Edward Norton Her Karakteri Oynar... En iyi filmleri, yaptıkları ve yapmadıları ile Edward Norton....

Edward Norton – 40 yaşının üstünde olmasına rağmen yaşını kesinlikle göstermiyor bir rol adamı. Boston doğumlu olan Norton günümüzün en yetenekli karakter oyuncularından biri. He türlü role kolayca adapte olabilen ve her karakteri çok gerçekçi bir şekilde canlandıran Edward Norton Yale mezunudur.

Küçüklüğünden beri oyunculuğa meraklı olan Norton ilk oyunculuk tecrübelerini okulda edinmiştir ve sonrasında New York’ta bir tiyatro topluluğnda oynamaya başlamıştır.

1996 yılında “Primal Fear” filmi için Richard Gere’in yanına genç bir oyuncu arayan casting ekibi, Leonardo Di Caprio’nun rolü geri çevirmesi ile seçmelere başlamıştır. 2000 adayın arasından rahatlıkla sıyrılan Norton, “Primal Fear” filmindeki rolü ile Richard Gere’i gölgede bırakıp Golden Globe ödülünü almış ve Oscar’a da aday olmuştu.

Oyunculuğuna hayran kalan yönetmenler, ki aralarında usta yönetmen Woody Allen da varı, Norton ile çalışmak için sıraya girmişti.

Primal Fear’deki başarısından hemen sonra yine 1996 yılında “The People vs. Larry Flynt” ve “Everyone Says I Love You” filmlerinde rol aldı. Ama Norton’un dönüm noktası 1998 yılında çekilen “American History X” filmi ile olmuştur. Filmde “Vinyard” isimli neonaziyi canlandırmak için yaklaşık 50 kilo almıştı ve olağanüstü bir performans sergilemişti. Bu rolüyle ikinci kez Oscar’a aday gösterilen Norton, 1999 yılında “Flight Club” filminde zirveye ulaşmıştır.

2000 yılında ilk kez hem kamera arkasına geçip hem de başrolü Ben Stiller ile paylaştı. “Keeping the Faith” filmi Norton’un komedi filmlerinde de başarılı olduğunu kanıtlamıştı.

Edward Norton “Saving Private Ryan” filmindeki “Private Ryan” rolünü geri çevirmiş, “Man on the Moon” filmi için düşünüşmüş ve “American Psycho”filmindeki Patrick Bateman rolü için istenmiş.

Edward Norton’un en belirgin özelliklerinden biri, Robert de Niro gibi özel hayatı ile ilgili  pek bilgi vermemesidir. “İnsanlar benim gerçekte nasıl biri olduğumu bilirlerse, filmdeki karaktere yeterince odaklanamazlar.” mantığını takip eden Norton, bu teorinin ne kadar doğru olduğunu kanıtlanmış durumda.

Salma Hayek ile birlikteydi, Courtney Love’un grubu “Hole” ile gitar çaldı, İspanyolca konuşuyor.

Bilmediğimiz birçok yanı var Edward Nortonun, ama şunu bidliğimiz kesin: Edward Norton mükemmel bir oyuncu ve onun rol aldığı her film izleyicileri bir mıknatıs gibi çekiyor.

1- Primal Fear (İlk Korku) 1996

1- Primal Fear (İlk Korku) 1996

Filmin başrolünde Richard Gere olmasına rağmen bizce Gere'dan daha iyi performans sergilemişti. Aynı zaman da Edward Nortun'un ilk filmidir. Norton yaklaşık 2bin kişilik aday kadrodan seçilmişti...

2- Rounders (Tutku Ağı) 1998

2- Rounders (Tutku Ağı) 1998

Rounders filminin başrollerinde Edward Norton ,  Matt Damon ,  John Malkovich ,  Famke Janssen ,  John Turturro gibi birçok ünlü oyuncu bulunuyor... 

3- American History X (Geçmişin Gölgesinde) 1998

3- American History X (Geçmişin Gölgesinde) 1998

Norton adını Hollywood'a altın harflerle yazdırmaya başlıyor... Sırf bu film için 20 kilo aldığı biliniyor. Irkçılık temalı filmde asıl verilen mesaj insanları dinine, ırkına ve diline bakmadan sevebilmek... Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz. 

4- Fight Club (Dövüş Kulübü) 1999

4- Fight Club (Dövüş Kulübü) 1999

Türkiye birçok kişinin gönlünü alan bu kurgusal filmi bilmeyen yoktur. Başrollerinde Edward Norton ve Brad Pitt bu deli filmi David Fincher yönetti. İzlemeyen varsa kesinlikle izlemesini tavsiye ediyoruz.

5- The Score (Komplo) 2001

5- The Score (Komplo) 2001

6- Red Dragon (Kızıl Ejder) 2002

6- Red Dragon (Kızıl Ejder) 2002

Kuzuların Sessizliği filminin son çekilen serisi olmasına rağmen  aslında olayların en başını anlatmaktadır. Yani ilk seri olma özelliğini taşımaktadır.  Dr. Hannibal Lecter karakteriyle ün salmış usta oyuncu Anthony Hopkins filmin başrolleri arasındadır. Anthony Hopkins 1991 yılında serinin ilk çekilen filmi ile en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.

7- The Illusionist (Sihirbaz) 2006

7- The Illusionist (Sihirbaz) 2006

Olanüsütü şahane bir film... Final sahnesi tahmin edemeyeceniz türden olup çok iyi ve başarı bir oyucu kadrosuna sahip Sihirbazlık temalı bir film.. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları