Yorgunluğunuzun Sebebi Sindirim Sorunlarınız Olabilir!
Siz de sürekli kendiniz yorgun hissediyor, ne kadar uyursanız uyuyun uykusuz kalkıyor ve gün içinde hiçbir işiniz için kendinizi yeterince enerjik hissedemiyor musunuz?

O zaman uzmanlara göre bu konuda sindirim sorunlarınızı kontrol ettirmenizin büyük faydası olabilir. Farkında olmadan yaşadığımız sindirim düzeni sorunları kronik yorgunluğa yol açması ile kadınlar başta olmak üzere herkesin gündelik hayatını sekteye uğratıyor. Peki bu konuda ne yapılmalı, nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sindirime hiç dikkat ettiniz mi?

Birçok kişi gündelik yaşamın temposu içerisinde kendi sağlığını arka plana atıyor ve kendi vücudunun verdiği sinyallerin farkına varamıyor. Uyku ile geçmeyen uykusuzluklar ve dinlenme ile geçmeyen enerjisizlik hali ise farkında olmadığımız sindirim sorunlarını işaret ediyor.

Gün içerisinde hep aynı saatlerde tuvalete gitmeniz ve en az bir defa tuvalete çıkıyor olmanız düzenli bir sindirim sistemi çalışmasına sahip olduğunuzun en önemli işaretleri. Ancak gün içerisinde yeterince tuvalete gitmediğinizi ya da sindirim için önerilen besinleri tüketmediğini fark ettiyseniz sizin için de tehlike çanları çalıyor olabilir.


Özellikle katı beslenme düzenine dikkat etmeyen, yeterince lifli beslenmeyen, su tüketmeyen, sigara kullanan ya da egzersiz alışkanlığı olmayan kişilerde bağırsak düzenlenmesi oldukça zor olabiliyor. Bu durum ise bağırsaklarda emilim olmamasına ve vücudunuzda gerekli enerjinin üretilememesine neden oluyor.

Peki ne yapmalı?

Eğer bünyenizde şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunların sık belirdiğini düşünüyor, kendinizde sindirim düzenliği gibi bir sorun fark ediyor ya da beslenmenize özen göstermediğinizi düşünüyorsanız kendiniz de dikkat edebileceğiniz bazı öneriler var.

Öncelikle bu konuda en büyük yardımcınızın lifli besinler olduğunu öğrenin. Sindiriminizi düzenleme konusunda lifler ve prebiyotikli besinler tüketmek büyük faydalar sağlayacak. Yoğurt gibi faydalı bakteriler içeren gıdaları doğal bir düzenleyici olarak sıklıkla tüketmeye çalışın, öğünlerinize taze meyve ve sebzeleri mutlaka ekleyin.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları