Sadece 90’larda Çocuk Olanların Bildiği 16 Oyuncak
Hepimiz çocuk olduk ama 90'larda oynanan oyuncaklar elbette bugünden farklıydı.. İşte sadece 90'lar çocuk olanların bileceği 16 oyuncak...

1. Kara Kutu Atari

Kara Kutu Atari

Kasetli atariler çıkmadan önce kara kutular yaygındı. Bunlara kaset takmaya gerek yoktu. Oyunlar zaten konsolun içindeydi. Yalnız içindeki oyunların birçoğu bildiğiniz dandik  oyunlardı. Doğru düzgün oynanacak az şey vardı. Uçak oyunu oynanırdı genelde. Gemiler vurulur, köprüler yıkılırdı. Ördekler avlanırdı. Daha sonralardan kasetli amigalar geldi.

2. Su fışkırtan yüzük

Su fışkırtan yüzük

Eşek şakalarının vazgeçilmeziydi . Çok kavga çıkardı küçükken bu yüzük yüzünden. Nihayetinde, herkes ıslanmaktan eğlenecek, keyif alacak diye bir şey yok.

3. Tasolar

Tasolar

Pokemon tasosu değil ama. Çook çok önce çıkmış tasolar bunlar. Yine cips paketlerinden çıkarlardı. Ancak, bunların üzerinde Looney Toons karakterleri vardı. Normal, süper ve mega taso diye ayrılırlardı. Bu tasolarla çeşitli oyunlar oynanırdı. Arkadaşlarınızı üterdiniz. Veya ütülürdünüz.

4. Troller:

Troller:

Günümüzde kullanılan anlamıyla troll değillerdi tabii bunlar. Hiçbir zararları yoktu. Aksine, satıcıları tarafından saçları okşandığı vakit uğur bile getirdikleri söylenirdi. Safsataydı tabii bu ancak, sevimli yaratıklardı. Tek sorunları ortalıkta paso anadan üryan gezmeleriydi.

5. Atari Kartuşları

Atari Kartuşları

İçinde asla bol 9'lu bir oyun sayısı olmazdı. 4-5 tane oyunun aynısı sayfalarca yinelenirdi listede ancak, güzeldi yine de. Birçoğumuzun Contra'yı, Street Fighter'i, Mortal Kombat'ı tanıma sebebiydi. Super Mario'yu da unutmamak lazım tabi.

6. Tetrisler

Tetrisler

Şu an bu nesil bu kadar zekiyse sebebi tetristir arkadaş. Blokları yıkarken alınan o haz hiçbir şeye değişilmezdi. Ne nereye girecek, iyi bir strateji belirlemek gerekiyordu. Nice çocuk yaşlandı bir türlü gelmeyen uzun çubuğu beklerken. 92 senesinden beri hala bekleyen arkadaşlarım var.

7. Stres yayı

Stres yayı

Adı stres yayı olsa da pek de stres giderdiği yoktu. Aksine, birbirine dolaşıp çözmeye uğraşınca strese sebep olurdu. Ancak, rengarenk, güzel bir oyuncaktı.

8. Solo test

Solo test

Bir zeka oyunu daha. Ama, bu tetrise göre manuel kalıyor. Bir de yanında zekanı gösteren bir tablo vardı. Herkes bir tane boncuk bırakmaya çalışıp dahi olmak isterdi. Bırakamayan kimseye çaktırmadan azaltırdı o boncukları. Herkes dahi çıkardı memlekette.

9. Vampir dişi

Vampir dişi

Çocukluğumuzun korkunçlu oyuncaklarındandı. Pek de korkunç sayılmazdı açıkçası. Plastik olduğundan hijyenik de değildi. Hele de ağızdan ağıza dolaşması hijyeni sıfıra indiren bir etmendi. Tek satıldığı gibi sakız kutularının içerisinden de çıkardı bu dişler.

10. Çın çın tekerler

Çın çın tekerler

Bir neslin önüne bakmadan yürümeme alışkanlıüğının sebebi oyuncak. Eğer elinde bu varsa yolda durmadan buna bakardın. Bir de zili vardı. Tekerlerk hareket ettikçe çalıp dururdu. O zil bozulduğu zaman ise hüsrana uğrardı çoluk çocuk.

11. Mantar tabancası

Mantar tabancası

Tehlikeli oyuncaklardan biri olsa da zamanında anne babalar pek bir şey demezdi çocuklarının bunlarla oynamasına. Bunlardan sonra kapsüllü tabancalar çıktı. Çoluk çocuk kapsülde tek mermi bırakıp Rus ruleti oynamaya başlamıştı.

12. Balık tutma oyunu

Balık tutma oyunu

Bunların tek havuzluları olduğu gibi 3-4 havuzluları da vardı. Ne kadar havuz varsa fiyatı da o kadar fazlaydı. Gayet eğlenceli bir oyundu. Bir nesle olta atmayı öğretti. Oltaların ucundaki mıknatıs balıkların açılıp kapanan ağızlarındaki metale denk geldi mi balık senin demekti.

13. Çatapat

Çatapat

Düğünlerin, kına gecelerinin, bayramların eğlencesi. Adı gibi çatır çatır ses çıkarırdı. Torpil ve füzenin baş ekürisiydi. Normalde çocuklara satılması yasak olsa da hiçbir bakkal dinlemezdi bunu.

14. El sineması

El sineması

 Sinemanın durgunluk yaşadığı dönemlerde çoluğa çocuğa ilaç gibi gelirdi. Dünyadan manzaralar olurdu bazılarında. Bazılarında da çizgi film karakterleri. Ama, büyük çoğunluğu Hac'dan dedelerimiz tarafından getirildiği için Hacc görüntüleri olurdu şeritlerde. Almanya'dan gelenlerde ise çıplak hatun görüntüleri doğal olarak...

15. İskelet anahtarlık

İskelet anahtarlık

Zamanın modası olan anahtarlık. Herkeste vardı. Bu anahtarlığa sahip olmak kanun gibi bir şeydi. Olmayanı adamdan saymazlardı. Sofralara buyur etmezlerdi. Kız bile vermezlerdi.

16. Topaç

Topaç

Rangarenk olurlardı. Beyblade'in atası sayılır bu topaçlar. Her babayiğidin harcı değildi bunu dakikalarca çevirebilmek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları