Tek Gecelik İlişkiden Sonra Olabilecek Felaketler
Ölüme bile sebebiyet verebilen bu durumunun öneminin altını çizen Elab Laboratuvarları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zerrin Beykal; "Kendimizi hem maddi hem de ruhsal sıkıntılara sürüklemeden gerekli

Ölüme bile sebebiyet verebilen bu durumunun öneminin altını çizen Elab Laboratuvarları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zerrin Beykal; "Kendimizi hem maddi hem de ruhsal sıkıntılara sürüklemeden gerekli önlemler doğru zamanda alınmalıdır" dedi.

Günümüzde tek gecelik ilişkilerde şüpheli cinsel temas olduğunda neler yapılması gerektiği konusunda eğitimli ve bilinçli olmak gerekiyor. Şüpheli cinsel temaslarda en uç nokta yani ölümsüz nokta olan AİDS ile tanışmanız içten bile değil. Elab Laboratuvarları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zerrin Beykal; “AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. HIV bağışıklık sistemine zarar verdiğinde AIDS tablosu ortaya çıkar.

Şüpheli cinsel temaslarda bir kaç gün içerisinde giderek test yaptırmanın bir anlamı yok, HIV virüsü 10. gününden itibaren görülmeye başlar dedi.  Ölümcül bir virüs olan HIV virüsünün erken saptanması için (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) yöntemi kullanılmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların arasında bir de Klamidya enfeksiyonu yer almakta.  Klamidya enfeksiyonunun genellikle bir belirtisi olmamakla beraber tedavi edilmediği takdirde en ciddi sonuç olarak kısırlık meydana geliyor ve bununla birlikte uzun dönemde çocuk sahibi olmada sorunlar ortaya çıkabiliyor Ayrıca doğum sırasında da bebekte körlüğe ve zatüreye neden olabiliyor. Bunun için gebe olan her kadının klamidya taraması yapması gerekmekte.

HPV (Human Papilloma Virus) cinsel temas ile bulaşan kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vagina kanserine, erkeklerde penis, skrotum, anüs ve rektum kanserine yol açabilen bir virüstür.  “Erken tanı çok önemlidir. Genellikle belirtisizdir, bazen genital siğiller oluşur. Genital siğillerden ve vaginal smear testinde alınan örnekten HPV DNA bakılarak HPV varlığı saptanır ve tiplendirmesi yapılır. Buna göre tedavi yönlendirilir” dedi.

Sifiliz,spiroket türü bir bakterinin sebep olduğu  deri, mukoza ve iç organları tutabilen, tedavi edilmediğinde kronikleşen cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak biliniyor.

Hepatit B Antijen testi virüs bulaştıktan 4 hafta sonra (1-9 hafta) sonra pozitifleşiyor. Testi yaptırdıktan sonra sonuç negatif ise mutlaka aşı yaptırmak gerekiyor. Yaptırılmaz ise kronik karaciğer hastalığı, siroz ve karaciğer kanserine yol açabiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları