Bir Freelance Web Tasarımcısı olmak için belkide yüzlerce neden yazabiliriz. Bunların en başında tabiki finansal özgürlük, işlerdeki özgürlük ve istediğin her her yerde çalışabilmek diyebiliriz.

Bir Freelance Web Tasarımcısı olmak için belkide yüzlerce neden yazabiliriz.Bunların en başında tabiki finansal özgürlük, işlerdeki özgürlük ve istediğin her her yerde çalışabilmek diyebiliriz.

Peki Freelance Çalışmak kimler için kötü bir düşüncedir?

Biraz konuyu irdelediğimizde çalıştığımız işten memnun olmamak için pek çok neden var.Aldığımız maaş yetersiz gelebilir , çalışma ortamı sıkıcı olabilir, patron sizi çileden çıkarmak için her şeyi yapıyor olabilir.Fakat bu demek değildir ki serbest çalışmak her zaman iyi bir şey.

Freelance çalışmanın gerektirdikleri hakkındaki bu aydınlatıcı yazımda sizlere 10 madde ile ” Neden Freelance çalışmamalısınız ? ” ve ” Freelance çalışmak için ne gibi kişisel özellikler gerekir? ” sorularına cevap vereceğim.

İşte kendi görüşlerimden Freelance bir web tasarımcı olmayı zorlaştıran 10 etken;

Kararsız Bir Kişiliğiniz Varsa

Kararsız Bir Kişiliğiniz Varsa

Müşteriler çok ilginç insanlar olabiliyorlar.Sizden bir istekde bulunduklarında ne yapacağınızı bilmeden kalma şansınız olabiliyor.Bir işe başlarken , bitirirken kararlarınızın dahilinde hareket ederseniz ancak mutlak başarıya ulaşabilirsiniz.Eğer günler geçmiş ve aldığınız işte hala bir karara varmayıp ilhamın size gelmesini bekliyorsanız bu konuda size bir ufak uyarı niteliğinde sözüm var “Lütfen Bu İşten Kendinizi Kurtarın”. Çünkü karar mekanizmanız çok iyi işlemez ise geciken tasarımlar , kötü çıkan tasarımlar sizin müşteriden aldığınız paradan daha çok sizden çıkacaktır.

Çok Hızlı Karar Veriyorsanız

Çok Hızlı Karar Veriyorsanız

Web Tasarım 1 günde tasarlanıp , programlanıp sunulan bir iş değildir.Öncelikle araştırmalı , müşterinizin isteklerini iyice düşünmeli ve en güzel tasarımı yapmak için denemelere başlamalısınız.Eğer hemen karar vermeyi seviyorsanız,bir iş üzerinde uzun uzun düşünmek bana göre değil diyorsanız emin olun ki yaptığınız tasarımlar ve çalışmalar her zaman geride bir eksik bırakacaktır. Ya müşterinizi memnun etmeyecektir,Ya gözden kaçırdığınız bir şey size çok büyük vakit kaybına ve para kaybına yol açacaktır.Bunun en büyük sebebi olan hızlı karar vermek ve derinlemesine çalışmamak size çeşitli zararlar verecektir.İyi bir web tasarımcısının yaptığı çalışmalar her zaman göz doldurmalıdır. İş bittiğinde hem kendi tatmin olmalı hemde müşteriyi tatmin etmelidir.Unutmayın nekadar iyi iş çıkarırsanız okadar çok müşteriyi kendinize çekersiniz.

Freelance Web Tasarım Yapmanın kolay Para Olduğunu Düşünüyorsanız

Freelance Web Tasarım Yapmanın kolay Para Olduğunu Düşünüyorsanız

Öncelikle bilinmesi gereken birşey varsa MÜŞTERi gökten yağan bir şey değildir. Freelance çalışanlar çok büyük paraları evden çalışarak kazanabiliyor olsalarda zaman zaman bütçenin azaldığını ve bazı aylarda iş yapamayacak olmanızı da düşünmeniz gerekir.Ayrıca sabit bir maaşınız olmadığı için “Nekadar Çok Tatil , Okadar Az Kazanç” olacağından bu işe girerken çok dikkatlice düşünmelisiniz.

