Dünyada hemen hemen her büyük şehrin sembolleşmiş bir yapısı vardır. İşte bu sembollerden bazılarını sizler için derledik.

1. Eyfel Kulesi - Paris

Eyfel Kulesi - Paris

Eyfel Kulesi 1887-1889 yılları arasında, Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları için düzenlenen Paris Fuarı'nın giriş kapısı olarak tasarlanmıştır. Yapımında 3000 işçi çalışmıştır ve yüksekliği tepesindeki vericilerle 300 metreye ulaşır. Yapıldığı dönemde 20 yıl sonra yıkılması planlanan Eyfel Kulesi günümüzde her yıl 6 milyondan fazla turist çeker. 

2. Sidney - Opera Evi

Sidney - Opera Evi

Eşsiz mimarisiyle sadece Avusturalya'nın değil ayrıca dünyanın en meşhur opera binası toplam 2853 koltuk kapasitesine ve 1000 ayrı odaya sahip.

3. Kolezyum - Roma

Kolezyum - Roma

MS 80 yılında Titus döneminde tanamlanan ve günümüzde kalıntıları bulunan bu arena Roma'nın en çok turist çeken yerlerindendir.

4. Kremlin Sarayı - Moskova

Kremlin Sarayı - Moskova

Kremlin Sarayı Çar Korkunç Ivan tarafından 1155 yılında yaptırılan ve ilavelerle büyüyen yapı devrime kadar Rus çarlarının ikametgahı olmuştur. 

5. Ayasofya - İstanbul

Ayasofya - İstanbul

537 yılında Bizans döneminde kilise olarak inşa edilen yapı, 1453 yılında İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından Türklerin kalıcılığını kanıtlamak amacıyla camiye çevirtilmiştir. İstanbulun çok kültürlü yapısını en iyi şekilde yansıtan Ayasofya günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 

6. Big Ben - Londra

Big Ben - Londra

Big Ben aslında 13.5 tonluk saatin adıdır fakat zamanla tüm saat kulesi için kullanılır hale gelmiştir. Bu gotik yapı 96 metrelik yüksekliğe sahiptir ve çanının sesi 14 km uzaklıktan duyulabilir.

7. Özgürlük Anıtı - New York

Özgürlük Anıtı - New York

Özgürlük anıtının ilk olarak Süveyş Kanalı'nın Akdeniz'e bakan tarafına konulması planlanmıştır. Ancak hem bunu karşılayacak maddi gücü olmayan hem de yerel halkın tepkisinden çekinen Osmanlı Sultanı Abdülaziz  bu plandan vazgeçmiştir. Daha sonra Fransız hükümeti tarafından ABD'ye kuruluşunun 100. yılı onuruna parçalar halinde hediye edilmiştir. Heykelin sağ elindeki meşale aydınlanmayı, tacındaki 7 sivri uç 7 denizi ve 7 kıtayı temsil eder. Sol elinde tuttuğu kitabın kapağındaysa Özgürlük Bildirgesinin tarihi yazar.

8. Tac Mahal - Agra

Tac Mahal - Agra

Hindastaki en önemli yapı olan Tac Mahal Türk İmparator Şah Cihan tarafından ölen eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırılmıştır. 1632 yılında inşasına başlanan yapı 20 yılda tamamlanmıştır ve tüm dünyada aşkın en güzel sembollerinden biri olarak kabul edilir. Efsaneye göre yapımı tamamlandıktan sonra Şah Cihan, bu yapının bir benzeri yapılamasın diye tüm işçilerin ellerini kestirmiştir. Türk-islam mimarisinin en önemli yapıları arasında yer alan Tac Mahal dünyanın yeni 7 harikasından biridir.

9. Köln Katedrali

Köln Katedrali

Katedral fikri ortaya ilk olarak 7. yüzyılda atıldı ve yüksekliği 157 metre olacak dendi. Fakat inşasına 1248 yılında başlandı ve yapımı 632 yıl sürdü. Ortaçağın tüm mimarı özelliklerini taşıyan bu yapı şehrin her tarafından gözükmektedir.

10. Saat Kulesi - İzmir

Saat Kulesi - İzmir

II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılı için 1901'de Sadrazam Mehmet Paşa tarafından Fransız mimar Raymond Charles Pere'ye inşa ettirimiştir. Kulenin saatiyse Alman Hükümdar II. Wilhelm'in hediyesidir. 25 metre yüksekliğe sahip yapı Konak meydanında bulunur.

11. Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası

Yapımına 1885 yılında başlanan binanın inşası 19 yıl sürmüştür. Bina tamamıyla simetrik bir görünüme sahiptir ve iyapımında 40 milyon tuğla kullanıldığı söylenmektedir

12. 3 büyük piramit - Kahire

3 büyük piramit - Kahire

Sadece Kahire'nin değil tüm Mısır'ın sembolü olan piramitler M.Ö 3000-2500 yılları arasında inşa edilmiştir. ''Bu anıt mezarlar o dönemde nasıl inşa edildi?'' sorusuyla başlayan yüzlerce gizeme sahip Mısır Piramitleri gören herkesi büyülemektedir. 

13. Duomo Katedrali - Milan

Duomo Katedrali - Milan

Yapımına 1386'da başlanan ve tamamlanması 500 yıl süren Duomo Avrupa'nın en büyük 4. katedralidir

14. Akropolis - Atina

Akropolis - Atina

Akrapolis kelimesi Yunanca'da yukarıda bulunan şehir anlamına gelir. Tüm Atina'ya hakim bir bölgede bulunan bu antik yapılar M.Ö. 400'lü yıllarda inşa edilmiştir.

15. Karl Köprüsü - Prag

Karl Köprüsü - Prag

Kral IV. Karl tarafından yaptırılan köprünün inşası 1402 yılında bitmiştir ve 516 metre uzunluğa sahiptir. Ayrıca köprünün üzerinde 30 tane heykel bulunur.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!