Hayvanlarda Görebileceğiniz 11 İnsanı Davranış
İnsan ırkı olarak hayvanlar arasında en hızlı veya en güçlü olan bizler değiliz. Peki insan ırkını bu kadar özel yapan nedir? Tabi ki davranışlarımız…

1. Mizah

Mizah

Mizah anlayışı da hayvanlar da bulunmaktadır. Maymunlar birbirlerinin hareketlerine gülebiliyorlar. Her hayvanda gülme eylemi belirgin olarak gözlemlenemese de fare gibi bazı hayvanların birbirlerine güldükleri biliniyor.

2. Alet Kullanımı

Alet Kullanımı

Tarım, hayvancılık, mimari, sağlık gibi hemen her alanda işlerimizi daha kolay yapabilme adına aletler kullanmaktayız. Hayvanların bir kısmı da alet kullanabiliyor ve yapacakları eylem için nasıl bir alet kullanmaları gerektiğine dair mantık yürütebiliyorlar. Maymunlar, kargalar, yunuslar, filler ve ahtapotlar alet kullanan hayvanlardan bazılarıdır.

3. Kültür

Kültür

Güdülenmiş hal ve hareketler hayvanlar arasında da yaygındır. Mesela maymunlar fırtına başlamadan önce yağmur dansı yapabilirler. Japonya’daki bir hayvanat bahçesindeki maymunlar, kafesin içindeki havuzda banyo yapmanın rahatlatıcı olduğunu keşfetmişlar ve sürekli olarak banyo yapmaya başlamışlardır. Bu gelenek olarak diğer maymunlar arasında başlamış ve devam etmiştir...

4. Duygular

Duygular

Evinde evcil hayvan bulunanlar onların ne kadar duygusal olduklarını biliyorlardır. Bizler gibi korku, arzu, panik, utanma ve daha birçok duyguya sahiptirler. Mesela kemirgenler çok meraklı olurlar. Goriller kıskanç olur. Yunusların ve ahtapotların depresyona girdikleri biliniyor.

5. Dil

Dil

Bizlerin kullandığı dil kadar sayıca çok ve belirgin kelimeler içermese de, hayvanlar da birbirleriyle bir dil kullanarak anlaşırlar. Balinalardan kuşlara hepsi seslerle iletişim kurarlar. Amerika’da bir şempanze daha bebek iken, sağır bir insan gibi yetiştirilmiş ve şu an sağırların kullandığı 350′den fazla işareti kullanabilmektedir.

6. Zeka

Zeka

Zeka düşünmemize, plan yapmamıza, nedenleri araştırmamıza ve öğrenmemize yarar. Hayvanlar bazı konularda insanlardan daha zeki olabilirler. Mesela güvercinler geometrik şekilleri insanlardan daha kolay ayırt ederler. Karıncalar bizlerden çok daha planlı çalışırlar. Fillerin aritmetik zekaları kuvvetlidir. Kargalar çok iyi mantık yürütürler. Kapalı kapıları açabilir, saklı objeleri araştırarak bulabilirler.

7. Hafıza

Hafıza

Bazı hayvanlar algıladıklarını hafızalarında depolayabilmektedir. Şempanzeler görüntüleri ve sayıları, kargalar şekilleri akıllarında tutabiliyorlar. Sincaplar kilometrelerce ötede bile olsa aylar önce gömdükleri yiyeceklerin yerini hatırlıyorlar.

8. Farkındalık

Farkındalık

Hayvanın kendi farkındalığının olup olmadığını anlamanın en iyi yolu aynada kendini görünce tanıyıp tanıyamadığına bakmaktır. Çoğu hayvan kendini tanıyabilmektedir. Hatta yüzüne kalemle bir işaret konulan hayvan, aynaya baktığında işareti görüp onu yüzünden silmeye çalışmaktadır.

9. Mimar

Mimar

10. Tarım

Tarım

İnsanoğlu tarıma başlamadan önce de yeryüzünde tarım vardı. Bazı karıncalar yuvalarındaki özel bölmelerde mantar yetiştirmektedir. Hatta bazıları yavru tırtılları besleyip büyütüp besicilik dahi yapmaktadır.

11. Mantık

Mantık

İnsanla boy ölçüşemese de hayvanlar da mantık yürütebilmektedir. Mesela limon denilince akla şekil, tat ve koku gelir. Hayvanlar da seslere, şekillere ve olaylara karşı mantık yürütmektedirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları