka çıkar. Ne hikmetse hep beni mi buluyor diye de sormadan geçemeyiz kendimize. Sıraladığımız olaylar ya da kişiler herkesin başına en az bir kez gelmiştir diye düşünüyoruz.

Neyse bakalım siz hangisine denk gelmişsiniz;

1. Yılışık Muavin Vakası

Yılışık Muavin Vakası

Özellikle bayansanız daha kötü. Bazıları yüzsüzlükte pik yapmışlar. Cevap vermeseniz de, hı hı diyip ilgilenmediğinizi göstermeye çalışsanız da onlar anlamak istemezler ve sizinle iletişime geçmenin her türlü yolunu denerler. İğrenç espiri, istemeden ikramlar (sanki cebinden ısmarlıyor) vs. vs.

2. Horultu Senfonisi Sergileyenler

Horultu Senfonisi Sergileyenler

Özellikle gece yolculuklarının en büyük kabuslarındandır horlayan yolcular. Eğer bir de yanınızda oturuyorsa bitmek bilmez bir hal alır o yolculuk. Çaktırmadan dürtersiniz olmaz, oofff, pufff tepkileri verirsiniz nafile. En garibi de yolculuğun bitmesine yakın eğer uyanmışsa abimiz veya ablamız ” ne horladın ya dersiniz” o da size arsızca “ben horlamam ki” der.

3. Koltuğu Yatak Zannedenler

Koltuğu Yatak Zannedenler

En acımasız durumlardan biridir arkasında oturan yolcu için bu durum. Önünüzdeki yatırmaya başladığında anlarsınız sonuna kadar acımadan yatıracağını ve dizinizi koymaya çalışırsınız ama nafile, o durmaz daha fazla güç uygular ve sizi dizlerinizi bükerek oturmaya mecbur bırakır. İnsan gibi biraz kaldırır mısınız dersiniz; o size hayvan gibi “sen de yatır der”

4. Ufaklıklar ve Çığlıkları

Ufaklıklar ve Çığlıkları

Belki de en az tepki verdiğimiz durum budur. Ne de olsa çocuk dersiniz. Ama belli bir zaman sonra çevreden horultular mutlaka başlar. Evde bu kadar bağırmayan, ağlamayan bebeklerin bu otobüsler de sevmediği bir şey var ama ne? En kötü durumdaki de, çaresiz ebeveynler. Türlü şaklabanlıklara rağmen sadece çevreye rezillikten öteye geçmeyen bir duruma düşüyorlar.

5. Kendisini Yolcu Sanan Host ve Hostesler

Kendisini Yolcu Sanan Host ve Hostesler

Yılışık muavinlerden sonra yolcu host ve hostesler de sizi yolculuktan pişman ettiren durumlar sergiliyor. Susarsınız veya bir ihtiyacınız olur tepenizde ki ikaz düğmesine basarsınız beklersiniz, gelmez. Basarsınız, gelmez. Belli bir zaman sonra basmaya utanırsınız. O zaman hiç gelmez. Neyse kafayı uzatır şöyle etrafa bi göz atarsınız ki o sizden önce uyumuş. Bi de bazı yüzsüzler uyandırılınca trip atar. Gelir yanına ” Ne istiyon?” der.

6. Koltuğunu İki Kişilik Sananlar

Koltuğunu İki Kişilik Sananlar

Şişmanlık tabi ki suç değil ama bunu yanındakinin haklarını ihlal derecesinde kullanmak terbiyesizlik. Bazıları toparlanmaya çalışsa da kimisi yanındakine ve onun haklarına saygı göstermeden yayılır da yayılır. Siz de kalan yerle idare etmek zorunda kalırsınız.

7. Maganduslar

Maganduslar

Bunlar da evrim geçirmemiş magandaların bir kolu. Tek bir tipe değil de bir kaç tipin oluşturduğu topluluklardır. Bunların belli başlı özellikleri; yolculuklar da ayakkabılarını çıkarır, abartır çıkarttığı ayaklarını öndeki iki koltuk arasına sokmaya ve rahat etmeye çabalar. Bunu yaparken de o kadar rahattır ki bunun ahır haricinde de yapılabilir bir durum olduğunu zannederler. Bunların biraz daha nazik olanları da yolculuk sırasında ekmek arasında yumurta, soğan ve benzeri kokucu ve itici besinler tüketir.

8. Omuzunu Yastık Sananlar

Omuzunu Yastık Sananlar

Yanınızda ki yolcu eğer bayan değilse bu durum pekte çekilir bir şey değil. Yanındakini eşimi sanıyor bilinmez ama o omuza baş koymadan uyuyamadığı kesin. Yavaş yavaş omzunuza doğru uzanan başı görürsünüz ve hafif dürtmelerle kafasını kaldırmasını beklersiniz. Bunu bir kaç kez daha yaptıktan sonra baktınız yok bir değişiklik duruma ayak uydurmak zorunda kalırsınız.

9. İbrahim Erkalcı Şoförler

İbrahim Erkalcı Şoförler

İbrahim Erkal’ı müzik piyasasında tutan kişilerin otobüs şoförleri olduğunu düşünmedim desem yalan olur. Çok sık karşılaştığım bir durumdur İbrahim Erkal’lı yolculuklar. O kadar bol tekrar sonrasında bazı şarkılarının nakaratları aklıma kazınmış ve silinmiyor. Zaten bir otobüs firması da sponsor olmuştu bir zamanlar kendisine.

10. Bozuk Tv

Bozuk Tv

Bir hevesle koltuğunuza oturursunuz ve yolculuğun daha hızlı geçmesini umarak tv ünitesini açarsınız. Basarsınız basarsınız çalışmaz. Sağınıza bakarsınız çalışıyor, solunuza bakarsınız adam açmış izliyor ama siz öyle boş ekrana bakakalırsınız. Koca otobüste çalışmayan tek üniteyi siz bulmuşsunuz. İşte o zaman lanetlendiğinizi anlarsınız. O yolculukta ki olumsuzlukların başlangıcı olur ve bitene kadar sıkıntıdan patlarsınız.

11. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları

Yolculuklar da yanınıza oturacak kişiler de bu yolculuğun nasıl geçeceği konusunda size baştan bilgi verir aslında. Yanınıza yaşlı teyze veya amca oturmuşsa eğer, o yolculuk bol anı, öğüt ve veryansınlarla geçecektir hiç şüphesiz. Yaşlılarımız bir başlarlar konuşmaya durdurabilene aşk olsun. Arada sizin de dinlediğinizden emin olmak için kısa cevaplı sorular sorarlar. Yolculuk bittiğinde kafanız kazan gibi ve amcanın damadının kızına çektirdiklerini ve gençliğindeki çapkınlıkları öğrenmiş olarak inersiniz otobüsten. Neyse ki bu durumların önüne geçen tekli koltuklar çıktı.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!