Karışık saçları ve sevimli suratı ile tam bir dahi profili çizen ve günümüzde dahi kelimesi ile eş anlamlı olarak kullanılan Einstein’ın belkide deha belirtileri olan özellikleri ve hakkında az bilinenler…

1. Konuşmayı çok geç öğrendi

Konuşmayı çok geç öğrendi

7 yaşına kadar doğru düzgün konuşamadığı söylenen Einstein babasının gözünde bir aptaldı ve neredeyse kendisi de buna inanıyordu. Bu durumunu şu şekilde dile getirmişti “bir balığı ağaca tırmanma yeteneği ile denerseniz, bütün bir ömrünü geri zekalı olduğunu düşünerek geçirir” haklıydı da… Ayrıca halk arasında oldukça yaygın olan “geç konuşan çocuklar akıllı olur” söylentisi de buradan çıkarılmış olmalı.

2. Dersleri bilinenin aksine kötü değildi

Dersleri bilinenin aksine kötü değildi

Bir çok yerde Einstein’ın sadece matematikte iyi olduğu söylenir ancak Einstein’in neredeyse tüm dersleri ortalamanın üstündeydi. Okul hayatında tek kötü olduğu konu ise psikolojik dayanma gücünün zayıf olmasıydı.

3. İsrail Cumhurbaşkanlığı teklif edildi

İsrail Cumhurbaşkanlığı teklif edildi

İsrail devletinin ilk cumhurbaşkanı ünlü bir kimyacıydı ve o öldükten sonrada büyük bir fizikçi olan Einstein’ın o koltuğu süslemesi isteniyordu ancak Einstein şu gerekçe ile teklifi reddetti “yaşlı biriyim ve pek fazla vaktim kalmadı. Ayrıca ben hayatımı insanlara değil cisimlere adadım”.

4. Nobel ödülünü görecelik kuramıyla almadı

Nobel ödülünü görecelik kuramıyla almadı

Einstein’ın görecelik kuramı bir güneş tutulması sırasında ışığın bükülüşü ile kanıtlanmıştı ve bu dönem ki nobel ödülü Einstein’e verildi. Çoğu kişi Einstein’ın bu keşfinden dolayı veya e=mc2’sinden dolayı Nobel aldığını düşünüyor ancak Nobel alma sebebi fotoelektrik etki üzerine yaptığı çalışmalardı.

5. Otopsi doktoru, beynini çaldı

Otopsi doktoru, beynini çaldı

Einstein 76 yaşında öldüğünde Harvey isimli bir doktor otopsisini yaptı ve yakılmak üzere cesedi teslim ederken bir sefer tasına koyduğu beyin ile birlikte ortalıktan kayboldu. Yıllar sonra bir Nörolog’a gösterdiği beyinde yapılan incelemeler sonucu normal insan beyninden en belirgin farkının nöronları besleyen hücrelerin büyüklüğü oldu.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!