İran edebiyatının en özel ürünlerinden biri olan Mesnevi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin bir eseri. Keşke eserin değerini de tam anlamı ile kavrayabilsek. Bugün günümüze aydınlık olacak ve gücümüze güç katacak pek çok mesnevi kıssası da yine Mevlana’nın kaleminden çıkmıştır. Bizler yeter ki anlamayı ve faydalanmayı bilelim. Şimdi yolumuzu aydınlatacak ve başarılara koşmamız için bizi motive edecek 7 mesnevi kıssasına bakalım hep birlikte.

1. Sırların gönülde kalırsa, muradın çabuk gerçekleşir. Tohum toprağa gizlenirse yeşerir.

Sırların gönülde kalırsa, muradın çabuk gerçekleşir. Tohum toprağa gizlenirse yeşerir.

Herkese her şey anlatılmaz. Hele de sırsa söz konusu, bırak kalsın içinde. Bazı güzel şeylerin gerçekleşmesi, içten içe yaşanması ile mümkün oluyor. İzin verme nazar etmelerine.

2. Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki!

Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki!

Bu yüzden çektiğin acıya çok takılma. Melese aşktır çünkü. Kavuşmak değil amaç, aşkı yaşamak. Aşkın hakkını vermektir asıl olan. Acıyı kabullenen bu sözün mesajı aslında, umudunu kaybetme, bir başına da yaşasan aşkını, engellerle de savaşsan, mesele sadece aşktır. Aşk olması için de yaşadığın acılar şarttır. Aşkın kanıtı yanmaktır.

3. Gülmeler ağlamalarda gizlidir. Ey saf ve temiz kişi, defineyi yıkık yerlerde ara.

Gülmeler ağlamalarda gizlidir. Ey saf ve temiz kişi, defineyi yıkık yerlerde ara.

Ağlamadan gülmek olur mu hiç? Ağlamayan gülmenin kıymetini bilir mi hiç? Bil ki bugün ağlıyorsan, yarın güleceğin içindir. Bil ki bugün seni üzen ne varsa geçip gidecektir. Yağmurun ardından doğan güneş misali çevreni ısıtan gülücükler saçman yakındır.

4. Vakit keskin bir kılıçtır. Sufi, vakit oğludur. Yarın demez, anı değerlendirir.

Vakit keskin bir kılıçtır. Sufi, vakit oğludur. Yarın demez, anı değerlendirir.

Zaman su gibi akıp giden sınırlı bir kıymettir. Verilen kararların ertelenmesi, mutluluk ve başarıların da ertelenmesi, belki de tarihe gömülmesidir. Zamanın oyalamasına kanma, bugün, şuan harekete geç. Hayallerin beklemez, zaman hiç beklemez. Mesnevi’de dediği gibi zaman keskin bir kılıçtır.

5. Ok gibi doğru olursan, hiçbir yay seni tutamaz. Hakça ol ki, nefis yayından hakikate fırla.

Ok gibi doğru olursan, hiçbir yay seni tutamaz. Hakça ol ki, nefis yayından hakikate fırla.

Sen doğru ol da onlar yamuksa yamuk kalsın. Doğru olan er ya da geç mükâfatını bulurken, yanlış olan er ya da geç fazlasıyla karşılığını bulur. Unutma. Bugün zor olsa da, bil ki bu senin imtihanındır ve başarı senin olacaktır.

6. Üç şey hakkında dudağını kıpırdatma: Gittiğin yol, paran ve mezhebin.

 Üç şey hakkında dudağını kıpırdatma: Gittiğin yol, paran ve mezhebin.

Hele de günümüzde en çok konuşulmaması gereken konulardır bunlar. En can dostunuz ile aranıza böyle bir tatsızlık girmesini istemezsiniz değil mi? Hem herkesin gittiği yol da kendine, parası da kendine mezhebi de kendine.

7. Sıradan otlar, bir ayda yetişir. Gül yetiştirmek istersen bir yıl bekleyeceksin.

Sıradan otlar, bir ayda yetişir. Gül yetiştirmek istersen bir yıl bekleyeceksin.

Başarı için sabır gerekir. Mutluluk ya da hayallere kavuşmak için de. Mutlu bir ilişki ya da mutlu bir evlilik de öyle bir ayda inşa edilmez. Zamanla, emekle büyüyen bir gül gibidir. Hem emek vermeyi bileceksin, hem sabretmeyi hem de beklemeyi. Çok dert etme kendine, sabrın sonu selamettir.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!