Dünyada Akıllara Durgunluk Veren İlginç 8 Gelenek

1. Moritanya’da zayıf olmak yasak

Moritanya’da zayıf olmak yasak

En ilginç geleneğe sahip ülkelerden birisi olan Moritanya’da kadının makbulü tombul ve kilolu olanları. Hatta burada evlenmek istiyorsanız 100 kiloyu gözden çıkarmanız gerekiyor. Her ne kadar günümüzde sıfır beden kadınlara talep artmış olsa da bu ülkede zayıflık bir çirkinlik emaresi.

2. Peru’da doğan çocuklar ilk önce kanla tanışıyor

Peru’da doğan çocuklar ilk önce kanla tanışıyor

Bir başka ilginç gelenek daha. Peru’da yeni doğmuş çocukları kutsamak amacıyla hayvanlar öldürülüyor ve bu hayvanlardan çıkan kanla çocuk yıkanıyor. Bir nevi kutsal su anlamına da gelen kan, çocuğun pisliklerden ve içindeki kötülüklerden arınmasını sağlıyor.

3. Tayland’da kraliyet ailesine ait bir dil geleneği

Tayland’da kraliyet ailesine ait bir dil geleneği

Tayland’ın ileri gelenler ve kraliyet ailesine mensup kişileri avam tabaka anlamasın diye sadece mensupların bildiği bir dil konuşuyorlar. Bu dilin özellikleri günümüzde de hala gizemini korusa da bir statü göstergesi olduğu ve insanların farklı bölümlere ayrıldığı ortada.

4. Eskimoların kan donduran geleneği

Eskimoların kan donduran geleneği

Eskimolar yaşlandıkça insanların kendilerine gereksinimi olmadığını düşünerek ölmeyi tercih ediyor; bu nedenle akrabaları yaşlı kişileri canlı canlı toprağa gömüyor. Kuzey Kutup’da bayram ziyaretlerinin oldukça kısa sürdüğü söylenebilir.

5. Tazmanya’da kadınlara verilen ilginç takı

Tazmanya’da kadınlara verilen ilginç takı

Tazmanya’da kocası ölen bir kadın, ölen eşinin cinsel organını boynunda taşımak zorunda. Bu gelenek kişinin kocasının öldüğünü ve dul kaldığını gösteriyor. Oldukça kutsal bir yük taşıdığı düşünülen kadının ne düşündüğü de hala gizemini koruyor.

6. Evlere şenlik gelenek

Evlere şenlik gelenek

Bu ülkede evlenen çiftler, gerdek gecesine herkesin önünde bir hasırın üzerinde girmek zorunda. Düşünüldüğünde hayli ilginç olan bu durumu seyretmeye kaç kişi katıldığı, olayın nasıl gerçekleştiği ve neden böyle yapıldığı bir muamma.

7. Gine’de zina büyük suç ve cezası oldukça ağır

Gine’de zina büyük suç ve cezası oldukça ağır

Gine’de zina eden evli çiftler için çok farklı bir ceza sistemi uygulanıyor. Evli olmasına rağmen başka bir kadınla ilişkiye giren kişinin elleri kesiliyor ve parmakları pişirilerek kadına yediriliyor. Bu durumun yapılan eylemi azaltacağı düşünülüyor.

8. Brezilya’da kişiler bu teste girilmeden erkek sayılmıyor

Brezilya’da kişiler bu teste girilmeden erkek sayılmıyor

Ergenlik dönemine giren kişiler Brezilya’nın Amazon Bölgesi’nde bir teste sokulup erkek olduklarını ispat ediyorlar. Oldukça acı veren bu test ise ısırığı ve bu ısırığın verdiği acı meşhur olan kurşun karıncaları ile dolu bir eldivene elini sokmak. 10 dakika boyunca elini bu eldivene sokan kişi böylece gücünü ve erkekliğini ispat etmiş oluyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları