Listemiz teknolojinin henüz bu kadar gelişmediği, elektriğin bile yaygın olarak kullanılmadığı zamanlarda, yabancı ülkelerde varolmuş ilginç meslekler hakkında. Bu mesleklerin benzerlerini kendi geçmişimizde de bulmak oldukça mümkün.

1. Okuyucular

Okuyucular

Fabrikalarda günlük çalışma süresinin 12-14 saat olduğu zamanlarda bu insanlar, ellerine aldıkları gazeteleri yüksek sesle okuyarak işçileri gündemden haberdar ederdi. 

2. Operatörler

Operatörler

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar, dijital araçlar ve modemler mevcut değilken, uzak mesafeleri aramak için telefonla önce bu insanları aramanız ve onlara aramak istediğiniz yeri söylemeniz gerekirdi. Bu insanlar da siz telefonun bir ucunda beklerken, kabloları doğru yere takmakla yükümlüydü.

3. Mezar soyguncusu

Mezar soyguncusu

Bu insanların günümüzün ev hırsızlarından farkı, peşine düştükleri efsaneler sayesinde daha tehlikesiz hedefler seçmeleri.

4. Tomruk sürücüler

Tomruk sürücüler

Kesilen ağaçlardan elde edilen tomrukları kamyonların varolmadığı zamanlarda bir yerden başka bir yere aktarmak ne kadar zor olurdu bir düşünün. Akıllara ilk gelen şey, suyun kaldırma kuvveti. Bu insanlar nehir yoluyla taşınan tomrukların kaybolmasını, farklı bir kola sapmasını engellemek ve vardığı yerde karaya çıkarmak için tomrukların üzerinde yolculuk yapıyormuş.

5. Labut dizici

Labut dizici

Günümüzün top toplayıcı çocukları, bundan bir kaç yıl öncesine kadar Amerika'nın bowling salonlarında labut toplayıcı çocuklar olarak mevcutmuş.

6. Dinleyici

Dinleyici

Radarların henüz keşfedilmediği zamanlarda, insanlar savaş zamanlarında şehre yaklaşan hava saldırılarını önceden sezebilmek amacıyla bu keskin kulaklı insanlara ve fotoğraftaki devasa aletlere ihtiyaç duyuyormuş.

7. Fare yakalayıcılar

Fare yakalayıcılar

Bu insanlar Avrupa sokaklarını temiz tutmak ve salgın hastalıkları engellemek amacıyla lağımlara girip fareleri avlıyormuş.

8. Ayaklı alarm

Ayaklı alarm

Çalar saatler yokken şehirli insanlar sizce nasıl uyanıyordu? Cevap ellerinde uzun sopalarla gezip, aldıkları para karşılığında camları tıklatan bu insanlar.

9. Lamba yakıcılar

Lamba yakıcılar

Bu insanlar elektriğin yaygın olmadığı ya da hiç olmadığı zamanlarda, geceleri Avrupa sokaklarının aydınlatılmasından sorumluymuş. 

10. Buz kesiciler

Buz kesiciler

Buzdolapları ve derin dondurucular yokken, insanlar buz ihtiyaçlarını ya da lükslerini bu adamlar sayesinde karşılıyormuş.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!