Görmeniz gereken 10 ilginç festival

1. La Tomatin Buñol-İSPANYA

La Tomatin   Buñol-İSPANYA

Tarihi 1945′lere kadar uzanan La Tomatina Festivali’nin, gençlerin köy meydanında itişip kakışırken çevredeki manav tezgâhlarından aldıkları meyveleri birbirlerine atmalarıyla başladığı biliniyor. Ağustos ayının sonunda Bunol Köy’ünde başlama topunun patlamasıyla yük kamyonlarından domatesler dökülüyor. İspanyollarında dediği gibi  büyük bir “Gazpacho” (Domates çorbasının) içinde olmaya hazır olun..

2. Kar ve Buz Festivali Harbin-ÇİN

 Kar ve Buz Festivali Harbin-ÇİN

Çin’in kuzey doğusundaki Heilongjang Eyaleti’nde 1985 yılından bu yana düzenlenen Buz ve Kar Festivali’nde 2 binden fazla sanat eseri sergileniyor. Eserlerin gıda renklendiricileriyle ve ışık efektleriyle sergilenmesi büyük ilgi görüyor. 5 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festivalde ayrıca Disney temalı buzdan bir park da bulunuyor.

3. Holi Festivali - HİNT TOPLULUKLARI

Holi Festivali - HİNT TOPLULUKLARI

Efsaneye göre Kral Krishna’nın eşi Radha’ya olan sevgisini belirtmek amacıyla aile üyelerinin başlarına renkli tozlar serpilmesi sevgi ve duygunun paylaşılması anlamına gelir. Buna dayanarak Hintliler her yıl 27 Mart civarı birlik ve bütünlük hissinin  paylaşılması adına bu festivali düzenlemeye devam ederler. Sokaklar “Dholak” denen Hintlilere özgü davulun sesi ve her rengin ayrı bir anlamı olan renkli tozlarla bütünleşir.

 

4. Cascamorras Baza - İSPANYA

Cascamorras Baza  - İSPANYA

Granada bölgesine özgü bir etkinliktir. İspanyollar her yıl eylül ayı ortalarında, “Virgen de la Piedad” heykelini kendilerini yağa bulayarak çalmaya çalışır. 500 yıllık tarihi bu etkinliğği kaçırmayın çünkü sonunda verilen parti görülmeye değer..

5. Karnaval Venedik İTALYA

Karnaval Venedik  İTALYA

Venedik Karnavalı, kanallarıyla ve gondollarıyla tanınan Venedik şehriyle özdeşleşmiş bir karnavaldır. Her yıl Şubat- Mart ayları civarında Venediklilerin ve şehrin ziyaretçilerinin maskeler ardına saklanarak sokaklara döküldüğü karnaval, 10 gün sürer ve Venedik karnaval boyuncu rengarenk görüntülere sahne olur.

6. Up Helly Aa Ateş Festivali Lerwick- İSKOÇYA

Up Helly Aa Ateş Festivali   Lerwick- İSKOÇYA

Her yıl Ocak ayının son salısında Lerwick’te düzenlenen Avrupa’nın en büyük ateş festivalini görmediyseniz yangının ne olduğu hakkında bilginiz yok demektir çünkü festivalin sonunda tam teçhizatlı bir Viking gemisinin ateşe verilişine tanık olacaksınız.

7. Tomorrowland Boom BELÇİKA

Tomorrowland   Boom  BELÇİKA

Tomorrowland Boom’da her yıl haziran ayı nda düzenlenir ama onu sadece bir festival olarak düşünmeyin. Muhtemelen hayatınız boyunca dahil olabileceğiniz en ‘özgür’ ortamlardan biri burası olsa gerek. Hayal gücünüzü zorlayacak bu festival, ‘Dreamville’ adıyla, ses, ışık ve görselleriyle ‘gerçek dışı bir dünya’ deneyimi yaşatıyor.

8. Mardi Glas NEW ORLEANS

Mardi Glas NEW ORLEANS

Mart ayı civarında Amerikada düzenlenen festivalde rengarenk kıyafetli katılımcıların yer aldığı karnavalların yanısıra dans ve tiyatro gösterileri, spor müsabakaları, yiyecek ve içecek festivalleri gerçekleştirilir.

9. Oktoberfest Münih-ALMANYA

Oktoberfest   Münih-ALMANYA

Festivalin en önemli özelliği biradır ve her sene festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması ile tören başlar ekim ayında düzenlenen festival için özel olarak çadırlar tasarlanır yaklaşık 16 gün sınırsız eğlence vi bira içinde devam eder.

10. Albuquerque Uluslararası Balon Festivali Albuquerque- ABD

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali   Albuquerque- ABD

Her yıl Ekim ayında ABD’de düzenlenen Festival’de adeta dev bir lunapark göğe doğru yükselir.  Yarışmaları ve gösterileriyle fotoğrafçılık merakı olanlar kaçırılmaması gereken bir gösteri.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları