Ülkemizde tren yolu taşımacılığı dünyayla karşılaştırıldığında hala emekleme aşamasında sayılabilir. Bizden hızlı yol almış ülkelerde tren yolu taşımacılığı sadece işlevselliği ile değil, estetik yönüyle de dikkat çekiyor.

1. Westfriedhof İstasyonu / Munich, Almanya

Westfriedhof İstasyonu / Munich, Almanya

1998 yılında hizmete açılan istasyona asıl kimliğini kazandıran dev aydınlatmalar sonradan eklenmiş. Mavi, kırmızı, sarı renklerdeki dev lambalar istasyona ilginç bir ambiyans kazandırmış. 

2. T-Centralen İstasyonu / Stockholm, İsveç

T-Centralen İstasyonu / Stockholm, İsveç

Listemizin dikkat çekenlerinden biri de İsveç de bulunan bu ilginç metro istasyonları. Duvarları bu metro istasyonunun inşasında görev alan çalışanları onurlandırmak amacıyla, onların silüetleriyle süslenmiş.

3. O'Hare İstasyonu / Chicago, Illinoi

O'Hare İstasyonu / Chicago, Illinoi

Bu metro istasyonu Amerika'nın en güzel istasyonlarından biri. O'Hare Uluslararası Havalimanı'nın altında bulunan bu istasyonun duvarları ışığı yansıtam cam tuğlalarla örülmüş. 

4. Puhŭng, Pyongyang, Kuzey Kore

Puhŭng, Pyongyang, Kuzey Kore

Pyongyang metrosu dünyanın en derin metrosu olma ünvanını elinde bulunduruyor. Trenler yer yüzeyinin tam 110 metre altından geçiyor. 1987 yılında açılan bu metro istasyonu zaman içinde adeta bir ulusal mirasa dönüşmüş durumda.

5. Zoloti Vorota İstasyonu / Kiev, Ukrayna

Zoloti Vorota İstasyonu / Kiev, Ukrayna

Syretsko - Pecherska hattının ilk ayapı olarak 30 Aralık 1989 yılında hizmete açılan bu etkileyici istasyonun tasarımı bir ortodoks katedralini anımsatıyor. 

6. Kiyevskaya İstasyonu / Moskova, Rusya

Kiyevskaya İstasyonu / Moskova, Rusya

Kiyevskaya istasyonu Rusya'da yer alan göz alıcı istasyonlardan biri. Bir sanat galerisini andıran bir tarzda dekore edilmiş bu istasyon, aynı zamanda etkileyici sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

7. Elektrozavodskaya İstasyonu / Moskova, Rusya

Elektrozavodskaya İstasyonu / Moskova, Rusya

Moskova'da bulunan bu metro istasyonu ilk bakışta pahalı bir sanat galerisini andırıyor. Alışılmış metro istasyonlarının çok ötesinde bir düzene, temizliğe ve görünüme sahip bu istasyon, turistler için de bir uğrak noktası haline gelmiş.

8. Stadyum İstastonu / Stockholm, İsveç

Stadyum İstastonu / Stockholm, İsveç

Bu istasyonun tüm duvarlarını kaplayan gökkuşağı desenleriyle göz alıcı göründüğünü söylemek çok da güç olmasa gerek. İlk bakışta bir buz mağarasını adnıran bu yapı aynı zamanda yabancı fotoğraf sanatçıları için de adeta bulunmaz bir nimet.

9. Rådhuset, Stockholm, Sweden

Rådhuset, Stockholm, Sweden

1975 yılında inşa edilmiş olan bu büyüleyici metro istasyonu aynı zamanda organik mimarinin de en güzel örneklerinden bir tanesi. İstasyon özellikle bu manzaraya alışık olmayanlar için ilk başta bir mağara ya da müze izlenimi uyandırabiliyor

10. Formosa Boulevard İstasyonu / Kaohsiung, Tayvan

Formosa Boulevard İstasyonu / Kaohsiung, Tayvan

Tayvan'daki bu metro istasyonu adeta bir karnavalı andırıyor. Aynı zamanda haklı şöhreti sayesinde bir çok turistin de uğrak yerlerdinden biri haline gelmiş durumda.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!