İşe başlarken insanlara Sergileyebileceğiniz Çalışmalarınız Yoksa

İşe başlarken insanlara Sergileyebileceğiniz Çalışmalarınız Yoksa

Freelance çalışmak sabit maaş verilen bir işte çalışmaya benzemez. Müşterilerilerinizi tamamen sanal ağlardan ,çevrenizden veya işler büyüdüğünde başkalarının sizi övmesiyle bulabilirsiniz.Peki bu işin başlangıcında kimse sizin ne yaptığınızı bilmiyor iken nasıl müşteri bulacaksınız? Bunun için bir makale hazırlayacağım fakat şunu söleyebiliriz ki portfolyosu olmayan biri Freelance çalışmakta çok zorlanır , tabiri caizse aç kalır.

Web Tasarımın Photoshopdan ibaret olduğunu düşünüyorsanız

Web Tasarımın Photoshopdan ibaret olduğunu düşünüyorsanız

Web Tasarım Photoshop bilmekten ibaret değildir.Bunun yanında bu siteyi programlayacak bilgiye de sahip olmalısınız. HTML , CSS , PHP, JavaScript , Jquery , ASP.NET vb. gibi dillerden en az 4 tanesini bilmelisiniz. Tabi baştada değindiğim Photoshop mevsuzunda ise en önemli şey programı bilmek değil , o program ile hayalinizdekini tasarlamak.Yani kişisel yeteneklerinizi bu konuda çok önemli.

İnsanlarla İletişim Kurmayı Sevmiyorsanız

İnsanlarla İletişim Kurmayı Sevmiyorsanız

Eğer içinize kapanık biriyseniz , insanlarla iletişim kurmayı sevmiyorsanız bu iş pek de sizin aradığınız iş değil.Hernakadar evden iş yaptığınızı düşünsenizde potansiyel müşterilerinizle iyi geçinmeniz , onları etkilemeniz bu iş sektöründe en önemli şey.Eğer iyi bir iletişim uzmanı iseniz benim fikrimce pek çok konuda diğer insanlara göre avantajlı olacaksınız.

En iyisini Yapma Arzunuz Yok ise

En iyisini Yapma Arzunuz Yok ise

Eğer bir iş yaptığınızda “Yeterli” kelimesini arıyor iseniz bu iş hiç size göre değil.Eğer bu sektörde öne çıkan bir isim olmak istiyorsanız her zaman “EN İYİSİ” için uğraşmalı , denemeli , öğrenmelisiniz. İyi bir tasarımcı için gereken en büyük kişisel özelliklerden biri budur.

Hayır Demeyi Bilmiyorsanız

Hayır Demeyi Bilmiyorsanız

Eğer sizde benim gibi hayır demeyi bilmiyorsanız yapmak istemediğiniz bir işi kabul etmek zorunda kalabilirsiniz.İstediğiniz parayı alamayabilirsiniz. Hatta başka işler üstünde iseniz müşterinizin tüm güvenini kaybedebilirsiniz. Bu benim en eksik olduğum yönlerden biriydi 1 yıl öncesine kadar. Ama artık hayır demeyi biliyorum. Sizinde bu konuda çok hassas olmanız gerektiğini düşündüm ve yazıya bunuda ekledim.

Bu Listedeki Her Şeyi Kelimesi Kelimesine Okumadıysanız

Eğer bu yazıyı tamamen okumayıp göz gezdirdiyseniz ben iki ihtimal görüyorum. Ya gerçekten başarılı bir tasarımcısınız yada bu işte başarılı olacak özelliklerden birinde eksiksiniz. Web tasarım dünyası sürekli gelişen ve tasarımcıları her daim öğrenmeye iten bir sektör.Ve kitap, gazete, dergi, blog yazılarını okumak , yeni bir şeyler öğrenmek yani kısacası kişisel gelişimi her zaman devam ettirmek “Başarılı bir freelance web tasarımcısının” önemli bir karakteristiğidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları