Burcunuzun ünlülerinin tarihe geçen sözleri.. Bakalın sizin burcunuz ne diyor...

1. Koç Burcu Ünlüleri

Koç Burcu Ünlüleri

Hayatı bir düello olarak kabul eden koçun ana sorunsalı var olmaktır. İster hayatla beraber ister ona karşı ama ne olursa olsun var olmak, kendisi olarak bir yol bulmak. Varlık konusuna kafayı takan en ünlü düşünürün bir koç olması o yüzden bizi şaşırtmamalı. Evet, “Düşünüyorum o halde varım” diyen Descartes bir koçtu. “Bu dünyaya ne yapmaya geldiğimi sorarsanız cevabım şu olacak: Hayatımı yüksek sesle yaşamak için” diyen Emile Zola da öyle. Hayatı kendi bildiği, istediği gibi yaşamanın en büyük üstatlarından Neyzen Tevfik’in de bir koç olduğu kayda geçsin: “Feleğin kahpe başında paralansın parası/ Ben güzel sevmeye geldim, değil ekmek yemeye”

2. Boğa Burcu Ünlüleri

Boğa Burcu Ünlüleri

Huzur bir boğa için en temel gereksinimdir. Huzurun feriştahını bulduğu söylenen Buda’nın bir boğa olduğu da söylenir ki, şöyle demiştir: “Huzur içten gelir, onu onsuz arama” Bir başka boğa olan Lenin de “Huzur isyanda” diyerek huzuru arayanlardan. Boğa burcu sabrıyla da meşhurdur. “Ne kadar fakirdir sabrı olmayanlar” diyen Shakespeare elbette bir boğaydı. İki dakika sabretse Juliette’in gerçekte yaşadığını anlayacak olan Romeo’yu öldürerek bize sabrın erdemi üzerine unutulmaz bir ders vermesi de cabası.

3. İkizler Burcu Ünlüleri

İkizler  Burcu Ünlüleri

Zekâsı ile ünlü ikizlere kül yutturmanız da, onu anlamanız da biraz zordur. “Cehennem başkalarıdır” diyen Jean Paul Sartre’ın “Varlığında, varlığın var olmasının söz konusu olduğu bir varlık olarak var olan bir varlığım” gibilerinden muhteşem laflarını anlamak uğruna birkaç kuşak heder olmuştur. Bir söylediğini bir diğeriyle yalanlayabilen, karşısındakini ne yapacağını bilemez halde bırakan, aynı anda birkaç karakter özelliği sergileyebilen ikizlerin fikriyatındaki “o da olur, bu da olur” durumuna, kendisi de bir ikizler olan Dante’nin şu sözleri nasıl da güzel örnektir: “Aşkın efendiliği iyidir, çünkü o, ona inanan kişinin ruhunu bayağı şeylerden uzak tutar. Aşkın efendiliği iyi değildir, çünkü ona inanan kişi ne denli inanç beslerse ona, o denli ağır ve acılı anlar yaşamak zorunda kalır.”

4. Yengeç Burcu Ünlüleri

Yengeç  Burcu Ünlüleri

İç dünyalarını kolay kolay açmaz yengeçler çünkü kalpleri hepimizden daha kolay incinir. Gururu nedeniyle açlıktan ölmeyi göze alabilecek bir gencin hikâyesini (ki çoğunlukla otobiyografiktir) yazan Knut Hamsun elbette bir yengeçti. Ve yine bir başka yengeç Herman Hesse bir yengecin kabuğu ile içi arasındaki tezata nazire yaparcasına “Yumuşak sertten güçlüdür, su kayadan güçlü, sevgi zorbalıktan güçlüdür” demişti. Küçük Prens gibi bir muhteşem eseri bize armağan eden Antoine de Saint Exupery ise, yengeçlerin çok iyi becerdiği o yaşama hüznünden yadigâr olarak şöyle der: “İnsan üzgün olunca günbatımının tadına daha iyi varıyor”

5. Aslan Burcu Ünlüleri

Aslan Burcu Ünlüleri

“Başarı her zaman yenilginin ne demek olduğunu bilmeyenlerindir” diyen Coco Chanel bir aslandı. Bütün kadınlara pantolon giydirmeyi başardı. Bütün erkeklere etek giydirmeyi başaran bir başka aslan çıkana dek, aslanlar için başka hiç kimseden alıntı yapmıyoruz. Aslansın Coco!

6. Başak Burcu Ünlüleri

Başak Burcu Ünlüleri

Boş geçirdiği zamanlardan utanç duyan, çalışkan başakları seslercesine “Öylece boş otururken kendimi suçlu hissediyorum, çünkü biliyorum ki bir şeyler yapabilirim” diyen, inanılmaz bir sağlık ve hijyen takıntısı olan Michael Jackson’ın bir başak olması bizi şaşırttı mı? Hayır. Peki, bir başka başak olan Tolstoy’un ünlü romanını örnek versek, “Savaş ve Barış on kadar ana, altı yüz kadar da yan karakter içerir ve ancak bir başak bu ebatta bir titizlik ve detaycılıkta çalışabilir” desek yalan olur mu? Hayır. Şu aralar severek izlediğimiz Galip Derviş’e kaynaklık eden “Monk” isimli dizinin ana karakteri Adrian Monk gerçek bir insan olsaydı kesinlikle bir başak olurdu deyip, Monk’un repliklerinden biriyle başak güzellememizi sonlandıralım öyleyse: “Bu bir hediye, aynı zamanda bir lanet”

7. Terazi Burcu Ünlüleri

Terazi Burcu Ünlüleri

Terazilerin adalet duygularına ışık tutarcasına “Birini suçlamak üzere ileri uzattığın elinin üç parmağının seni gösterdiğini unutma” diyen Nietzche elbette bir terazidir. “Tek ihtiyacımız sevgi” diyen John Lennon da bir teraziydi zaten. Kimsenin okumayacağını düşündüğü günlüğüne bile “Kimse dinlemiyorsa beni – ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar! Sonunda, bana, bunu da yaptınız” diye başlayansa bir diğer teraziydi: Oğuz Atay.

8. Akrep Burcu Ünlüleri

Akrep Burcu Ünlüleri

“Kimseden bir şey bekleme, böylece hayal kırıklığı yaşamazsın” ve “Her kadın bir faşiste tapar” diyen Sylvia Plath bir akreptir. Akreplerin gizemlere olan derin tutkusuna, otoriteye olan ilginç sevgilerine selamla, “Baş kaldıranları her zaman yenecek üç güç vardır yeryüzünde. Bunlar mucize, sır ve otoritedir” diyen Dostoyevski de bir akreptir. Akrepler bir de çekici ve kincidir ki, bu iki özelliğin cisimleşmiş haline biz Alain Delon diyoruz. Bu yakışıklının, korumasına ‘‘Bana karşı bir şey yaparsan seni affedebilirim, karımla yatarsan öldürürüm” dediği rivayet olunur. (Buradaki koruma daha sonra ölü bulunmuş ancak dava gayet karışık olduğundan kapatılmıştır)

9. Yay Burcu Ünlüleri

Yay Burcu Ünlüleri

“Hayatı dolu dolu yaşadım, her yolu dolaştım ve hepsini kendi istediğim gibi yaptım” Yay burcunun yol ve özgürlük tutkusunu, hayatı da içine alan bir kavrayışla anlatan o güzel şarkıyla başladık: My Way. Bildiniz, Frank Sinatra bir yaydı. Yaşlıyken bile hala afacan bir çocuğa benzeyen “Bütün cevaplarınıza karşı sorularım var” gibi aforizmalar yumurtlayan Woody Allen da bir yay. “Dünyadaki herkes bir zamanlar çocuktu” diyen Walt Disney ve “Hiçbir zaman okulumun öğrenimimi engellemesine izin vermedim” diyen Mark Twain de birer yaydı ve dünyaya aynı çocuk hayranlığı ve muzipliğiyle baktılar.

10. Oğlak Burcu Ünlüleri

Oğlak Burcu Ünlüleri

“Eğer canlı bir ejderhanın yanında yaşıyorsanız, onu hesaplarınızın dışında bırakmak yanlış olacaktır” diyen J.R.R. Tolkien bir oğlaktı. “İnsanlar sayılarla ölçülür. O insanın değeri ise o sayının içinde bulunduğu sayı ile ölçülür” ve “Yıldızların hareketlerini hesaplayabilirim ancak insanların deliliklerini değil” sözlerinin sahibi Isaac Newton da öyle. Oğlak Dönencesi’nin ünlü yazarı Henry Miller da bir oğlaktı tabii ki. Son olarak “Çirkin kadın yoktur, tembel kadın vardır” diyen Helena Rubinstein ve “Bir erkeğin sevip sonra bırakmasında hiç sorun yoktur. Tabii iyi şeyler bırakmışsa” diyen Ava Gardner de birer oğlaktı diyelim, oğlakları bilenlere zaten bu kadarı yeter deyip konuyu kapatalım.

11. Kova Burcu Ünlüleri

Kova Burcu Ünlüleri

Hiçbir kalıba sığmayan kovalar, diğerlerinin bilmediği, kendilerininse sezinledikleri, bazen de buldukları bir gerçekliğin peşindedir. “Gerçek daima hayal edebildiğimizin çok daha ilerisindedir” diyen Paul Auster bir kovadır nitekim. “Cesaretimi kaybetmiyorum çünkü vazgeçilen her yanlış girişim, ileri doğru atılmış bir adımdır” diyen Thomas Edison kovanın başkasını takip etmek yerine kendi başına öğrenmeyi tercih etmesinin bizatihi örneğidir. “Bu dünyada bir diğerinin yükünü hafifleten hiç kimse yararsız değildir” diyen Charles Dickens, kovanın meşhur hümanizmini dillendirir. Son olarak yine bir kova olan Virginia Woolf’tan bir alıntı yapalım kovaların hayata bakışına dair: “Atılgan yaşamasak, tekenin sakalına yapışmadan, uçurumların kenarında tir tir titremeden o zaman hiç depresyona girmezdik, bundan kuşkum yok; ama içi geçmiş, kaderci, yaşlanmış insanlar olup çıkardık o zaman.” Not: “Anlayışlı ve nazik bir erkek istiyorum. Bir milyonerden bu kadarını istemek çok mu?” diyen Zsa Zsa Gabor da bir kovaydı. Kovaları asla genelleyemezsiniz demiştik, değil mi?

12. Balık Burcu Ünlüleri

Balık Burcu Ünlüleri

“Dünyayı hayal gücü döndürür” dedi Einstein ve o bir balıktı. Hayallerle gerçeklerin arasında denge kurmaya çalışan bir balık için dünya acımasız olabilir. Nitekim “Keşke bir rock yıldızı olma konusunda dersler alsaydım, bu beni bunlara hazırlayabilirdi. Rock’n roll hayatı patlayıcı madde gibi, nasıl basa çıkacağımı bilemiyorum” diyen Kurt Cobain de bir balıktı ve başa çıkamadı. Balıklar duygusallıkları ve kırılma korkularıyla da meşhurdur. “Birisi sizin için gerçekten çok değerliyse, bunu ondan sanki bir suçmuş gibi gizleyin. Bu hoş bir şey değildir ama doğrudur. Çünkü bırakın insanları, köpekler bile büyük dostluklara katlanamazlar” diyen Schopenhauer’in bir balık olması hiç tesadüf değil.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!