Rüya mı yoksa gerçek mi hissi veren 10 güzel köprüyü sizler için toparladık...

1. Tower Bridge

Tower Bridge

Londra Kulesine yakın olduğu için "Kule Köprüsü" olarak adlandırılmıştır. 1894'te kullanıma açılan köprü, Baskül köprü türü köprülerin en ünlülerinden biridir. Köprü yüksek seviyeden iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşmaktadır.

2. Pont Du Gard

Pont Du Gard

Pont du Gard Romalılar tarafından bugünkü Fransa'nın güneyinde inşa edilmiş olan bir su kemeridir. Languedoc-Roussillon bölgesinde Gard ilindedir....

3. Latefossen Köprüsü

Latefossen Köprüsü

4. Durdevica Tara Köprüsü

Durdevica Tara Köprüsü

5. Python Köprüsü

Python Köprüsü

Amsterdam’da bulunan Python Köprüsü, tasarımının yanı sıra her beş yılda bir yapılan Sail Amsterdam Festivali sırasında sökülüp sonra tekrar aynı şekilde yapılması ile dikkatleri çekiyor. 2001 senesinde inşa edilmiş, kırmızı renkteki bu köprü sadece yayalar için yapılmış.

6. Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü İtalya, Venedik'te Büyük Kanal üzerindeki dört körüden biridir. Köprü kanal üzerindeki en eski olanlardan biridir ve olasılıkla şehrin en ünlüsüdür. 

7. Helix Köprüsü

Helix Köprüsü

Cox Rayner Architects tasarlanan Helix Köprüsü tamamen yayaların kullanımı için yapılmış olup DNA Sarmalından esinlenilerek yapılmış dünyanın en görkemli köprülerinden bir tanesidir.

8. Pont Alexandre III

Pont Alexandre III

1892 Yılında oluşturulan Fransa-Rusya birliğinin ardından 1896'da inşaatına başlanan köprü, dönemin Rus Çarı II. Nicholas'nın babası Çar III. Alexandre'ın adını taşımakta. Champs-Élysées ve Invalides bölgelerini birbirine bağlayan köprü, her iki girişinde sağlı sollu bulunan 17 metrelik dört kaide üzerindeki altın sarısı heykelleri ile harika bir görüntü oluşturmakta.

9. Henderson Wave Dalgalı Köprü

Henderson Wave Dalgalı Köprü

Singapur'daki Henderson Yolu üzerinde 36 metre boyunca uzanan köprü şehirdeki en yüksek (274 m) sadece yayalara açık olan köprüdür. Dalga şeklindeki olağandışı görüntüsüyle şehrin ortasından kıvrıla kıvrıla geçen bir yılanı görünümü andırmaktadır..

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları