Son dönemlerde bizim de yakından tecrübe ettiğimiz bir konu. Saçma yasaklar. Listemizde zaman yolculuğundan, reenkarnasyon yasağına kadar, halimize biraz da olsa şükrettirecek 15 saçma yasak bulacaksınız.

1. Rusya: Emo tarzı

Rusya: Emo tarzı

Rusya Hükümeti, genç yaş grubunda intihar teşebbüsü oranlarının artmasıyla birlikte, ulusal idareye tehdit olarak adlandırdığı ''Emo''luk modasını yasaklamıştır.

2. İsviçre: Popoya şaplak atmak

İsviçre: Popoya şaplak atmak

İsviçre'de ebeveynlerin bile çocukların poposuna şaplak atmaya kanunen hakkı yoktur.

3. İran: Batılı tarzda saç kesimi

İran: Batılı tarzda saç kesimi

İran'da erkeklerin saçlarını mohikan ve aslan yelesi modelinde kestirmeleri veya saçlarını uzatarak at kuyruğu yapması yasaktır. 

4. Bangladeş: Plastik poşet

Bangladeş: Plastik poşet

Muhtemelen listemizdeki en mantıklı yasak. Doğayı daha fazla kirletmemek amacıyla 2002 yılından beri Bangladeşte plastik poşet kullanımı yasaktır.

5. Çin: Oyun konsolları

Çin: Oyun konsolları

Çin hükümeti 2000 yılında çıkardığı bir kanunla gençlere zamanlarını boşa harcamayı ve tembelliği yasakladı.

6. Singapur: Sakız çiğnemek

Singapur: Sakız çiğnemek

Şehrin sokaklarını kirlettiğini gerekçesiyle 1992 yılından beri Singapur'da sakız satışı ve ithali yasaktır. 

7. Küba: Cep telefonları

Küba: Cep telefonları

Fidel Castro döneminde sadece yüksek rütbeli devlet görevlilerinin cep telefonu kullanma hakkı vardı. 

8. Çin: Yasemin

Çin: Yasemin

Tunus'taki Yasemin Devrimi'nin Çinli protestoculara ilham vermesinin ardından Çin Hükümeti göstericileri darma duman etmekle kalmamış; yasemin çiçeğinin kendisini de yasaklamıştır. 

9. Danimarka: Takviye edilmiş besinler

Danimarka: Takviye edilmiş besinler

Danimarka'da bazı enerji içeceklerinin ve donata benzetebileceğimiz bazı şekerlemelerin tüketimi yasaktır. Bunlara örnek olarak Ovaltine adlı bir tür enerji içeceği verilebilir.

10. Malezya: Sarı

Malezya: Sarı

Malezya Hükümeti 2011 yılında, t-shirtten bilekliğe, şapkadan eteğe kadar sarı renkli herhangi bir kıyafetin giyilmesini, muhalif bir aktivist grubun rengi olduğu gerekçesiyle yasaklamıştır. 

11. Danimarka: Birçok bebek ismi

Danimarka: Birçok bebek ismi

Danimarka'da hükümet onaylı 24 bin civarında bebek ismi vardır. Eğer çocuğunuza farklı bir isim koymak isterseniz, önce gidip bunu onaylatmalısınız.

12. anila: Claire Danes

anila: Claire Danes

MStur Dust filminin başrolünde izlediğimiz, Prenses Mononoke animasyonunda da sesini dinlediğimiz aktrist Claire Danes, Utah Eyaleti'nin Manila şehrini berbat, tekinsiz ve böcek kokulu bir yer olarak nitelendirdikten sonra, yıldızın bu şehirdeki bütün filmlerinin satışı/gösterimi ve herhangi bir gelecekte şehre girişi yasaklanmıştır. 

13. Çin: İzinsiz reenkarne olmak

Çin: İzinsiz reenkarne olmak

Kulağa ne kadar çılgınca gelse de, Çin'de devlet kurumlarından ön izin almadan reenkarnasyona uğramak yasaktır. Bu saçma yasak, Çin Hükümeti'nin Tibetli Budistleri kontrol altında tutma çabasının bir parçasıdır.

14. Romanya: Scrabble

Romanya: Scrabble

1980'lerin Romanyasında başkan Nicolae Ceausescu, bu kelime oyununu fazla entellektüel ve huzur kaçırıcı şeytani bir oyun olarak tanımlayıp yasaklatmıştır. 

15. Yine yeni yeniden son olarak Çin: Zamanda yolculuk

Yine yeni yeniden son olarak Çin: Zamanda yolculuk

Muhtemelen tarihteki gelmiş geçmiş en saçma yasak; zamanda yolculuk'. Bunun henüz mümkün olmadığı günümüzde, Çin Hükümeti zaman yolculuğunu konu edinen herhangi bir film, kitap ya da tv programına sansür uygulamaktadır. 


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!