Dünya üzerinde yapılan araştırmalar ve yeni yapılan keşiflerin tek bir amacı vardır o da Dünyanın gizemlerini çözmek içindir. Bütün bu araştırmalara rağmen halen gizemini koruyan olayların olduğu da biliniyor. Bazı gizemler çözülemediği gibi metafizik alanına giren ve çözülememiş birçok olayın olduğunu da biliyoruz. Hatta öyle gizemli olaylar var ki sadece okunması bile yeterli olabiliyor.

1. Çin Manastırındaki Ayak İzleri

Çin Manastırındaki Ayak İzleri

Çok köklü bir tarihe sahip olan Çin Manastırının gizli odalarından birine girildiğinde ilginç bir oluşumla karşılaşıldı. Söz konusu oluşum insan ayaklarına benzer ve bitişik bir oyuntu şeklindeydi. İncelemelere başlayan bilim adamları ayak izinin neden olabileceğini araştırmaya başladı. Yapılan araştırmada ayak izinin tam olarak insan ayak izi olmadığı ve burada uzun süre hareketsiz bekleme sonucunda oluşmuş olabileceğini açıkladı. Fakat konuya ilişkin başka bir detay bulunamadı.

2. İsveç Kasebegra Kıyısındaki 59 Kaya

İsveç Kasebegra Kıyısındaki 59 Kaya

Uzun süren ve çok ünlü arkeologların çalışmaları sonucunda bile henüz net olarak ne amaçla kullanıldığı bilinmeyen Kasebegra kıyısındaki 59 kayada henüz gizemi çözülmemiş olaylar arasında. Kayaların yapılan tüm incelemelerden sonra tunç döneminde kullanıldığı ve takvim benzeri bir amaca hitap ettiği söyleniyor. Asıl ilginç olan ise tam bir gemi şekline benzeyen ve ağırlığı tam 900 kiloyu bulan bu taşların nasıl o şekilde dizildiği. Şuan bile vinçler yardımıyla yapılabilecek dizayn hala sırrını koruyor.

3. Sibirya’da Oluşan Dev Çukur

Sibirya’da Oluşan Dev Çukur

2014 senesinde Rusya’nın insan yaşamı olmadığı bir bölgesinde devasa bir çukur oluştur. Gece oluştuğu düşünülen devasa çukur ile karşılaşan insanlar bir anda neye uğradığını şaşırdı yapılan inceleme sonrasında dev çukurun gaz patlamasından olabileceği öne sürüldü. Fakat net olarak çukurun neden olduğu ortaya çıkarılamadı ve araştırmalar hala devam ediyor.

4. Ateş Hortumu

Ateş Hortumu

Sadece sayılı sayıda gerçekleşen ateş hortumu kısa sürede birden havaya ateş yükselmesine neden oluyor. Adını da tamamen buradan ateş hortumunun artan sıcaklıkla beraber oluşan sıcak hava dalgasından oluştuğu söylense de nedeni net olarak bilinmiyor.

5. Mary Celeste Gemisi

Mary Celeste Gemisi

1800’lü yılların son dönemlerinde demir alan bu ahşap gemi, dönemin en iyi gemilerinden biri olarak gösteriliyordu. Amerika’dan İtalya’ya doğru yola çıkan gemide kaptanın da dahil olduğu 8 kişi bulunuyordu. Gemi uzun süre hedefine ulaşamayınca yapılan araştırmada Cebelitarık Boğazında bulundu. İlginç olan ise gemide hiçbir hasar olmaması ve yolculuğuna devam etmesine rağmen 8 kişinin ortalarda olmamasıydı. Gemi hakkında birçok teori ortaya atılsa da gerçek asla öğrenilemedi.

6. Dev Kavim İskeleti

Dev Kavim İskeleti

Tarih öncesinde ki bulgulara bakılırsa insanlar eski devirlerde çok daha iri yapıya sahipti. Yapılan bir kazı sonucu ortaya çıkarılan iskelette bunun bir kanıtı. 1895 yılında yapılan kazıdan çıkarılan iskelet fosili tam bir insan iskeleti yapısındaydı. Fakat iskeletin boyu 4 metre ve kemik yapısına bakılırsa ağırlığı da yüzlerce kiloydu. Yapılan tüm incelemelere rağmen kemiklerin hangi nesle ait olduğu bulunamadı.

7. Nasa Canlı Yayınındaki Uzaylılar

Nasa Canlı Yayınındaki Uzaylılar

Gizemi çözülmemiş olan bu olay oldukça yakın bir tarihte gerçekleşti. Nasa’nın uzay canlı yayını sırasında dünyadan 3 ayrı cismin uzaklaştığı görüldü. Nasa ise hemen canlı yayını kesti. Nasa’nın bu konuda açıklamasının oldukça yüzeysel olması merakları biraz daha arttırdı. Söz konusu olay ile ilgili olarak ise birçok iddia ortaya atıldı.

8. 100 Milyon Yıllık Çürümeyen Parmak

100 Milyon Yıllık Çürümeyen Parmak

Gizemi çözülemeyen en ilginç olayların başında çürümeyen parmak vakası geliyor. Kanada da yapılan kazılarda bulunan parmağın dokularının bile bozulmamış olması olayı epey ilginç bir hale getiriyor. Özellikle yapılan incelemede parmağın 100 milyon yıl öncesine ait olduğunun ortaya çıkması gizemi biraz daha arttırmaya yetiyor. Parmağın hücresel incelemesinin ise devam ettiği söyleniyor.

9. Kendiliğinden Hareket Eden “Neb-Sanu” Heykeli

Kendiliğinden Hareket Eden “Neb-Sanu” Heykeli

Henüz nedeni ne olduğu anlaşılamayan bu olay İngiltere’nin Manchester kentindeki tarih müzesinde yaşanmış. Yaşanan gizemli olay ise oldukça ilginç. Söz konusu olayda müzenin en eski eserlerinden biri olan “Neb-Sanu” heykeli kendiliğinden hareket ediyor. M.Ö 1800’lü yıllara ait olduğu düşünülen bu heykel her gece kendi ekseni etrafında dönüş yapıyor. Müze görevlilerinin hemen her gün heykeli kontrol etmesine rağmen durumun nedeni bir türlü belirlenememiş. Kamera kayıtlarına bakıldığı zamanda heykelin milimetrikte olsa sürekli hareket ettiği gözleniyor.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!