Ücretsiz Olarak Kullanabileceğiniz 10 Bulut Depolama Servisi

Bulut bilişim teknolojisinde ki gelişmeler bu pazarı daha da hareketlendirirken her gün daha fazla kullanıcı bulut veri depolama servislerine ilgi duymaktadır.

Gerçi halen kaybolmasını istemediğimiz dosyalarımızı sunuculara atarken çokta uzak olmayan bir gelecekte günlük hayatımıza daha fazla etki edeceğini ve tamamen bulut sistemler üzerine geçeceğimizi düşünüyorum. Bakınız Chrome OS..

Bulut depolama servisleri veri taşıma işlemlerimizi kolaylaştırırken bazılarında bulunan dahili doküman düzenleme (word, excel vb.) yapısı ve diğer servis sağlayıcılar ile entegrasyon gibi bir çok işlem için daha kolay imkanlar sunmaktadır.

Günümüz de sadece veri depolama hizmeti sunan firmalar olduğu gibi mobil cihaz geliştiriciler, mobil hizmet sağlayıcılar, bilgisayar firmaları da kendi veri depolama servislerini faaliyete geçirmektedir.

Listemizde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 10 farklı bulut depolama servisini bulabilirsiniz.

1- Google Drive:

1- Google Drive:

Google’ın Google Docs’tan devşirme olarak sunduğu depolama servisi, Google Docs’un tüm özelliklerini barındırmaya devam ediyor. Bu sayede Word, Excel ve PowerPoint gibi dokümanlarınız üzerinde düzenleme yapabildiğiniz gibi bunları paylaşabiliyorsunuz da. Masaüstü, iOS ve Android uygulamaları ile tüm cihazlardan dokümanlarınıza erişebilirsiniz. Ayrıca uygulama desteği ile Google Drive hesabınızı daha da geliştirebilirsiniz. Ücretsiz hesabında 5 GB alan sunan Google, aylık 2,5$’dan az bit fiyata 25 GB’lık alan da sunmaktadır.

2- Yandex.Disk:

2- Yandex.Disk:

Yandex kullanıcılarına sunduğu veri depolama ve paylaşma servisidir. Masaüstü, iOS ve Android uygulamaları ile her cihazdan hesabınıza erişebilirsiniz. Ayrıca yandex mail ile entegre çalışan servis e-postanıza gelen ve sizin gönderdiğiniz ekli dosyalara tek bir klasör altında kolayca erişmenizi sağlamaktadır. Mobil belge tarayıcı özelliği ile mobil cihazınız da Yandex.Disk uygulaması varsa, önemli bilgileri ya da belgelerin dijital kopyasını hızlıca alabilirsiniz. Uygulama yardımıyla tahtadaki notların, şemaların ya da pasaportunuzun fotoğrafını çekip, istediğiniz zaman, istediğiniz cihazdan erişebilirsiniz. Yandex.Disk ilk üyelikte ücretsiz olarak 3 GB alan vermektedir, ancak uygulama indirme ve arkadaş davetiyeleri bu alanı 20 GB’a kadar çıkarabilirsiniz.

3- Microsoft SkyDrive:

3- Microsoft SkyDrive:

Microsoftun kullanıcılara sunduğu veri depolama servisidir. Microsoft Office uyumluluğu ile bir adım daha önce çıkan servis ayrıca Microsoft’un yeni mail servisi olan Outlook ile de uyumludur. Tüm bu servisler arasında hızlıca geçiş yapabileceğiniz gibi dosya yükleme ve taşıma işlemini de hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Masaüstü, iOS, Android ve Windows Phone uygulamaları ile tüm cihazlardan hesabınıza erişebilirsiniz. İlk kurulduğunda ücretsiz 7 GB alan vermektedir.

4- TTNet Netdisk:

4- TTNet Netdisk:

TTNet’in müşterilerine sunduğu veri depolama hizmetidir. Masaüstü, iOS ve Android uygulamaları ile tüm cihazlardan hesabınıza erişebilirsiniz. İlk üyelikte 20 GB ücretsiz alan sunan TTNet, ayda 4,99 TL 100 GB, ayda 9,99 TL’ye de sınırsız alan hizmeti de vermektedir. TTNet Tek Şifre hesabınızla, NetDisk sitesinden hesabınızı hemen aktivite edip kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınıza tavsiye ederek ek 100 MB alan da kazanabilirsiniz.

