Amerika'nın 16. ve 35. başkanları hakkında en çok bilinen şey ikisinin de suikaste kurban gittiğidir. Fakat bu listede daha önce bilmediğiniz,böyle tesadüf olmaz dedirtecek benzerlikler bulacaksınız.

1. Suikast günleri

Suikast günleri

İki başkan da bir cuma günü öldürülmüştür.

2. Başkan Yardımcıları

Başkan Yardımcıları

Abraham öldürükten sonra yerine başkan seçilen yardımcısı Andrew JOHNSON 1808, Kennedy öldürükten sonra yerine gelen yardımcısı Lyndon JOHNSON 1908 doğumludur. 

3. Başkan Sekreterleri

Başkan Sekreterleri

Abraham'ın sekreterinin ismi Kennedy ve John F. Kennedy'nin sekreterinin ismi ise Lincoln'dür. (Tam isimleri John A. Kennedy ve Evelyn Lincoln) 

4. John Wilkes Booth - Lee Harvey Oswald

John Wilkes Booth - Lee Harvey Oswald

Lincoln'ün faili 1839, Kennedy'nin faili 1939 doğumludur. İki fail de mahkemelerinden yalnızca bir kaç gün önce halkın önünde vurularak suikaste kurban gitmiştir. 

5. Başkanlık tarihleri

Başkanlık tarihleri

Abraham Lincoln kongre seçimlerini 1846'da , John Kennedy ise 1946'da kazanmıştır. Başkan seçildikleri yıllar ise sırayla 1860 ve 1960'tır. Yani arada tam 100 yıl var...

6. Ford

 Ford

Abraham Lincoln'ün suikaste kurban gittiği tarihi tiyatro binasının ismi Ford'dur. Kennedy'nin ise öldürüldüğü sırada karısıyla beraber içinde bulunduğu arabanın markası Ford, modeli Lincoln'dür.

7. Marilyn ve Maryland

Marilyn ve  Maryland

John F. Kennedy vurulmadan bir hafta önce ünlü sanatçı Marilyn Monroe ile buluşmuştu. Abraham Lincoln ise yine suikaste kurban gitmeden bir hafta önce Monroe, Maryland'de bulundu.

8. Güneyli suikastçiler

Güneyli suikastçiler

İki başkan da güneyli suikastçiler tarafından başlarının arkasından vurularak öldürülmüştür.

9. Beyaz Saray

Beyaz Saray

İki başkan da Beyaz Saray'da yaşadıkları süre içerisinde birer evlatlarını kaybetmiştir. ( William Lincoln ve Patrick Kennedy )

10. Sivil haklar

Sivil haklar

İki başkanın da sivil haklar konusunda önemli çalışmaları vardır. Abraham Lincoln köleliği kaldırmış, John F. Kennedy zamanında ise siyahlar toplumda gerçek anlamda eşitlik sağlayan haklara kavuşmaya başlamıştır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları