Salmakis adlı peri, bütün zamanını göl sularında yüzerek geçirir. Gölü ayna gibi kullanarak, upuzun saçlarını ağaçlardan ...

Salmakis adlı peri, bütün zamanını göl sularında yüzerek geçirir. Gölü ayna gibi kullanarak, upuzun saçlarını ağaçlardan yaptığı tarakla tararmış. Suya yansıyan güzelliği kendisini bile şaşırtırmış. Gülüşüyle tüm doğayı çınlatırmış.

Günün birinde her zaman olduğu gibi gölün kıyısında vakit geçiren Salmakis, yakışıklı bir delikanlı görür. Delikanlının adı Hermaphroditos'tur.

Hermaphroditos ismini annesi Afrodit ve babası Hermes‘in isimlerinin birleşiminden almıştır. Afrodit aşkın ve güzelliğin tanrıçası, Hermes ise Belagat Tanrısı'dır. Belagat, anlattıklarıyla karşısındakini ikna edebilme yeteneğidir. Hermes mitolojide kurnazlıklarıyla bilinir. Hermaphroditos bu sebepten hem çok yakışıklı hem de kurnazdır.

Hermaphroditos'la ilk karşılaşma

Genç yaşına rağmen sürekli dolaşmaya çıkan ve çoğu zamanda uzun süreler evinden uzak bir yaşam süren Hermaphroditos'un yolu bir gün Salmakis'in gölüne düşer.

Salmakis her zaman olduğu gibi gölde yüzüyordu. Sudan çıktığında karşısına çıkan Hermaphroditos'u görünce, ona aşık olur. Saçlarını tarağıyla düzeltip, hemen Hermaphroditos'un yanına yaklaşır:

"Eğer sen bir tanrıysan sevgi tanrısı Eros olmalısın. Seni doğuran Afrodit'ten başkası olamaz. Ancak onun doğurduğu bu kadar güzel olabilir. Seni gören herkes mutlu olur ama senin sevdiğin kız, onlardan bin kere, milyon kere daha mutlu olur. Büyük zevkler tadacaktır o… Eğer kimseye kalbini açmadıysan şimdiye kadar, kalbini bana açmanı istiyorum"

Hermaphroditos henuz ergenlik çağına girmemiştir. Utangaç ve sıkılgan bir genç olan Hermaphroditos, o zamana kadar böyle bir şeyin varlığı dahi aklına gelmemiştir. "Beni rahat bırak" diyerek Salmakis'i iter.

Salmakis olanlara çok üzülür ve ağaçların ardına gizlenir. Kendini yalnız sanan Hermaphroditos, önce ayaklarını sokar suya, daha sonra soyunup atlayıverir.

Tanrılara Yakarış!

Hermaphroditos'a aşık olan Salmakis tanrılara haykırmaya başlar:

"Ey yüce tanrılar! Ne olur bu yakışıklıyı benden ayırmayın, onunla beni bir beden yapın ve hiçbir şeyin bizi ayırmasına müsade etmeyin"

Tanrılar bu yürekten gelen sesi cevapsız bırakmamışlar. Tanrılar Salmakis'e acır ve dileğini kabul ederek, onları tek gövdede birleştirirler. Hermaphroditos hem erkek hem dişiliği olan tanrısal bir yaratığa dönüşür.

Efsaneye göre bu olay, zamanla değişime uğramış bir göl olan, Bodrum'un Bardakçı Koyu'nda geçmektedir.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!