5- Box.Net:

5- Box.Net:

İşi sadece veri depolama olan Box.Net dünya üzerinde ki en popüler servislerden biridir. Kişisel, kurumsal ve gelişmiş paketleri ile tüm kullanıcı seviyesine uygun paketler sunan Box.Net, masaüstü, iOS ve Android uygulamaları ile her cihazdan erişime olanak sağlamaktadır. Web üzerinde ki çeşitli servislerle entegrasyonu ve kurumlar için özel hizmetleri ile öne çıkan Box.Net ücretsiz hesabında 5 GB alan sağlamaktadır. Yüklenecek dosya boyu en fazla 250 MB’dır. Bu sayede büyük boyutlu dosyaların paylaşımında da kolaylık sağlamaktadır. Arkadaş tavsiyeleri ile bu alan artırılabilir.

6- Dropbox:

6- Dropbox:

Bir diğer veri depolama sistemi olan Dropbox diğer popüler servislerden birisidir. Masaüstü, iOS, BlackBerry, Kindle Fire ve Android uygulamaları ile tüm cihazlardan erişime olanak sağlayan Dropbox, ücretsiz, Pro ve Team adında 3 farklı paket sunmaktadır. Ücretsiz paketinde 2 GB alan sağlayan Dropbox, ayrıca her tavsiye de ek 500 MB alan vermektedir. Bu sayede ücretsiz kullanım alanınızı 18 GB’a kadar yükseltebilirsiniz. Dosya paylaşımını da oldukça kolaylaştıran Dropbox bir çok kullanıcının tercih ettiği bir servistir.

7- Ubuntu One:

7- Ubuntu One:

Ubuntu’nun kullanıcıları için sunduğu veri depolama servisidir. Servis her ne kadar ubuntu kullanıcılarına özgü olsa da diğer masaüstü ortamları (Windows, Mac), iOS ve Android uygulamaları sayesinde de verilerinize tüm cihazlardan erişebilirsiniz. Ücretsiz hesabında 5 GB alan sunan Ubuntu, 3,99$’lık hesabı ile 20 GB alan ve 6 ay boyunca müzik servisini de ücretsiz kullanabileceğiniz üyelik sistemi sunuyor. 2.99$’lık aylık ücretle de 20 GB alan hizmetinden yararlanabilirsiniz.

8- iCloud:

8- iCloud:

Apple’ın kendi kullanıcıları için sunduğu veri depolama servisidir. Apple’ın diğer yazılımları ile tam entegre çalışan servis kullanıcılara tüm verilerini erişme de kolaylık sağlamaktadır. Takvim, Kişiler, Mail, Safari, iBooks, yüklediğiniz uygulamalar gibi bir çok bilginizi ve belgenizi barındıran servis ile Apple kullanıcılarına hem web’den hem de uygulamanın yüklü olduğu cihazlardan verilere erişim imkanı sağlamaktadır. İlk üyelikte 5 GB ücretsiz alan sunulan iCloud’ta satın alınmış uygulamalar ve indirdiğiniz kitaplar ve fotoğraflarınız ücretsiz depolama alanınızdan sayılmamaktadır. Bu yüzden 5 GB’lık alan oldukça yeterli olmaktadır. Ama yine de isterseniz yıllık 35 TL ile ek 10 GB, 70 TL ile ek 20 GB ve 175 TL ile de ek 50 GB alan alabilirsiniz.

9- iDrive:

9- iDrive:

 iDrive sadece veri depolama hizmeti sunan firmalarından bir diğeridir. Windows, Mac, iOS, Android ve Linux uygulamaları ile tüm cihazlardan verilerinizi alanınıza taşıma imkanı sağlamaktadır. Kişisel ve firmalar için ayrı hesap seçenekleri sunan iDrive, ücretsiz 5 GB alan ile gelmektedir. Tabi bu alanda arkadaş tavsiyeleri ile artırılabilmektedir. Ayrıca kişisel hesaplar için yıllık 49.50$’lık ücret karşılığın da 150 GB, firma hesapları için de yıllık 99,50$ karşılığında 100 GB alan sunmaktadır. Yedekleme ve veri paylaşımı gibi hizmetler sunan iDrive’ı önemli verilerinizi saklamak için kullanabilirsiniz.

10- Sugar Sync:

10- Sugar Sync:

 Bir diğer veri depolama servisi olan Sugar Sync kişisel ve kurumsal üyelik seçenekleri ile hizmet vermektedir. Masaüstü, iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone/Tablet ve Symbian uygulamaları ile tüm cihazlardan erişim olanağı sağlayan Sugar Sync ile tüm verilerinizi yedekler ve her yerden erişebilirsiniz. Ücretsiz deneme hesabı 60 GB alan sunmaktadır ancak bu alanı sadece 30 gün kullanabilirsiniz. Kullanmaya devam etmek isterseniz aylık 7,99$ ücret ödemeniz gerekmektedir. Aylık 9,99$ ödeyerek alanınızı 100 GB’a, 24,99$ ödeyerek de 250 GB’a çıkarabilirsiniz. Gerçekleştirdiği iş ortaklıkları ve uygulama mağazası ile de alanınıza ek özellikler katabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları