Kütahya kentine girmeden sağ tarafta küçük bir levhası olan ve Kütahya-Tavşanlı yolu üzerinde bulunan Yoncalı Kaplıcaları’na anayoldan yaklaşık 17 kilometre sonra ulaşılıyor. Kirazlı Dağı’nın eteklerine

Kütahya kentine girmeden sağ tarafta küçük bir levhası olan ve Kütahya-Tavşanlı yolu üzerinde bulunan Yoncalı Kaplıcaları’na anayoldan yaklaşık 17 kilometre sonra ulaşılıyor. Kirazlı Dağı’nın eteklerine kurulmuş olan Yoncalı beldesinin çok eski tarihlere giden bir kaplıca geçmişi bulunuyor. Bunun en önemli kanıtı ise merkezdeki, 1233’te I. Alaeddin Keykubat’ın yakın memurlaından birinin kızı olan Gülmüş Hanım’ın yaptırdığı cami ve hamam yapısı. Tamamıyla ayakta kalmayı başarmış cami halen kullanımda, hamamın ise bakım ve onarım çalışmaları sürüyor. Günümüzde kaplıca turizmi devam eden bölgede her türlü turistik konaklama imkanı ve apart daire bulmak mümkün.

YOL REHBERİ

Anayoldan 17 kilometre içeride bulunan Yoncalı Kaplıcaları’na oldukça bakımlı, asfalt bir yoldan ulaşılıyor. Son kilometrelerde görülen benzin istasyonundan hemen sonra sola dönülerek tali bir yoldan beldenin merkezine gidiliyor. Yoncalı ufak bir belde olmasına rağmen merkezinde çok sayıda otel, pansiyon ve apart otel var. Bu işletmelerde ziyaretçilerin isteğine göre konfor ve fiyat alternatifleri bulunuyor.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!