Şimdiye kadar ne yapacağınızı hatırlamak için odanıza geri döndünüz mü? Hiç ne aradığınızı hatırlamak için bilgisayarın başına geçip internetten arama yaptınız mı?

Birinin adını unutmak ya da önemli bir randevuyu unutmak, günlük yaşantınızda sorunlara neden olabilir. Bu unutkanlık bunama veya Alzheimer gibi sorunlara dönüşürse çok daha ciddi hale gelebilir.

Bu kadar unutkan olmaktan sıkılmadınız mı? İsimleri, numaraları ve tarihleri hatırlamak için bir püf nokta istiyor musunuz? Araştırma çalışmaları sonucu kanıtlanmış, hafızanızı canlandırmak adına birkaç kullanışlı püf nokta sunacağız.

Sakız Çiğnemeyi Dene

Sakız Çiğnemeyi Dene

Hafızanızı küçük bir destek vermek için sakız çiğnemeyi deneyin.

Bir çalışmada araştırmacılar, bellek ve dikkat testlerinde sakız çiğneyenlerin %25’inden daha yüksek verim aldılar.

bazı araştırmacılara göre sakız, beyin oksijen seviyesi ve beynin bellek ve dikkat ile ilişkili bir alanı arttırmaktadır.

Başka bir çalışmada sakız çiğneme, meslektaşlarına göre 25 ila yüzde 50 daha fazla hatırlamaya meyilli olduğu doğru bir test 15 ila 20 dakikalık bir pencere açtığını göstermekte. Yine, tam nedeni hala bilinmiyor ancak çalışmanın yazarları “çiğneme kaynaklı uyarılma.” olarak ifade eden bir teori önerdi Diğer bir deyişle, sakız için doğru uzanır ve beyin kan akımını artırır.

Gözlerinizi Sağdan Sola Hareket Ettirme

Gözlerinizi Sağdan Sola Hareket Ettirme

Basit ama şaşırtıcı bir ipucu, bir şeyi hatırlamaya çalışırken gözlerinizi iki yana hareket ettirin.

Bir çalışmada, gözlerini 30 saniye  iki yana hareket ettiren katılımcıların, her sabah hatırlatma görevlerinde yüzde 10 artış olduğu gözlenmiştir. Çalışmada ayrıca, iki yana hareket gereksiz anıları yüzde 15 azaltmış.

Gözleri iki yana hareket ettirme daha iyi belleğe yol açar mı? Açıklamalar hala spekülatif olmakla birlikte, araştırmacılar bu yatay göz hareketleri ve hem sağ bağlantı etkinleştirmeye yardımcı olan hipotezdir.

Kısa Şekerlemeler Yapmak

 Kısa Şekerlemeler Yapmak

Bir çalışmada, bir bellek görevi öncesi 45 ila 60 dakika için uyuyan katılımcılar performans beş kat iyileşme görüldü.

Uzmanlara göre  uyku hafızada önemli bir rol oynadığı uzun zamandır bilinmektedir.

Yumruklarınızı Sıkın

Yumruklarınızı Sıkın

Neden böyle bir vücut hareketi daha iyi hatırlamaya neden olur? Açıklamalar kadar net, ama tek hüner yumruğunu sıkması beynin belli bölgeleri harekete geçirir.

-Sağ elini kullanan kişiler için, sağ eliyle bir yumruk yapmak bellek oluşumu ile ilgili olan beynin sol tarafı harekete geçirir.

Uzmanlar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna dikkat ederken, bu basit hafıza püf nokta zarar vermez ve gerçekten yardımcı olabilir.

Not Al - Yaz

Not Al - Yaz

Eğer hızlı ve basit bir şey arıyorsanız, işte bu. Sadece hatırlamak istediğiniz şeyi yazmaya çalışın.

Bir çalışmada UCLA araştırmacıları olmak elle Ders Notları yazan öğrencilerin,  dizüstü bilgisayarları üzerinde notlar yazanlara göre  daha fazla bilgi edindiği görüldü.

El yazısı yavaş ve daha zahmetli olabilir, ama iş hafızaya gelince, yavaş ve kararlı olan yarışı kazanır gibi görünüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları