Bu mahkumların hapishaneden firar planlarını okuyunca hayrete düşeceksiniz...

1. Frank Morris, Clarence Anglin ve John Anglin

Frank Morris, Clarence Anglin ve John Anglin

Alcatraz hapishanesi, ıssız bir ada üzerine inşa edilmiş hiç bir mahkumun kaçamadığı berbat bir hapishaneydi. 

1962 yılında bir gece yarısı 3 tutuklu, elektrikli ssüpürge motorundan yaptıkları bir aletle hücrelerinde duvarı delerek havalandırma duvarından çatıya ulaştılar. Su borularuna tutunarak aşağı inen mahkumlar yaptıkları botla SAn Francisco’ya ulaştılar. Böylelikle Alcatraz hapishanesinden kaçan ilk mahkumlar olarak tarihe geçtiler. Hapishan 1963 yılında güvenlik sebebiyle kapatıldı.

2. Alfred Wetzler ve Rudolf Vrba

Alfred Wetzler ve Rudolf Vrba

Naziler ünlü ölüm Auschwitz kampında 2 esiryahudi  olan Alfred Wetzler ve Rudolf Vrba katledilmemek için kampın içinde yer alan bir odun yığının altına girerek saklanmışlardı. Bu odun yığınları esirler yakmak için kullanılıyordu.

Nazi askerleri keşif köpekleri ile kampı sürekli olarak aradığı için Alfred ve Rudolf tam 4 gün boyunca  ses çıkarmadan, aç ve susuz beklediler ve en sonunda 2 asker üniforması, 1 harita ve yeteri kadar konserve yiyecek çalarak 133 km. yürüyüp Polonya sınırına ulaştılar.
3. Alfred George Hinds, Alfie Hinds (Mücevher Hırsızı)

Alfred George Hinds, Alfie Hinds (Mücevher Hırsızı)

Hapishaneye konulmasının ardından kilidin anahtarının şeklini tek bakışta ezberledi ve bir kopyasını oluşturdu.

8 ay sonra tekrar yakalandığında ona anahtarı göstermediler, o da bütün suçlamaları reddederek dava açtı.

Ancak sinsice tasarıladığı üzere; dava esnasında tuvalete gitme istediğinde bulundu ve  kelepçelerden kurtuldu. Daha önceden hazırladığı maymuncuk bir anahtarla korumaları tuvalete kilitleyerek yok oldu.

4. Richard McNair

Richard McNair

Üç dedektif ile birlikte tutulduğu karakol odasındayken bulduğu bir dudak balsamını bileklerine sürerek kayganlaşan kelepçeleri çıkardı ve kaçtı.

Kısa bir müddet sonra tekrar yakalansa da atıldığı hapishanenin havalandırma borularını kullanarak yine firar etti.

Bu sefer yüksek güvenlikli bir hapishaneye kapatıldı ve burada posta çantalarını onarma işinde çalıştırılırken, bir gün çantalardan birinin içine saklandı ve beklemeye başladı.

Mahkumun düşündüğü gibi bir yük kaldıracı gelmiş ve bütün çantalarla beraber onu da dışarıdaki depoya götürmüştü.

Kaçışından hemen sonra her yerde aranmaya başlanan ve bir polis memuru tarafından durdurulan kimliksiz Richard Lee McNair, laf cambazlığı yaparak yalnızca polisi inandırmakla kalmadı, bir de yol tarifi de aldı.

5. Charles Victor Thompson

Charles Victor Thompson

Charles Victor Thompson eski sevgilisi ve onun yeni erkek arkadaşını öldürmekten dolayı idam cezasına çarptırılınca çetrefilli bir firar planı yaptı.

İlk etapta hücresine gömlek ve pantolon gibi günlük kıyafetler sokarak gizledi.

Sonrasında ise avukatıyla bir müzakere yapma talebinde bulundu ve müzakere odasına girer girmez avukat gelmeden hızlıca kıyafetlerini değiştirdi ve kilitli olmayan kapıdan elini kolunu sallayarak çıkıverdi.

Çıkışta gardiyanlar tarafından durdurulan Charles Thompson’a kimlik sorulsa da, hiç paniklemeden soğukkanlılıkla cezaevi kimliğini göstererek gardiyanları kandırdı ve firar etti.

6. John Dillinger

John Dillinger

John Dillinger 1930’lu senelerde bir hayli banka soygunu gerçekleştirerek en çok aranan suçlular arasında yer alıyordu. Dillinger yakalanınca kaçmanın olanaksız olduğu sanılan ve içinde ülkenin en tehlikeli suçlularının tutuklu bulunduğu “Crown Point” hapishanesine atıldı.

Hapisteyken yonttuğu ve daha sonra ayakkabı boyasıyla siyaha boyadığı bir tahta parçasını gardiyanlara silahmış gibi göstererek ateş edeceğine değin tehditler yağdırdı ve herkesi bir odaya kilitledikten sonra hapishane müdürünün tertemiz arabasını alarak kaçtı.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!