Rüyalarla ilgili bilmediğiniz ama öğrenmenizde fayda olan, çok çarpıcı 14 özellik…

1. Rüyaların %90'ı unutulur

Rüyaların %90'ı unutulur

Rüyaların %90'ı unutulur: Uyandıktan 5 dakika sonra rüyaların yarısı, 10 dakika sonra ise %90'ı unutulur.

2. Körler de rüya görür

Körler de rüya görür

Körler de rüya görür: Doğumdan sonra görme yetisini kaybeden kişiler bazı görüntüleri görmeye devam eder. Doğuştan görme engelliler ise herhangi bir resim olmaksızın ses, koku, dokunma ve duygu duyularını kapsayan güçlü etkiler yaşarlar.

3. Herkes rüya görür

Herkes rüya görür

Herkes rüya görür: Her insan rüya görür (aşırı psikolojik bozukluk durumlarında hariç). Eğer rüya görmüyorum diyorsanız sadece unuttuğunuzu bilmelisiniz.

4. Sadece tanıdığımız kişilerin yüzlerini görürüz:

Sadece tanıdığımız kişilerin yüzlerini görürüz:

Sadece tanıdığımız kişilerin yüzlerini görürüz: Bazen tanımadığımız birini rüyamızda gördüğümüzü sanabiliriz ancak bu doğru bir tespit olmaz. Bu kişi hayatın belli bir yerinde karşılaştığımız, belki sadece bir kere gördüğümüz ama hatırlamadığımız biridir.

5. Siyah Beyaz Rüyalarda Var

Siyah Beyaz Rüyalarda Var

Siyah Beyaz Rüyalarda Var: 1915-1950 yılları arasında yapılan araştırmalarda rüyaların çoğunun siyah beyaz görüldüğü biliniyordu. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarda oranın düştüğü, rüyaların sadece %4.4'ünün renksiz(siyah beyaz) görüldüğü anlaşıldı. Bu değişime sebep olan televizyonun bilinç altımızı bile renklendirdiği anlaşılıyor.

6. Rüyalar semboliktir

Rüyalar semboliktir

Rüyalar semboliktir: Sürekli aynı objeyi rüyanızda görüyorsanız rüyalarınız sizinle sembolik bir dilde konuşuyor demektir. Bilinç altınızı etkileyen bu obje ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

7. Zorlayıcı duygular

Zorlayıcı duygular

Zorlayıcı duygular: Rüyalarda yaşanan en yaygın duygu anksiyetedir. Yani negatif duygular pozitif olanlara oranla daha sık görülür.

8. Bir gecede 4 ile 7 arası rüya görülebilir

Bir gecede 4 ile 7 arası rüya görülebilir

Bir gecede 4 ile 7 arası rüya görülebilir: Her gece ve her yerde 1-2 saatlik uykuda bile rüya görebilirsiniz ve tüm gece gördüklerinizin sayısı 7'yi bile bulabilir.

9. Hayvanlar da rüya görür

Hayvanlar da rüya görür

Hayvanlar da rüya görür: Birçok farklı hayvan üzerinde yapılan çalışmalar gösteriyor ki hayvanlar da uyku sırasında insanlarla aynı beyin dalgalarını sahip. Uyuyan bir kediyi ya da köpeği izlerseniz koşar gibi ya da bir şeyi kovalıyor gibi hareketler yapacağını görebilirsiniz.

10. Vücutta felce benzeyen hareketsizlik

Vücutta felce benzeyen hareketsizlik

Vücutta felce benzeyen hareketsizlik: Hızlı göz hareketleri (Rapid eye movement - REM), uykunun normal bir aşamasıdır. Erişkin insanlarda REM uykusu tipik olarak toplam uykunun %20-25'i kadardır ve bir gece uykusunda yaklaşık 90-120 dakikayı kapsar. REM uykusu sırasında vücut, istemsiz beden hareketlerini önlemek için beyindeki bir mekanizma tarafından felç olur.

11. Dış dünya rüyaya katılır

Dış dünya rüyaya katılır

Dış dünya rüyaya katılır: Biz uyurken zihnimiz o an dışarıdan gelen sesleri ve etkileri rüyaya dahil eder. Örneğin siz uyurken yanınızda biri gitar çalarsa kendinizi bir konserde görmeniz mümkün.

12. Erkekler ve kadınlar farklı rüyalar görür

 Erkekler ve kadınlar farklı rüyalar görür

 Erkekler ve kadınlar farklı rüyalar görür: Erkeklerin rüyalarında genellikle olaylar diğer erkeklerle alakalıdır ve bu olay rüyalarının %70'ini kapsar. Kadınlar ise erkekleri ve kadınları aynı oranda görürler ve rüyaları erkeklere oranla çok daha agresif duygular içerir.

13. Öngörülü düşler

Öngörülü düşler

Öngörülü düşler: Büyük nüfus kümeleri arasında çeşitli anket sonuçlarına göre en az bir öngörülü rüya deneyimi yaşamış insanların oranı %70 ve öngörülü rüya görmenin mümkün olduğuna inanan kişilerin yüzdesi ise %63 - %98 arasında.

14. Rüyada orgazm yaşayabilirsiniz

Rüyada orgazm yaşayabilirsiniz

Rüyada orgazm yaşayabilirsiniz: Rüya sırasında gerçek hayattaki gibi keyifli bir seks olamaz ama aynı zamanda gerçek gibi gelen güçlü bir orgazm yaşayabilirsiniz.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!