Kitaplardan uyarlanmış fantastik film ve diziler
Gelişen teknoloj ile birlikte fantastik tür filmlerdeki artış bilinen bir durum. İşte sizler için kitaplardan uyarlanan bazı fantastik film ve diziler

1. Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi

''Dünya ikiye ayrılır: Yüzüklerin Efendisi'ni okuyanlar ve henüz okumayanlar.'' John Ronald Reuel Tolkien tüm dünyada yeni bir türün başlangıcı olarak kabul edilen eserini 1937-1949 yılları arasında yazmıştır. 150 milyondan büyük bir sayıyla tüm zamanların en çok satan 2. kitabıdır. Serinin ilk filmi beyaz perdeye 2001 yılında Peter Jackson tarafından uyarlanmıştır ve serinin tüm filmleri IMDB'nin ilk 20sinde yer alır.

2. Hobbit

Hobbit

Fantastik türün yaratıcı J.R.R. Tolkien'in önce çocuk kitabı olarak 1937'de yazdığı, daha sonra orta dünya tarihine dahil ettiği Hobbit'in ilk filmi 2012 yılında gösterime girdi. Yönetmenliğini Peter Jackson'ın yaptığı film kitaptan oldukça farklı olsa da çok büyük bir hayran kitlesine sahip.

3. Alacakaranlık Serisi

Alacakaranlık Serisi

İlk kitabı 2005 yılında Stephen Meyer tarafından yayınlanan seri aylarca en çok satanlar listesinde zirvede kaldıktan sonra 2008 yılında yönetmen Catherine Hardwicke tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Hikayenin bir diğer özelliği ise genç kızlarımızı Edward'cılar ve Jacob'cılar olarak ikiye ayırmış olması.

4. Game of Thrones

Game of Thrones

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden uyarlanan Game of Thrones dünyada en çok hayranı olan dizilerden biri. Kitabın yazarı George R. R. Martin geçtiğimiz günlerde serinin 6. kitabını yayınladı ve kendisi 66 yaşında.

5. Narnia Günlükleri

Narnia Günlükleri

C.S. Lewis tarafından çocuklar için yazılan 7 kitaplık serinin ilk kısmı, 2005 yılında film olarak karşımıza çıktı. Yönetmenliğini Andrew Adamson'ın yaptığı film, fantastik tür filmler arasında oldukça başarılı bir yerde bulunuyor. 

6. Harry Potter

Harry Potter

J.K. Rowling'in bir tren vagonunda 1997 yılında yazmaya başladığı kitap onu tahmin edemeyeceği bir üne kavuşturmuştur. Serinin son kitabı ilk çıktığı gün 8.5 milyon satarak ulaşılması güç bir rekora imza atmıştır. 

7. Spiderwick Günceleri

Spiderwick Günceleri

Holly Black ve Tony Diterlizzi tarafından çoçuklar için yazılan kitap, 2008 yılında yönetmen Mark Waters tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 

8. Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

İngiliz yazar Roald Tahl'ın 1964 yılında yazdığı çocuk kitabı yönetmen Tim Burton tarafından 2005'te beyaz perdeye uyarlandı.

9. Walking Dead

Walking Dead

2010 yılında yayınlanmaya başlayan ve milyonlarca hayranı olan Walking Dead dizisi, Robert Kirkman'ın çizgi romanından uyarlanmıştır.

10. Altın Pusula

Altın Pusula

Philip Pullman tarafından yazılan seri 2007 yılında sinemaya uyarlandı. Yönetmenliğini Chris Weitz'in yaptığı film çıktığı dönemde bütçesiyle oldukça dikkat çekmişti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları