Hepimizin hayatı boyunca ufak tefek fobileri olmuştur. Bu listemizde insan hayatın kabusa çevirebilecek birbirinden garip ve saçma fobileri bir araya getirdik. Bu fobilerin size olmasını kesinlikle istemeyeceksiniz...

1. Pediofobi: Oyuncak bebek fobisi

Pediofobi: Oyuncak bebek fobisi

Bu fobiye sahip olanlar yalnıza korkunç olanlardan değil bütün oyuncak bebeklerden rahatsız oluyorlar. Cansız nesnelere insansı nitelikler veya ifadeler yüklemek pediofobinin asıl çıkış noktası.

2. Arachibutirofobi: Fıstık ezmesinin damağa yapışma fobisi

Arachibutirofobi: Fıstık ezmesinin damağa yapışma fobisi

Normal insanlar açısından saçma sayılabilecek bir korku. Arachibutirofobi'sı olan insanlar için fıstık ezmeli sandviç yemek epey ürkütücü bir şeydir, çünkü bu insanlar fıstık ezmesinin damaklarına yapışacağından korkarlar.

3. Agirofobi: Karşıdan karşıya geçme fobisi

Agirofobi: Karşıdan karşıya geçme fobisi

Agirofobi mağduru insanlar caddelerden, kavşaklardan, sokaklardan karşıya geçmeye korkarlar. Ancak bu fobi araba fobisi ile karıştırılmamalıdır. Agirofobik kişiler arabalardan yalıtıldığından yüzde yüz emin oldukları durumlarda bile karşıdan karşıya geçerken ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

4. Otomatonofobi: Vantrolog kuklası fobisi

Otomatonofobi: Vantrolog kuklası fobisi

Kuklaları oynatırken aynı zamanda onları karnından seslendirenlere vantrolog denilmektedir. Otomatonofobi; vantrolog kuklasından korkmak anlamına gelmektedir. Bu kuklaları gerçek kabul edip korkma hastalığıdır.

5. Deipnofobi: Masa başı muhabbeti fobisi

Deipnofobi: Masa başı muhabbeti fobisi

Bu fobiye sahip insanlar kalabalık akşam yemeklerinde masadaki herhangi biri ile konuşmaya korkarlar. Topluluk önünde konuşma korkusu olan; Glossofobi ile yakından ilgili olduğu düşünülüyor.

6. Katisofobi: Oturma fobisi

Katisofobi: Oturma fobisi

Genelde hemoroid hastalarının yaşadığı bu korku, bazı insanlar için de keskin veya sert nesne üstüne oturulduktan sonra ortaya çıkar.

7. Eisoptrofobi: Ayna fobisi

Eisoptrofobi: Ayna fobisi

Bu fobiye sahip olan insanlar, aynalara bakmaya korkar çünkü baktıklarında ruhlar alemiyle iletişime geçeceklerini sanırlar. Ayna karşısına geçtiklerinde, karşılarında veya arkadalarında biri belireceği korkusuyla inanılmaz bir endişe yaşarlar. Bu fobi daha çok bir batıl inanç olduğu için, ayna kırmanın onlara kötü şans getireceğini ya da aynaya bakmanın onları doğaüstü dünyayla iletişime geçireceğini düşünürler.

8. Pentherafobi: Kaynana fobisi

Pentherafobi: Kaynana fobisi

Bu ilginç fobiler arasında en yaygın olanı budur. Elbet evli insanlar hayatlarında birkaç kere bu korkuyu yaşamışlardır. Üvey anne ya da kayınvalidenin küçük yaşlardan itibaren insanlara kötü olarak tanıtılmasından dolayı ilerleyen yaşlarda kişi Pentherafobi ile karşı karşıya kalablir. Gerçek anlamda bu korkuyu çeken insanlar çözümü terapide veya ne yazık ki boşanmakta buluyorlar.

9. Mageirokofobi: Yemek yapma fobisi

Mageirokofobi: Yemek yapma fobisi

Bu fobi özellikle yalnız yaşayan insanları için sağlıksız beslenmeye itebilir. Bu tür insanlar genelde kendilerini yetersiz gördükleri için; yemek yapan diğer insanları görünce büyük korkuya kapılırlar. Mageirokofobi’nın temel nedeni olarak da bu yetersizlik hissi gösteriliyor.

10. Demonofobi: Şeytan fobisi

Demonofobi: Şeytan fobisi

Adından da anlaşıldığı gibi bu korkuya sahip insanlar her an, herhangi bir yerde şeytani güçlerin onlara ve diğer insanlara zarar verebileceğini düşünür. Şeytandan bahsetmekten dahi korkan bu tür insanlar karanlıkta yalnız kaldıklarında açık hedef haline geldiklerini söylüyor.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!