Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Vazelin eski zamanlardan beri hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan şimdi bile hemen hemen çoğu alanda kullanabildiğimiz çok kullanışlı bir kremdir. Bu kremin bulunma hikâyesi son derece enteresandır. Bu enteresan hikâyeye gelecek olursak, New Yorklu kimyager olan Robert A. Chesebrough bir gün işçileriyle beraber Pennsylvaniada yeni keşfedilen petrol kuyularına gittiği zaman değişik bir maddenin ayaklarına yapıştığına tanık olur.

Parafine benzeyen bu madde kullandıkları iş pompalarını tıkayıp yavaşlamalarını sağlayarak işçilerin canını sıkar. Fakat diğer taraftan da yararı dokunan krem, işçilerin ayaklarındaki yara ve kesikleri iyileştirir. Bunu gören Chesebrough bilinmeyen bu maddeyi kavanozlara doldurarak yanına alıp New Yorka geri döner. Petrolden ayrıştırılan maddenin üzerinde aylarca çalışılır, tüm bu çalışmaların sonucunda maddenin vücudumuzdaki yaraları iyileştiği görülünce bu ürün 1870 yılında Vazelin Petrol Jeli adıyla kullanım için piyasaya sürülür.

Sonuç olarak da ürün satışa çıktıktan sonra çok tutulur ve herkes tarafından yavaş yavaş kullanılmaya başlanır. Vazelinin keşfedilme hikâyesini öğrendiğimize göre şimdi de yararlarına bir bakalım. Vazelin, doğal bir madde olduğu gibi cildimizin üzerinde de bir katman oluşturup onu dış etkilerden korur ve saklar. Ayrıca yaşlanmayı ve kırışıklıkların daha geç çıkmasını sağlayıp daha genç bir görünüm elde etmenizi sağlayan yararlı bir üründür. Cilde ipeksi bir yumuşaklık kazandırıp daha narin bir tene sahip olmanızı sağlar. Aynanın karşısına geçip kırışıklarınızın kötü görüntüsünden kurtulmanızı ve daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. Çatlaklarda da kullanıldığı gibi nasırları gidermeye de yardımcı olur. Bir başka yararı ise ciltte losyon olarak kullanılmasıdır. Ama tabi ki en bilinen ve en işe yarayan faydası en büyük nemlendirici özelliğine sahip olmasıdır. Cildi beslediği gibi aynı zamanda nemlendirerek iki görevi bir arada yerine getirmiş olur.

Vazelin cildimize yarar sağladığı gibi hayatımızın başka alanlarında da bize yarar sağlar. Örneğin eski zamanlarda insanlar tarafından ahşap mobilyalara, metallere sürülerek onların paslanması önlenir, derilerin parlatılmasında işe yarardı. İcadı uzun yıllar öncesine dayanan bu krem ayrıca yiyeceklerden yağ olarak da kullanılmıştır. Sizin de gördüğünüz gibi bu krem başta ciltte olmak üzere başka birçok alanda etkilidir. Vazelinin yararlarını gördüğümüze göre şimdide biraz kullanım alanlarından bahsedelim.

Kısaca bahsedecek olursak tırnak ve tırnak derilerinin bakımında, ayrıca topuk gibi nasır tutan sertleşen yerlerimizi yumuşatmak amacıyla sıklık ile tercih edilir. İşinizde sürekli ayakta çalışıyorsanız mutlaka karşılaştığınız sorun ayaklarınızda ki nasırlardır. Kötü görüntüsü ile de rahatsız olduğunuz nasırlarınız için akla gelecek ilk çözüm vazelindir. Başkalarından duyduğunuz ilk tavsiye olarak da sıkça duymuş olduğumuz vazelin yağlı yapısı ile sert bölgeyi yumuşatarak nasırı ortadan kaldırır. Hızlı etki etme özelliği de yine aklımıza gelen ilk ürünlerden biri olmasını sağlar.

Vazelinin bir diğer kullanım alanı ise makyaj masamızdır. Kadınların makyaj yaparken sıkça kullandığı vazelin cildinize ışıltılı bir görünüm verir ve cildinizin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Vazelin aynı zamanda makyaj temizleyici görevi de görür. Bu sayede diğer kimyasallara başvurmak zorunda kalmadan cildinizi vazelinle doğalca temizleyebilirsiniz. Son olarak bu kremin doğru ve düzenli kullanıldığı sürece hayatımızın bu alanlarında ve daha birçok alanında yardımcı olan önemli bir krem olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!