Titanic Hakkında Su Yüzüne Çıkmamış 12 Gerçek
Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülen, tüm dünyanın yakından tanıdığı yolcu gemisi Titanic hakkında bilinmeyenlerin hala su yüzüne çıkmadığını düşnerek sizler için 12 maddede Titanic'i derledik.

1. Koskoca gemide balayı kutlaması yapan sadece 13 çift vardı...

Koskoca gemide balayı kutlaması yapan sadece 13 çift vardı...

2. Titanik'te 4 tane asansör vardı. Bunlardan üç tanesi birinci sınıflara, bir tanesi ikinci sınıflara aitti. ...

Titanik'te 4 tane asansör vardı. Bunlardan üç tanesi birinci sınıflara, bir tanesi ikinci sınıflara aitti. ...

3. Batarken atılan fişekler beyaz renkte idi

Batarken atılan fişekler beyaz renkte idi

Titanik battığı esnada son umut olarak uzaktaki gemilerin dikkatini çekebilmek için ardı ardına işaret fişekleri atmıştı. Fişekleri fark eden S.S.Californian gemisinin mürettebatı, atılan fişekler beyaz olduğundan gemide bir eğlence olduğunu düşünmüştü. Normalde dönemin koşullarında acil durum işaret fişekleri kırmızı olmak zorundaydı.

4. Yanlış verilen koordinatlar

Yanlış verilen koordinatlar

Titanik'ten yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan Mount Temple gemisi, yardım çağrısını almış ve kendisine iletilen koordinatlara doğru yola çıkmıştı. Ancak koordinatlar yanlış verildiğinden Mount Temple, Titanik'e 12 km uzaklıkta olan başka bir bölgeye ulaşmıştı.

5. Güçlü kornolar

Güçlü kornolar

Geminin kornaları o zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük ve gürültülü kornalardı. 11 mil uzaklıktan bile duyulabiliyordu....

6. Titanik'te 1.sınıf yolcular köpeklerine tuvaletlerini yaptırmak için 3.sınıf katlarını kullanıyorlardı....

Titanik'te 1.sınıf yolcular köpeklerine tuvaletlerini yaptırmak için 3.sınıf katlarını kullanıyorlardı....

Geminin köprü kısmının tamamen sulara gömüldüğü ve insanların yaşam savaşı verdiği anlarda faciadan kurtulan bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre beyaz sakallı ve Kaptan Smith olduğu söylenen birinin bir filikaya yüzerek geldiği, ağzına kadar dolu olan filikanın içine şöyle bir baktıktan sonra yüzerek tekrar karanlığa karışmıştı. Son saniyeye kadar gemisini terk etmediği bilinen ve Titanik ile birlikte okyanus sularına gömülen Kaptan Edward Smith, Titanik'in bu ilk seferi ile birlikte emekliye ayrılacaktı.

1980'lerde enkaza dalana kadar insanlar Titanik'in dümdüz battığını zanletmişler, görgü tanıklarına bile inanmamışlardır. Ancak enkaza ulaşıldıktan sonra Titanik'in ikiye yarılarak battığı gerçeği ortaya çıkmıştır....

9. Kazan dairesinden sadece 1 kişi hayatta kalmış

Kazan dairesinden sadece 1 kişi hayatta kalmış

Titanik'in kazan dairesinde kazanlara kömür atmakla görevli olan işçilerden sadece bir kişi kurtulmuş, geriye kalanları su geçirmez kapıların kapatılmasıyla içeride mahsur kalarak gemiyle birlikte okyanusa gömülmüşlerdir.

10. Geriye sadece iki filika dönmüş

Geriye sadece iki filika dönmüş

Gemi batarken hızla uzaklaşan filikalardan geriye sadece iki tanesi dönmüş, 1513 kişiden sadece 6 kişiyi suyun üzerinden toplamışlardır. 1 saatlik zaman diliminde insanların su yüzeyinde kalanları donarak ölmüştür.

Son dönemlerde enkazda yapılan incelemelere göre Titanik'in 1912 koşullarında gelişi güzel kullanılan ve camları gemilere monte etmeye yarayan çelik vidaların elle monte edildiği ve zayıf materyalden yapıldığı tespit edilmiştir. Enkazda geminin alt katlarındaki camların büyük zarar gördüğü gözlemlenmiştir. 

12. Titanik'in buzdağı ile olan çarpışması 30 saniye sürmüştü

Titanik'in buzdağı ile olan çarpışması 30 saniye sürmüştü

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları