İster yeni bir ürünü piyasaya sürüyor olun, ister yeni bir koleksiyon tanıtın; duyuruyu yapmak ve yayılmasını sağlamak hem göz korkutucu hem de oldukça zahmetli bir iş

İster yeni bir ürünü piyasaya sürüyor olun, ister yeni bir koleksiyon tanıtın; duyuruyu yapmak ve yayılmasını sağlamak hem göz korkutucu hem de oldukça zahmetli bir iş. Ürün isimlendirme, finansman ayarlama, üretimini sağlama ve reklamını düzenleme işin içine girdiği zaman yeni ürün çıkartmak en sakin ve başarılı girişimcileri bile terleten, stres altına sokan bir durum haline gelebiliyor.

Aşağıda size bu konuda yardımcı olabilecek 3 bilgi toparladık ve size sunuyoruz:

1. Müşterinin ne istediğine karar verin

1. Müşterinin ne istediğine karar verin

Çok basit gibi dursa da bir ürün geliştirip piyasaya sunmadan önce hedefinizdeki müşterilerin yeterli olup olmadığına, markette yer bulabileceğinize emin olun. Devrimsel ve hayranlık uyandıran bir ürün fikrine sahip olabilirsiniz fakat bu ürüne para harcamak isteyen kişi olmazsa şansınız hiç yok –ayrıca ürüne yatırdığınız para ve zamanınız da heba olmuş olur.

“Without Their Permission” kitabı ve reddit eski kurucu ortağı Alexis Ohanian kitabında insanların istediği bir şey yaratma üzerine vurgu yapıyor:

“Kesinlikle insanların isteyeceği bir şey üretmeniz lazım yoksa bir daha ürününüze bakmazlar bile. Peki insanların istediği bir şeyi nasıl yaparsınız? Gerçek bir problemle başlayın. Sizi sinirlendiren bir ürün veya hizmetle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Yanınızda daima bir not defteri olsun ve sizi üzen şeyleri yazın. Oradan bir ürün bulma ihtimaliniz çok yüksek.”

İnsanların isteyip kullanacağı bir ürün üretmenin en kolay yollarından biri bir soruna çözüm olmaktan geçiyor. PureWow baş editörü Mary Kate McGrath’ta girişimcilere yeni ürün çıkarmadan önce araştırma yapmalarını öneriyor.

2. Tartışılmaya ve konuşulmaya değer olun

2. Tartışılmaya ve konuşulmaya değer olun

Ürününüzün basında yer alması reklamınızı yapmanın en iyi yollarından biri fakat her yıl binlerce ürün piyasaya çıkarken sizin dikkati çeker olmanız lazım.

Warby Parker’dan Shannon Malone insanları ürününüz hakkında konuşturmanın önemini anlatıyor:

“Biz ürünlerimizi tartışmaya değer bir hikayeetrafında üretmeye çalışıyoruz. Kendimize insanların bunu akşam yemeğinde konuşmak isterler mi diye soruyoruz. Kendi hakkınızda sohbet oluşturmanın yolu şaşırtıcı ve beklenmedik ortaklıklar kurmak, etkinlikler düzenlemek veya ilginç bir paylaşılabilir içerik oluşturmaktan ve dahasından geçiyor.”

İster düşünmeye zorlayıcı ister eğlenceli içerik sağlayın, ürününüzün yeni ve ilgiyi hakettiğini hissettirin. Müşterilerinizi konuşulmaya değer bir şeyle ele geçirin böylece sadece basın yayılımını kesinleştirmekle kalmaz doğal kulaktan kulağa yayılımı da sağlamış olursunuz.

3. Şeffaf olun

3. Şeffaf olun

Pazar alanı yeni ürünler tarafından ele geçirilince insanlar paralarını nereye harcayacakalrı konusunda daha zorlu kararlar vermeye başlıyor. Müşteri çekmenin bir yolu da tamamen şeffaf olup paralarının nereye gittiğini göstermek.

Malone “Ürününüze inanmayanları yanınıza çekmenin en iyi yolu her zaman seffaflık olmuştur.” diyor. Ürünlerinizde hangi malzemeyi neden kullandığınızı açıklayın, müşterileriniz ile diyalog halinde olun.

Everlane kurucusu ve CEO’su Michael Preysman işini şeffaflık üzerine kurdu. Müşterileri ürünlerinin nereden ve neden bu fiyatlarda olduklarını öğrenmeye teşvik etmek onlara güç veriyor ve satın alımlarında daha emin olmalarını sağlıyor.

Bu yıl Everlane yeni deri koleksiyonunu duyurduğunda yeni bir markete yüksek fiyatlı bir ürünle girmenin mücadelesini verdiler ve ürünlerinin kalitesini online olarak anlattılar. Ürünlerinde kullanılan derinin belirli bir fabrikadan ve yüksek kalite ile geldiğini, fotoğraf çekimleri ve fabrikanın özellikleri hakkında tüketicilere derinlemesine bilgi sağladılar.

Müşteriler ürünlerinin nereden geldiğini öğrendiklerinde satın alımlarında büyük bir rahatlık yaşıyorlar ve güven duyuyorlar –bu duyguları yaşatabildiğiniz müşteriler sizi arkadaşlarına anlatacak ve reklamınızı yapacaktır.

Yeni bir ürünü piyasaya sürmek karmaşık ve ürettiğinizin ne olduğuna göre büyük değişiklikler gösteriyor fakat ister fiziksel bir ürün ister online bir servis sunun bu öneriler ürününüzü çekici, müşterilerinizi sadık kılmakta yardımcı olacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları